3712 Goud Nederlandse teamsprinters op EK baan Formatie van Pep Guardiola zal ook dit seizoen weer heel vroeg kampioen worden 20 SPORT 528,7 'Niemand komt in de buurt bij Bayern.' Maakt de dominante grootmacht uit München de Bundesliga kapot? Drie seizoenen gele den begon de he gemonie van Bayern München. Toen was de titel al binnen na de 28ste speelronde. Het was de vroegste titel in de geschiedenis van de Bundesliga. Dat record werd een jaar later alweer ver scherpt naar de 27ste speelronde. Vorig jaar bleef het iets langer 'spannend' in Duitsland: op de 30ste van de 34 speelrondes was Bayern München zeker van pro longatie. Veel organisaties zouden in slaap sukkelen van dergelijk succes en met name het grote gat met de concurrenten. Zo niet Bayern München, waar er juist af gelopen zomer volop aan de toe komst werd gedacht, analyseert Arnold Bruggink. „Waar Chelsea in Engeland de klassieke fout heeft gemaakt om een winnend elftal niet te vernieuwen, denkt men bij Bayern vooruit." De voormalig speler van onder meer PSV en Hannover 96 ziet de uitgaande transfer van cultuurdra ger Bastian Schweinsteiger naar Manchester United als voorbeeld: „Iedereen was verrast. Waarom zou je die nou laten gaan? Maar ze halen Arturo Vidal er voor terug en die voegt écht wat toe aan dit elftal. En Douglas Costa, nog zo'n geweldige aankoop. Ze missen door blessures Arjen Robben en Franck Ribéry. Maar Ribéry moet straks nog maar kijken of hij zijn basisplaats terugkrijgt." De concurrentie moet er moe deloos van worden. Borussia Dort mund heeft een uitstekend elftal, maar kijkt toch alweer tegen een achterstand aan van zeven pun ten. „De angst zit er in dat het weer zo vroeg is beslist", zegt FC Utrecht-trainer Erik ten Hag. Ten Hag zag de voorbije twee seizoenen als coach van de belof ten hoe de structuur bij de groot macht uit Beieren in elkaar zit. „Naar buiten beschermt iedereen elkaar, maar van binnen heerst er een strijdcultuur. Elkaar elke dag uitdagen, corrigeren, op scherp zetten. Natuurlijk is er het econo mische voordeel, maar de top sportbeleving maakt ook dat Bayern de standaard zet." Het is volgens Bruggink echter niet zo dat Bayern elke wedstrijd met twee vingers in de neus wint. „Ze worden wel degelijk getest. Die 5-1 tegen Wolfsburg was, na een achterstand, bijvoorbeeld een grote Lewandowski-show. Ze had den het moeilijk, maar hebben dan zoveel kwaliteit dat ze dat duel in hun voordeel beslissen." Maar wat betekent die domi nantie voor de competitie? Maakt Bayern de Bundesliga kapot? Be stuurders van verschillende clubs uitten in het recente verleden al hun zorgen. Erik Meijer, voorma lig spits van Bayer Leverkusen en HSV: „Voor de competitie is dit na tuurlijk verre van ideaal. Het liefst heb je spanning tot het einde, maar Bayern is ongenaakbaar en zal denk ik ook nu weer zeven of acht speelrondes voor het einde kampioen zijn. Pep Guardiola zal nu ook Europees willen pieken en met niets minder genoegen ne men dan de Champions Lea gue-zege. In eigen land komt nie mand in de buurt. Het verschil in kapitaal is te groot. Maar we moe ten niet vergeten dat de Bundesli ga nog altijd enorm spannend is. Alleen hebben we het dan over de strijd tussen vijf of zes ploegen om plaats twee. Maar, op lange ter mijn doet die suprematie de Bun desliga natuurlijk geen goed." 's Middags was Polen nog een frac tie van een seconde sneller ge weest in de kwalificatie, maar in de finale wist slotsprinter Hugo Haak in de derde ronde, na voorbe reidend werk van Nils van 't Hoenderdaal en Jeffrey Hoogland, het Poolse trio naar zilver te ver wijzen (43,232 om 43,358), waarna voor het eerst dit EK het Wilhelmus door de piste van Grenchen schalde. Van 't Hoenderdaal trok de ploeg op gang met een opening van 17,517, een fractie achter de eer ste Pool. „We hebben gewoon lek ker geknald op die pedalen. Maar het voelt nog onwerkelijk", aldus de starter. „Twee jaar geleden ke ken we hier nog tegenop. Nu zijn we het zelf al. Ik ben superblij. Dit is zo mooi richting Rio, we maken grote stappen", vulde Hugo Haak aan. Petje af Bondscoach Rene Wolff was vol lof. „Petje af voor de mannen dat ze zo vroeg in het seizoen al dit re sultaat weten te behalen." Even daarvoor tekenden Elis Ligtlee en Laurine van Riessen - de schaatsster die eerder dit jaar de ijsbaan verruilde voor het hou ten ovaal - al voor brons. In hun eerste echte race samen realiseer den de twee in de kwalificatie een Nederlands record (32,955 sec.). In de finaleronde bleek een tijd van 33,302 voldoende om de Spaanse dames van het brons te houden. De Europese titel was voor Anastasija Voinova en Daria Sjme- leva. De Russinnen waren in de fi nale duidelijk te sterk voor hun Duitse tegenstandsters Miriam Welte en Kristina Vogel: 32,443 - 33,013. Technisch directeur Thorwald Veneberg van de KNWU: „Dit smaakt naar meer. Dit is het eer ste grote evenement in deze sa menstelling en gelijk een Neder lands record en brons. En dat ter wijl Laurine niet helemaal goed weg kwam uit de startmachine." „Deze medailles bevestigen de potentie van deze Nederlandse ploeg", keek Veneberg tijdens de podiumceremonie alvast vooruit naar de Zomerspelen van Rio de Janeiro. Absolute wereldtop „Dit is de absolute wereldtop waar we hier in Grenchen tegen rijden. Bij de dames komen de Chinezen en de Australiërs er straks nog bij, bij de mannen al leen Australië. Als je dan hier goud en brons pakt, is dat de be vestiging dat we ook in Rio mee kunnen doen om de medailles." Wim Stroetinga eindigde in Grenchen net naast het podium op het onderdeel scratch. De Ne derlander eindigde als vierde. De titel was voor de Spanjaard Sebas tian Mora. Kirsten Wild wist even min een plak te winnen op de puntenkoers. De Nederlandse reed achter de feiten aan, en werd slechts zevende. De titel ging naar de Poolse Katarzyna Pawlowska. Tourwinnaar en meervoudig olympisch kampioen Bradley Wig gins, als wegrenner definitief met pensioen, greep in Grenchen met de Britten de Europese titel op de ploegenachtervolging. „De baan is waar ik altijd het meeste van ge houden heb", bekende Wiggins. „Fietsen op de weg deed ik alleen om een beetje geld te verdienen." Bayern sloopt de Bundesliga door Pim Bijl Bayern maakte 3712 goals in Bundesliga, 777 meer dan Werder, dat nog 36 duels meer speelde. Sinds het begin van de 21ste eeuw werd Bayern, in zestien seizoenen, alweer 10 keer kampioen. Bayern scoorde over '13-'14 recordomzet van 528,7 miljoen euro. De winst: 16,5 miljoen euro. Thomas Müller, Javier Martinez, Philipp Lahm en Robert Lewandowski vieren weer een zege in de Bundesliga. foto EPA Bayern staat na 1712 Bundesliga-duels op 998 zeges. Werder Bremen volgt met 'slechts' 740x winst. Met 2826 punten leiden ze ook de eeuwige ranglijst. Marge met Werder is liefst 620 punten Bayern, sinds 1965 in de Bundesliga, werd in de afgelopen 50 seizoenen 25 keer landskampioen. CRENCHEN. Tien maanden voor de Zomerspelen van Rio de Janeiro mag de Nederlandse baanploeg voorzichtig weer gaan dromen van nieuw olympisch succes. In het Zwitserse Grenchen veroverden de oranje mannen op de teamsprint gisteravond voor het eerst de Euro pese titel. De vrouwen haalden het brons.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 21