Ze heeft geen seconde 'Het is elke huilbui en elke cent waard geweest' spijt: NIEUWS 17 Na zijn pensionering hing Cees zijn mannenkleren aan de wilgen. Als Monica voelt ze zich thuis in haar lichaam en is ze begonnen aan een tweede leven. Haar dochter schreef er een boek over. f ze ook rode schoenen heeft, wil de fotograaf weten. Die ge ven de gevoelige plaat meer pit. Nou en of, Moni ca Sips (70) is al onderweg naar de kledingkast. Ze heeft, zoals zoveel vrouwen, een zwak voor schoenen. Een stuk of zestig, zeventig paar telt haar verzameling. Zelf had ze vandaag gekozen voor een stel flinke, zwar te pinnen onder haar ensemble in panterprint. „Nou, zo hoog zijn ze toch niet", lacht de stralende ze ventiger. Ze is wel wat gewend, ondanks haar leeftijd. Ze heeft hakken aan haar voeten gehad waar een top model nog wiebelig van wordt. Lange, blonde pruiken die eigen lijk helemaal niet bij haar pasten. Ze heeft haar gezicht dichtgekit met crèmes en make-up. Jarretels aangeschaft om erachter te komen dat 'die dingen vreselijk zitten'. Hoe vrouwelijker, hoe beter. Want eindelijk, na bijna 70 jaar de rol van man te hebben gespeeld, mag Monica vrouw worden van zichzelf. Het kwartje valt als ze in okto ber 2011 een nachtelijke paniekaan val krijgt. Hartkloppingen, zwe ten, overal pijn. „Ik dacht dat ik doodging." Juist die gedachte blijkt een openbaring. Als man de kist in? Dat nooit. „Ik heb die nacht afscheid van Cees genomen. Ik heb die man eruit gegooid. Ik heb toen besloten 'nu ga ik als vrouw verder'." Cees Sips was de vader van Maaike (44). Nu heet haar vader Monica. „Ik ga me laten ombou wen", vertelt Cees plompverloren tijdens een bezoek aan zijn doch ter in januari 2012. Ze moeten er nu allebei hartelijk om lachen. „Ty pisch Cees die het vertelde", zegt Maaike. „'Ombouwen', dat is voor een transgender heel denigre rend." Monica: „Ik zei het zo onhan dig, ik stond ook stijf van de zenu wen." Maaike: „Het was de laatste keer dat ik Cees heb gezien." Het overkomt je niet elke dag dat je vader komt vertellen dat hij als vrouw verder gaat. Maaike is in de eerste plaats vol van verbazing. „Ik had nooit kunnen vermoeden dat er zoiets aan de hand was." Opluchting Al snel krijgt opluchting de over hand. Eindelijk heeft ze een ver klaring voor de stroefheid die hun relatie tot dan kenmerkt. „Ik vond mijn vader niet altijd een prettig mens. Cees was een macho, onbe houwen, vooral geïnteresseerd in carrière en succesverhalen. Nu snapte ik waarom hij zich zo had gedragen. Monica was al die tijd geblokkeerd." Cees is een echt mannelijke man. Hij is lid van de Lions, een service club a la de Rotary, schopt het tot wethouder in zijn gemeente Maas- driel, spreekt zalen vol toehoor ders toe. „Ik was heel erg bezig het juiste gedrag te vertonen. Pra ten over je carrière, kerels die je op de schouders klopten. Het voel de heel veilig, ik hoefde mezelf niet te laten zien." De vrouwen windt hij om zijn vingers. 'Veroveringen' noemt Mo nica het nu. „Maar ik kleedde de vrouwen niet uit, ik kleedde ze aan." Ongevraagd voorziet hij de dames in zijn leven van modead vies, hij vertelt ze wat ze wel en niet moeten dragen en hoe ze ele gant kunnen lopen. Ook zijn dochters moeten er aan geloven. Maaike: „Ik voldeed niet aan zijn ultieme vrouwbeeld. Daar kon hij echt geïrriteerd over doen. Het leverde soms grote stress op als we een afspraak met Cees hadden." Achter die facade gaat een vrouw schuil, die twee dochters ziet opgroeien tot de vrouw die hij zelf had willen zijn. Die zich vergaapt aan etalages waarin pas poppen de mooiste jurken tonen. Die in de spiegel kijkt naar het ver keerde lichaam. „Het klopt niet, dacht ik steeds als ik onder de douche uit kwam. Ik heb een pe nis, maar wat zou ik graag borsten hebben." Internet Pas na zijn pensionering durft Cees de Monica in zichzelf te be vrijden. Waarom zo lang gewacht? Mede door het boek van dochter Maaike is ze erachter gekomen dat het niet anders kon. „Ik heb me af gevraagd welke afslagen ik heb ge mist, maar er waren gewoon geen afslagen. Ik ben in 1945 geboren. In de tijd dat ik jong was, bestond er niet zoiets als transseksualiteit. Er is me pas iets gaan dagen toen ik op internet dingen tegen kwam." Haar nieuwe lichaam is sinds 11 maart, de dag van haar geslachts operatie, helemaal voltooid. Een ingreep die voor de buitenwereld niet zichtbaar is, maar voor Moni ca een wereld van verschil maakt. Haar vagina maakt haar op en top vrouw. „Ik ben er helemaal trots op", glundert ze. Alleen die stem, die verdomde mannenstem, daar valt met de beste logopedie nog geen klinkend klokje van te ma ken. Aan de telefoon zeggen ze daarom soms nog 'meneer' tegen mevrouw Sips. „Arrrgh." Rouwproces Afgezien daarvan geeft de buiten wereld Monica volop de gelegen heid om vrouw te zijn. In het dorp Heerewaarden waar ze woont, heeft iedereen de 'troetel trans' omarmd. Vrienden en ken nissen hebben, op een enkeling na, de geslachtsverandering geac cepteerd. Zelfs haar vrouw Mein- tje is gebleven. „Op voorwaarde dat ik haar als vrouw opnieuw ver over. Ze is wel haar kerel kwijt, toch een soort rouwproces. Maar we zijn nog stapelgek op elkaar." Dochter Maaike ziet Monica liever dan Cees. Ze heeft betere gesprek ken en voelt zich meer op haar ge mak. Maar 'mama' zul je haar nooit horen zeggen. „Ze blijft ge woon mijn vader." En ze gaat ook niet met Monica shoppen, want Maaike houdt niet van winkelen of andere tutdingen. „Daar moest ik in het begin erg aan wennen. Monica is een heel ander soort vrouw dan ik." De übervrouw in Monica is in middels uitgeraasd. De jarretels zijn onderin de kast beland. Er gaat geen godsvermogen meer op aan de schoonheidsspecialist. Op maken is routine geworden. En aan commentaar op de kleding keuzes van dochter Maaike heeft ze totaal geen behoefte meer. „Ik kan nu zelf de kleren dragen die ik mooi vind." Wel mag Monica zichzelf nog graag in de mansho ge spiegels bekijken, die ze ter ere van haar nieuwe identiteit heeft aangeschaft. Nep Ver weggestopt zit de man nog steeds in haar. Binnenkort moet Monica een staaroperatie onder gaan. Dan ontkomt ze er niet aan de arts te vertellen dat ze oor spronkelijk een man is. Heel verve lend, vindt ze. „Ik ben en blijf een man, die zit biologisch anders in elkaar. Wat ik nu aan de buitenwe reld laat zien, is gewoon nep, dat realiseer ik me." Toch heeft ze er geen seconde spijt van dat ze haar borsten ge kocht heeft, dat haar geslachtsdeel door dokters is gestileerd en dat ze de rest van haar leven hormo nen moet slikken. Het is elke huil bui en elke cent waard geweest. „Ik ben compleet gelukkig. Ook als ik morgen dood neerval, zijn dit de gelukkigste jaren van mijn leven geweest." VRIJDAG 16 OKTOBER 2015 Intens gelukkig, maar die mannenstem...' Monica (panterprint, rode schoenen) poseert met dochter Maaike. Boven: de cover van het boek dat Maaike schreef, foto Jacqueline de Haas

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 18