Politiemol was eerder door AIVD afgewezen Leger VS blijven toch langer in Afghanistan NIEUWS 15 Europa in totaal zo'n too olifanten optreden, terwijl er ongeveer 300 in dierentuinen wonen. Het idee om ook de circusolifanten in een zoo te stallen, wijst hij van de hand. Te gevaarlijk, zo benadrukt de ervaren olifantenverzorger. „Geen enkele dierentuin is be reid om een circusolifant op te van gen. Die dieren hebben veel ge reisd, het is aannemelijk dat ze een ziekte onder de leden hebben. Die rentuinen nemen het risico niet dat de rest van de kudde wordt be smet", aldus coördinator Van Wees, die werkt vanuit Diergaarde Blijdorp in Rotterdam. Inmiddels is er al een aantal 'Geen dierentuin is bereid om een circusolifant op te vangen. Die dieren kunnen een ziekte onder de leden hebben' voormalige circusolifanten 'ge stald' in Paira Daiza in België. „Er staan daar nog oude stallen. Hier zouden eventueel ook de Neder landse olifanten naartoe kunnen. Al wordt het erg krap." Sinds 15 september geldt een verbod om bepaalde wilde zoog dieren te laten optreden in circus sen. Ze mogen ook niet meer worden vervoerd. Circus Renz International mag zijn drie olifanten wél tot het einde van zijn tournee op 3 ja nuari 2016 bij zich te houden, be paalde het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb) on langs. De van het uitlekken van politie-informatie ver dachte Mark M. uit Weert werd door de veiligheidsdienst AIVD be schouwd als een risico. Toen hij in 2009 solliciteerde voor een func tie bij de politie, kwam hij niet door de screening. De AIVD weigerde een be nodigde verklaring van geen bezwaar af te geven, bevestigen meerdere bronnen binnen de politie. Maar de voormalige persfotograaf uit Weert hoefde zijn droom om bij de poli tie te werken, niet meteen op te geven. Hij kon solliciteren op een lichtere baan, waarvoor geen AIVD- -screening nodig is. Als zij-instromer kwam hij terecht op de afdeling Infrastruc tuur van de Landelijke Eenheid, op een kan toor in het Limburgse Son. Een plek waar hij geen toegang had tot uiterst gevoelige infor matie, maar wel in di verse politiesystemen kon duiken. Vice-voorzitter Hans Schoones van po- litievakbond ANPV heeft forse kritiek op die beslissing van de toenmalige korpslei ding. „Die onderzoe ken zijn er niet voor niets. Blijkbaar heeft het iets opge leverd waardoor werd gezegd: de ze man mag geen vertrouwens functie krijgen. Dan is het bijzon der opmerkelijk dat de leidingge venden destijds toch hebben ge zegd: wij nemen hem aan." Volgens Schoones krijgt de korpsleiding niet te horen waar om een persoon niet door de keu ring is gekomen. „Waarom zou je dat advies dan toch negeren? Dan neem je het risico dat het misgaat, en mensen achteraf zeggen: hier Het tweetal vloog regelmatig naar tropische bestemmingen De AIVD weigerde een verklaring van geen bezwaar af te geven was voor gewaarschuwd. Dat is precies wat er nu gebeurt." Mark M. wordt verdacht van het lekken van gevoelige politie-informatie aan de onderwereld. In zijn huis werd 235.000 euro aan cash gevon den. De 28-jarige Limburger hield er tijdens zijn werk bij de politie zeker geen low profile op na. Hij reed in een elf jaar oude Porsche Cayenne, liep in bontjassen, ging elke maand naar Oek raïne om zijn partner op te zoeken. Op hun pagina's op VKontak- te, de Russische va riant van Facebook, is te zien dat de twee re gelmatig naar tropi sche bestemmingen vlogen. Zo gingen de twee dit jaar naar Cu rasao en deden ze in oktober 2014 het su perluxe Barcelo Ba- varo Beach resort aan in de Dominicaanse republiek. M. kwam in 2009 niet door de AIVD- keuring na onderzoek van zijn leefomgeving en persoonlijke infor matie, schrijft NRC. Volgens Schoones ge beurt het zeer spora disch dat iemand als nog een functie bij de politie krijgt. „Of dat verboden zou moeten worden? Dit gebeurt zo zelden dat je daar eigenlijk geen verbod voor nodig zou moe ten hebben. Ik denk dat vrijwel iedereen binnen de politie hier hetzelfde over denkt." De Nationale Politie wil hangen de het onderzoek niet ingaan op de kwestie. Woordvoerster Char lotte Menten wil in algemene zin wel kwijt: „Het kan zijn dat ie mand opteert voor een zware functie, waarvoor goedkeuring van de AIVD nodig is, maar dat niet krijgt. In zo'n geval ga je bekij ken waarom dat is. Is de reden niet te zwaarwegend, kun je bekij ken of je een andere functie kunt aanbieden. Dat wordt per geval, per persoon, bekeken." Obama was van plan vrijwel alle 9.800 overgebleven Amerikaanse soldaten in Afghanistan volgend jaar naar huis te halen. Slechts dui zend militairen zouden eind 2016 achterblijven op de ambassade in Kabul. Gisteren maakte de presi dent bekend dat de 9.800 mannen en vrouwen voorlopig blijven en dat hij ook nog 5.500 manschap pen op Afghaanse bodem houdt in 2017, als hij zelf het Witte Huis al heeft verlaten. Dat is een neder laag voor de president, die geko zen werd mede dankzij zijn belof te om de oorlogen van zijn voor ganger Bush in Irak en Afghanis tan te beëindigen. Hij zal nu de Af ghaanse strijd - die begon met een invasie in 2001 - moeten over dragen aan zijn opvolger. In Irak is hij ook weer actief, nu om terreur groep IS te verdrijven met lucht aanvallen en steun aan het Irakese leger. Al maanden werd in Was hington besproken of de geplande terugtrekking uit Afghanistan wel verstandig was, onder meer met de Afghaanse president Ghani. Hij vroeg bij een bezoek in maart om verlenging van de steun van Ame rikaanse soldaten. Ook hoge mili tairen waarschuwden dat de laat ste Amerikanen niet weg kunnen, nu de Taliban winnen aan kracht. De verovering van de strategische stad Kunduz, die jaren door Neder landse militairen werd beveiligd, maakte dat vorige maand nog IS is zo wreed, dat Afghanen beginnen terug te verlangen naar de ook gewelddadige, maar mildere Taliban eens duidelijk. Ondanks Ameri kaanse luchtsteun kon het Af ghaanse leger de opstandelingen niet buiten houden. Bovendien krijgt ook Islamiti sche Staat voet aan de grond in Af ghanistan, met dank aan het ver trek van de internationale troepen en ontevreden Talibanleden die zich aansluiten. IS is zo wreed, dat Afghanen beginnen terug te ver langen naar de eveneens geweld dadige maar mildere Taliban, con stateert de Washington Post, die vluchtelingen uit het IS-gebied te gen de Pakistaanse grens sprak. IS liet daar leden van de Taliban knie len op een plek waar explosieven waren begraven en blies hen alle maal op. „Het Afghaanse leger is nog steeds niet zo sterk als het zou moeten zijn", zo verklaarde Oba ma zijn beslissing gisteren. „Het is te voorspellen dat de Taliban ge bruik proberen te maken van ons vertrek." Veel Amerikanen heb ben schoon genoeg van het con flict in Afghanistan, dat zich al 14 jaar voortsleept, de levens van ruim 2.300 landgenoten eiste en miljarden kost. Het onderhouden van 5.500 troepen kost straks per jaar ook nog ruim 14 miljard dol lar, schatten defensie-ambtena- ren.Maar als de Afghanen hun land niet onder controle kunnen houden brengt dat 'ons allemaal' in gevaar, gaf Obama mee: het kan opnieuw een broeinest voor terro risten worden. „En we hebben een enorme investering gedaan in Afghanistan." Eind 2014 beëindigden de Ame rikaanse troepen en hun NA- VO-bondgenoten de gevechtsmis sie in Afghanistan, waar op het hoogtepunt van de strijd 100.000 Amerikanen gelegerd waren. VRIJDAG 16 OKTOBER 2015 it het circus. Vanwege een wetsverandering zijn wilde dieren niet langer toegestaan, foto Annemiek Mommers voor circusolifant Martin van Wees coördinator fokprogramma door Peter Groenendijk en Koen Voskuil door Karlijn van Houwelingen WASHINGTON/KABUL. Het Afghaan se leger is niet in staat zelf opruk kende Taliban en aanhangers van Is lamitische Staat het hoofd te bie den, dus moet president Obama zijn verkiezingsbelofte breken. tut;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 16