Situatie lijkt op jaren 80, maar blijven studeren kan niet meer Met alleen veel schrijven, kom je er niet 12 NIEUWS Werkloosheid onder jongeren groeit weer. Moeten we vrezen voor een nieuwe lost generation? Conclusie na 70 sollicitatiebrieven Dat kun je wel stellen, ja: veel jonge ren blijven stug kiezen voor een baan in de communicatie, detailhandel of voor administratief werk, terwijl dat aantal banen juist slinkt. Als daar al werk in te vinden is, dan is de concur rentie moordend. Niet zo gek dus dat met name laagopgeleide jongeren vaak misgrijpen. Tegelijkertijd: het aantal vacatures stijgt wél. „Alleen zijn die banen vooral te vinden in de technologische, ICT- en exportgerich te hoek, daar waar veel jongeren geen opleiding of startkwalificatie voor hebben", constateert arbeidmarktdes- kundige Ton Wilthagen. Volgens Frits Spangenberg, socioloog en op richter van Motivaction, loopt de jeugdwerkloosheid ook op omdat sommige jongeren neerkijken op werk. „Er is genoeg, maar veel jonge ren zijn verwend en willen alleen leu ke banen." Wie dat zegt, denkt vooral aan die ho ge jongerenwerkloosheidscijfers en herinnert zich misschien nog het be roemde Akkoord van Wassenaar - waarmee met loonmatiging en atv de werkloosheid werd ingedamd. In die periode was de werkloosheid groot, maar de crisis relatief kort. Jongeren die niet aan een baan kwamen, had den een uitweg: studeren. Dat is nu, met de aanpassing van het leenstel sel, ondenkbaar. Dus nee, terug bij de jaren 8o zijn we niet. Er zijn meer verschillen. Het aller belangrijkste: flexibilisering van de arbeidsmarkt. „In die jaren deed de studiekeuze er veel minder toe en was er in elk geval nog een perspec tief op een vaste baan", verklaart ar- beidsmarktdeskundige Rob Witjes van het UWV. UWV-arbeidsmarktdeskundige Wit jes nuanceert: jeugdwerkloosheid is inderdaad opgelopen ten opzichte van vorig kwartaal, maar iets afgeno men ten opzichte van dezelfde perio de vorig jaar. Bovendien hebben nu méér jongeren een baan van twaalf uur of langer per week. Niet te verge ten: de vergrijzing zou zomaar een deel van de jeugdwerkloosheid kun nen wegnemen. Hoogleraar Wilthagen is een stuk bezorgder. Zijn beeld is dat veel van deze jongeren ontmoedigd raken. Bo vendien: ze gaan niet naar school, hebben geen baan en geen uitkering. „Zij worden onbereikbaar en dat is zorgwekkend met het oog op radicali sering." Ook socioloog Spangenberg ziet het met lede ogen aan: „BV Neder land heeft er belang bij dat jongeren meekomen", zo stelt hij. Opscholen, omscholen, en bijscho len. Dat is volgens Wilthagen dé op lossing om jeugdwerkloosheid in te dammen. Die scholing zou naar zijn idee niet alleen voor jongeren maar net zo goed voor ouderen moeten gel den. Hoe dan? „Door te investeren in onderwijs, te stoppen met kansloze studies en werklozen meer ICT-ge- richte opleidingen te laten volgen." Hij ziet een schone taak weggelegd voor sociale partners en overheden. Spangenberg gelooft ook wel in ge zamenlijk optreden, maar volgens hem begint het met stoppen met doorgeschoten regels voor werkge vers. „Het is nu niet aantrekkelijk om mensen aan te nemen. De zorg- en nazorgplicht ligt alleen bij de werkge ver, terwijl het een gezamenlijke ver antwoordelijkheid zou moeten zijn." Minstens zeventig solli citatiebrieven tikte de toen 26-jarige Floris van der Lingen nadat hij enkele jaren geleden was afgestudeerd in de planologie. „Het was op het hoogtepunt van de crisis, inderdaad be paald niet de beste pe riode om de arbeids markt op te gaan", ver telt de Groninger. „Ik hoopte op een job als beleidsmedewerker ruimtelijke ordening bij een stad of dorp." Waar in Nederland, of daarbuiten, maakte Van der Lingen niet uit. Al zijn pogingen bleken tevergeefs en na een tijd begon het hem te dagen: dit gaat niet wer ken. Van der Lingen be sefte dat hij de knop om moest zetten en ver der moest kijken dan zijn eigen vakgebied. Dat was zwaar, maar het lukte: uiteindelijk belandde hij na twee werkervaringsplekken bij de Rijksuniversiteit Groningen. Ook deed hij diverse projecten met groene energie, on der meer bij Energy Val ley. „Ik leerde netwer ken en ook mijn net werk te benutten. Met alleen veel sollicitatie brieven schrijven, kom je er niet." Achteraf heeft hij wel een vermoeden waar om sommige studiege noten wél vrij snel een baan vonden en hij niet. „Er zijn enkele aan bevelingen die ik stu denten en jongeren al tijd geef. Eén: zorg dat je tijdens je studie een goede stage vindt bij een bedrijf of organisa tie in jouw vakgebied. Zo rol je toch vaak er gens binnen. Zelf heb ik dat niet gedaan - ik koos er voor om een li teratuuronderzoek te doen." Tweede tip: doe be- stuurswerk. „Dat zien recruiters graag, merk ik." Na een tijd bij een callcenter van ING te hebben gewerkt, ligt Van der Lingens focus volledig op het vinden van een vaste baan als beleidsmedewerker. Nu de economie weer aantrekt, hoopt hij stie kem nog steeds op een aanstelling als plano loog. „Dat blijft toch mijn droom." Jong en werkloos: opscholen, omscholen en bij scholen door Natasja de Groot VERKEERDE KEUZE Is er sprake van een mismatch? CRISIS Zijn we terug bij de jaren 80? DE CIJFERS Hoe erg is het nu eigenlijk? DE OPLOSSING Moeten werkgevers, werknemers en de overheid weer een pact sluiten? Regiokatern: Vijftigplus weer aan de bak door David Bremmer Floris van der Lingens droom blijft een baan als planoloog. foto Corné Sparidaens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12