Ook bij de Marechaussee is geklikt Verdachte agent was jarenlang actief als nieuwsjager voor website 8 NIEUWS Aangifte tegen waaghalzen Arts mag twitteren Agent Mark M. uit Weert wordt verdacht van het verkopen van gevoelige informatie aan criminelen. ij is wijd en zijd bekend in Weert en omstreken. Vooral als dat haantje de voor ste bij ongeluk ken en brandjes. Als 16-jarig jo chie begint Mark M., nu 28, met het vastleggen van ongevallen. In 2004 begint hij de site Nieuws- Weert en lift hij vijfjaar lang mee op de golven van de 'nieuwe jour nalistiek'. Bij een alarmmelding rukt hij gewapend met camera en telelens uit op zijn brommertje. „Als ik op school zit en het gaat om iets kleins, dan stuur ik mijn moeder met mijn camera eropaf', vertelt Mark M. begon zijn carrière bij de politie als zij-instromer bij de Nationale Recherche in 2009 Mark M. als 18-jarige in een inter view met de Het Limburgs Dag blad. „Bij een groot alarm mag ik wegsluipen uit de les. En bij een alarm midden in de nacht rijdt mijn vader me vaker naar de plek van het ongeluk." Oud-collega persfotografen om schrijven Mark M. als een wat op dringerig type. „Op zichzelf, wei nig vrienden." Geobsedeerd door de jacht op het harde 112-nieuws. „Een naïeveling ook", zegt een fo tograaf die, net als anderen, enkel anoniem in de krant wil. „Ik zie in Mark M. als iemand die makkelijk zwicht voor mooie beloftes." Na de middelbare school kiest Mark M. voor een deeltijdstudie journalistiek aan de Universiteit van Tilburg. Hij richt zijn eigen mediabedrijf op: 2M Productions. Omdat hij wat meer wil verdie nen, combineert hij het werk als persfotograaf met een bijbaan van als taxichauffeur. Een oud-collega van Weert TV: „Door de komst van concurrentie en omdat adver teerders niet warmlopen voor de site, solliciteert hij in 2009 op een baan bij de politie." Daar ligt zijn passie, aldus de collega van Weert TV waar Mark M. ooit kind aan huis was. „Hij snapte hoe zaken werkten." Zo wist hij hoe je vingerafdrukken moest nemen en voetafdrukken kon gipsen. Velen vragen zich wel af hoe hij de screening heeft kun nen doorstaan. „Het verbaast me dat hij is aangenomen. Zo'n pien tere jongen was hij nou ook weer niet." Mark M. begint niet zoals ge bruikelijk op de politieschool, maar als een zogeheten zij-instro- mer bij de Nationale Recherche in 2009. Recherche-assistent, kan toorwerk in Driebergen en Den Bosch. „Als stagiair liep hij met tal van politieafdelingen mee", zegt een oud-collega fotograaf. „Ik ver moed dat hij daardoor toegang had tot informatie van meerdere afdelingen." Welke functie hij op het laatst heeft, is niet bekend. De suggestie in de media dat M. baadt in luxe, wordt door mensen uit zijn omgeving ontkracht. „Hij rijdt een Porsche Cayenne, maar wel een van elf jaar oud. Hij heeft wel iets met auto's. Dat was net als gamen zijn hobby. Het klopt dat hij geregeld op vakantie ging naar Curasao en de Dominicaanse Republiek. Hij had de laatste tijd duidelijk de beschikking over meer geld. Ik heb hem er nooit naar gevraagd, maar vermoedde een hennepkwekerij. Iets kleins in elk geval. Ik heb nooit durven den ken er corruptie of banden met de onderwereld achter zat. Wel vind ik het raar dat hij niet eerder te gen de lamp is gelopen", aldus een bron. De rechtbank besloot maandag dat hij nog zeker zestig dagen in de cel blijft. Formeel wordt hij ver dacht van schending van zijn be roepsgeheim. Justitie kwam hem op het spoor in een Amsterdams onderzoek. Daarom leidt een Am sterdamse officier van justitie het onderzoek naar de corruptie. Vanzelfsprekend is de luchtha ven een uiterst gevoelige locatie waar lekken grote schade kunnen aanrichten, omdat er verschillen de onderzoeken lopen naar inter nationale handel in onder meer drugs en wapens. Van welk kali ber de informatie is waaraan de nu gearresteerde twintiger crimi nelen zou hebben geholpen, is nog onduidelijk. In hoeverre hij toegang had tot gevoelige onder zoeksgegevens, wordt onderzocht. Het is de tweede pijnlijke cor ruptiezaak in korte tijd. Vorige week werd bekend dat op 29 sep tember in Oost-Brabant Mark M., een 28-jarige rechercheur-in-oplei- ding, was gearresteerd voor het verkopen van informatie aan on der meer drugshandelaren en spil figuren in omstreden motorclubs. Beide zaken hebben overigens niets met elkaar te maken. De twee arrestaties vestigen de aandacht op een probleem zo oud als de opsporingsdiensten. Afgelo pen decennia was er voortdurend onrust omdat criminele groeperin gen voortijdig en soms extreem snel over geheime onderzoeksge gevens bleken te beschikken. In Amsterdam was de groep rond beroepscrimineel Mink Kok in de jaren negentig steevast snel op de hoogte van lopende onderzoeken. De recherche ging er vanuit dat de groep jaarlijks circa twee mil joen gulden aan 'platte' contacten spendeerde om aan informatie te komen of die juist zoek te laten maken. De Amsterdamse hoofdagent Cor Blok en Mink Koks rechter hand Jan 'de Snor' Femer werden medio jaren negentig tot celstraf fen veroordeeld omdat Blok stelsel matig kentekens en personen voor Femer had nagetrokken. ProRail heeft voor het eerst aangifte gedaan bij de politie tegen een groep mensen die onder spoorbo men door dook en voor een aankomende trein het spoor overstak. Met de stap wil het bedrijf een duide lijk signaal afgeven dat der gelijke praktijken echt niet kunnen. Eén jonge man werd bij dit incident op sta tion Diemen in september geschampt door de trein en raakte lichtgewond. Pro- Rail vindt het vreselijk dat het ongeval plaatsvond. „Helaas zien we nog te vaak dat mensen met haast toch nog even onder de ge sloten spoorbomen dui ken. Niet doen: het is le vensgevaarlijk", aldus de or ganisatie. 'Klokkenluidster' Saskia van Rooy mag twitteren en media blijven benade ren over de vermeende mis standen die zij constateert bij de behandeling van knobbelzwanen door zoge heten zwanendrifters. Dat heeft de rechter in Den Haag bepaald in het kort geding dat de zwanendrif ters hadden aangespannen. De mannen beschuldigen dierenarts Van Rooy van smaad en stalking, maar de rechter vindt dat niet bewe zen. Van Rooy fdmde de praktijken van de zwanen- drifters. MENSEN Van razende reporter tot politiemol door Frans Dreissen H Mark M. wordt ervan verdacht politiedossiers te hebben verkocht aan criminelen. Hij werd op 29 september door collega's opgepakt. Bij een huiszoekingen vonden agenten 235.000 euro. foto Facebook door Paul Vughts AMSTERDAM. De Rijksrecherche verdenkt een 27-jarige medewer ker van de Koninklijke Marechaus see op Schiphol van het lekken naar criminelen. Hij is 28 septem ber gearresteerd, maar justitie hield zijn zaak geheim. UTRECHT DEN HAAG 130 Het kost 130 miljoen euro om tot 2023 met de Cougar-transporthelikopter te blijven vliegen. Dat meldt minister Hennis van Defensie in een brief aan de Tweede Kamer. MOSKOU 'VS weigert besprekingen' De Verenigde Staten weige ren een hoge militaire dele gatie naar Moskou te sturen voor besprekingen over coör dinatie van de gevechten in Syrië zoals was voorgesteld door Moskou. Dit zei de Rus sische minister Lavrov van Buitenlandse Zaken. Volgens Lavrov was het voorstel ge daan door president Poetin tijdens diens bezoek aan New York eind september.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8