Hulp van alle kanten Onverwachte bezuiniging overvalt het Zeeuws Museum en SCEZ 'Gat van Frank' is over twintig jaar een schor Vrienden zetten actie op om bruiloft mogelijk te maken ZEELAND 3 VAN DE VOOR PAGINA Vandaag wordt hij geopereerd. Artsen halen wat weefsel uit de tu mor. Daarna kunnen ze beoorde len of een behandeling Michaels leven kan verlengen. Zijn familie maakt zich grote zorgen. „Die ope ratie heeft risico's", zegt zijn va der. „Als het gezwel heel erg gaat bloeden, kan het ook misgaan." Ursula vreest ook voor de opera tie en wijkt geen minuut meer van Michaels zijde. „Het is heel hard om te weten dat we hem gaan kwijtraken. We hebben een kindje van anderhalfjaar... Ik vind het zo erg dat zij haar vader nooit zal kennen." Michael houdt zich groot. „Daar is hij heel goed in", weet Ur sula. Maar hij heeft één grote wens, en dat is trouwen met zijn grote liefde. „Hij heeft me ge vraagd toen ik op de rand van zijn ziekenhuisbed zat. We zouden nooit trouwen, zeiden we altijd. Daarom kwam het aanzoek als een verrassing. Hij zei: 'ik wil al tijd bij je blijven'. Ik vind het heel moeilijk om nu met hem te trou wen, maar we willen het heel graag. Michael wil dat het een groot feest wordt, want hij voelt zich sterker als hij mensen om zich heen heeft. Hij wil het liefst dat alles in rood, zwart en wit is: de kleuren van Feyenoord." Vrienden van Michael en Ursu la zijn een actie begonnen om de bruiloft te regelen. Met flyers en een facebookpagina zetten ze alles op alles om geld, kleding en ande re benodigdheden bij elkaar te krij gen. „Schitterend", vindt Michaels vader. „Het is heel mooi om te zien dat er in deze maatschappij nog mensen zijn die iets voor een ander over hebben. Ja, daar heb ben mijn vrouw en ik wel een traantje over weggepinkt. Die bruiloft gaat door, al komt de he mel naar beneden vallen." Een datum, dat is zo onge veer het enige dat nog niet rond is voor de brui loft van Michael en Ursu la. Hun vrienden hebben in een mum van tijd een grote actie op poten gezet. „Ze hebben geen tijd gehad om te sparen. En de bruiloft moet snel plaatsvinden, want Michael moet het helemaal mee kunnen maken", zegt Felicia van der Hiele (21) uit Terneuzen. Samen met Anoek Geleedst (25) heeft ze flyers gemaakt en een facebookpa gina geopend. Met succes. „We krijgen zelfs hulp aangeboden van mensen die we helemaal niet ken nen. We hadden niet verwacht dat het zo snel zou gaan." Zaterdag houden de vrienden een cupcake-actie in de Lidl in Terneuzen. „We verkopen cupca kes en verzamelen bonnen van le ge flessen om de bruiloftslocatie te betalen." Het dagelijks provinciebestuur heeft besloten in 2016 de subsi dies niet te indexeren. Voor het Zeeuws Museum betekent dat een tegenvaller van 25.000 euro en voor de SCEZ van 28.000 eu ro. In een brief aan Provinciale Staten wijzen beide instellingen erop dat dit 'risico's oplevert voor de bedrijfsvoering'. „Het is een bezuiniging die er ongemerkt is ingeslopen", zegt di recteur Marjan Ruiter van het Zeeuws Museum. „Daarom vra gen we er aandacht voor." Vol gens directeur Wim Scholten van de SCEZ is met de instellin gen niet overlegd. „Dit is niet de meest koninklijke vorm om een bezuiniging op te leggen." Zowel het museum als de SCEZ heeft de afgelopen jaren al 'Ik kan er niet zomaar 28.000 euro bijfietsen. Dat levert echt een gigaprobleem op' Wim Scholten, directeur SCEZ tonnen moeten bezuinigen. Dat is gelukt zonder reorganisatie. Dat kan door de komende jaren in te teren op de reserves. „Ik kan daar niet zomaar 28.000 euro bij- fietsen", zegt Scholten. „Dat le vert echt een gigaprobleem op." Hij vreest dat hij nu toch tot 'drastische maatregelen' moet overgaan. Ook Ruiter stelt dat er een grens is aan bezuinigen zon der reorganiseren. „En een reorga nisatie kost ook veel geld." De directeuren wijzen erop dat één jaar niet indexeren een eenmalige bezuiniging lijkt, maar dat de effecten structureel doorwerken. Morgen vergaderen de Staten over de kwestie. Het zal nog wel twintig jaar duren voordat het nieuwe gebied een echt slikken- en schorrengebied is zoals Saeftinghe. De natuur zal zich daar langzaam ontwikkelen. Sinds op 25 juni de dijk is doorge graven, zijn in de onder water ge zette polder (in de volksmond nu Het Gat van Frank genaamd, naar de Hulster wethouder Frank van Driessche) al waterdiertjes te vin den. Vogels en vegetatie zullen snel volgen. Het wachten is nu op de ont wikkeling van woningen, een jachthaven en een golfresort in Perkpolder. De ontwikkelaars Hulst Aan Zee en Sobradis Ventu res hebben inmiddels de koopont- wikkelaarsovereenkomst gete kend. „Binnen een half jaar moe ten ze nu de grond afnemen", zegt Frank van Driessche. „Maar dat mag natuurlijk eerder." Het is inmiddels voor bezoe kers mogelijk mooie fietstochten of wandelingen rond Het Gat van Frank te maken. DONDERDAG 15 OKTOBER 2015 Michael van Delft (26), zijn vriendin Ursula Looij (23) en hun dochtertje Marley-Jane, die inmiddels anderhalfjaar is. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG. Het Zeeuws Mu seum en de Stichting Cultureel Erf goed Zeeland (SCEZ) voelen zich overvallen door een onverwachte bezuiniging van de provincie. door Sheila van Doorsselaer PERKPOLDER. De aanleg van het bui tendijks natuurgebied Perkpolder zit erop voor Rijkswaterstaat. Daar om droeg de dienst woensdag sym bolisch het stokje over aan de ge meente Hulst, de provincie en wa terschap Scheldestromen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 86