Een van een pompoen Contact met dader kan helend werken Voormalige spits Doeland geniet van leven op Aruba Algemene Rekenkamer: voor miljoenen aan achterstallig onderhoud Volgens de Algemene Rekenkamer heeft Rijkswaterstaat geen goed beeld van de kwaliteit van de hoofdvaarwegen. BALKONTON5 VLISSINGEN. Het hoofdvaarwegen- net in Nederland kampt met ach terstallig onderhoud. Dat heeft ge volgen voor de scheepvaart, ook in Zeeland, bijvoorbeeld in de vorm van een tijdelijke beperking van de vaart. Begin dit jaar lagen nog honder den onderhoudsmaatregelen in de regio Zee en Delta (Zeeland en Noordzee) op uitvoering te wach ten. Om in deze regio het werk te kunnen verrichten is een kleine dertig miljoen euro nodig. De Algemene Rekenkamer heeft een onderzoek verricht naar de instandhouding van het hoofd- vaarwegennet in Nederland. Bij het onderhoud gaat het om bij voorbeeld uitbaggeren, oeverher stel en het vervangen van dam- wanden. De termijn waarop het werk had moeten worden uitge voerd is in heel Nederland in 790 gevallen overschreden. Uitvoering kost in totaal 137 miljoen euro. Rijkswaterstaat heeft 3462 kilo meter aan kanalen en rivieren in beheer en 3513 kilometer aan zee vaargeulen en zeecorridors. Het achterstallig onderhoud doet zich vooral voor in Zee en Delta (317 maatregelen, 29,5 mil joen) en Zuid-Nederland (285 maatregelen, 70,7 miljoen). Vorig jaar moest Rijkswaterstaat op ze ven plaatsen vaarbeperkingen in stellen, onder meer in de vaargeul tussen Vlissingen en Westkapelle en op het Kanaal Gent-Terneu- zen. Tot 2020 komt het ministerie van Infrastructuur en Milieu 400 miljoen euro te kort om het onder houd op orde te brengen. Aanlei ding voor het onderzoek van de Algemene Rekenkamer is het te rugkerend verschijnsel van tekor ten in het onderhoudsbudget. Het ene gat is nog niet gedicht of het volgende dient zich aan. „Hoewel Rijkswaterstaat werkt aan verbetering, is de informatie huishouding nog onvoldoende op orde. Rijkswaterstaat heeft nog geen voldoende actueel, betrouw baar en compleet zicht op de om vang en de kwaliteit van het hoofdvaarwegennet en de daartoe behorende objecten", schrijft de Algemene Rekenkamer. In een reactie op het rapport stelt de minister dat wat op papier achterstallig onderhoud heet, in de praktijk kan meevallen: „Op dit moment is er dan ook geen sprake van grootschalig achterstal lig onderhoud. Uiteraard houd ik wel de vinger aan de pols." www.pzc.nS zeeuws-vlaanderen@pzc.nl DONDERDAG 15 oktober 2015 Zeeland PAGINA 4 PAGINA 14 15 Nog veel werk aan vaarwegen door Theo Giele bu (lores JOEKEL TERNEUZEN Bij de Urban Garden Shop in Terneuzen is - tot de kerstdagen - de enorme prijspompoen te zien van Dries Van der Vennet. De Atlantic Giant doet zijn naam eer aan want de joekel weegt maar liefst 508 kilo, is 120 cm lang en 80 cm hoog. Daar kun je voor heel Terneuzen pompoensoep van maken. Kweker Van der Vennet uit het Belgische Sleidinge werd achtste tijdens de weging van de Belgische Pompoen Federatie in Duisburg. Want ze kunnen nog groter. De winnaar sleepte een pompoen op de weeg schaal van maar liefst 850 kilo. De prijspompoen van Van der Vennet is te zien bij de Urban Garden Shop, omdat de kweker daar de specifieke voeding en het irrigatiesysteem voor de pompoen kocht. John Hartman van de tuinwinkel is maar wat trots dat zijn klant in de prijzen is gevallen. „Goed hè! Helemaal knap is dat de pom poen op een akker van zestig vierkante me ter is gekweekt." foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 84