S» I Brede School Kapelle haalt kou en warmte straks uit de grond Pakketbezorger daagt PostNL voor de rechter Onthulling vier kunstwerken in park door leerlingen Kohnstammschool BEVELANDEN en THOLEN 7 Recreatiepark De Mirakel in Goes is aangekleed met vier kunstwerken van Rotterdammer Herman Lamers. Kunst doet - als het goed is - iets met men sen. Maar soms ook met dieren. Eén van de vier kunstwerken die gisteren zijn onthuld in park De Mirakel aan de Oranjeweg in Goes-oost, heeft een bijzondere uitwerking op honden. Het werk van beeldend kunste naar Herman Lamers stelt een olij ke (strip)hond voor, maar wordt door echte viervoeters kennelijk toch als soortgenoot gezien. „Ze lo pen er omheen en blaffen er naar", zei Lamers gisteren verwon derd. En dat niet alleen, tegen de sokkel wordt bovendien schaamte loos de poot opgelicht. Honden mogen er het hunne van vinden, leerlingen van groep 7 en 8 van de Kohnstammschool waren enthousiast over de werken die ze samen met wethouder Loes Meeuwisse van hun verpakking mochten ontdoen. Ze klommen er in, staken hun hoofd erdoor en hadden zelfs een speciaal lied ge maakt. Rotterdammer Lamers zag het allemaal geamuseerd aan. Hij was één van de meer dan twintig kun stenaars die anderhalfjaar gele den hadden gereageerd op een op roep van de Culturele Raad Goes om een kunstwerk voor het land schapspark te ontwerpen. Daar was een kleine dertigduizend eu ro voor beschikbaar. Een selectie commissie koos uiteinedlijk voor het idee van Lamers. „Ik wilde cul tuur en natuur vermengen", legde hij uit. Dat resulteerde in vier 'herken ningspunten' bij elke entree van het park: drie tweedimensionale werken (een groep lopers, een roofvogel op een ei en drie her ten) van ijzer en de driedimensio nale striphond, gegoten in alumi- nium. „Ik vond vier keer een lij- nenstructuur een beetje te veel", zei de beeldend kunstenaar. De lo pers verwijzen naar het blote voe tenpad in het park, de vogel en de herten (die vroeger voorkwamen in het gebied) naar de natuur. Tus sen de twee bogen die het vogelei vormen, is precies de spits van de Sionkerk te zien. Een voorbijgan ger zei te hopen dat de kunstwer- Viervoeters zien de in aluminium gegoten striphond als een soortgenoot. Ze blaffen er naar. ken niet ten prooi vallen aan van dalisme Het enkele jaren geleden aange legde natuur- en recreatiepark van zo'n negen hectare raakt steeds meer 'aangekleed'. De provincie legde destijds grif bij aan het voor beeldproject, onderdeel van het programma 'Nieuwe Verbindin gen'. Doel is om de gezondheid van jong tot oud te verbeteren door het creëren van een 'groene omgeving' die mensen aanzet tot gezond gedrag en actieve vrije tijdsbesteding. De Mirakel heeft onder meer fiets- en wandelpa den, beleeftuinen met onder meer fruitplukmogelijkheden, een speelplein met alleen natuurlijke materialen, een vliedberg en ver schillende waterpartijen met speelmogelijkheden. De MFA krijgt de beschikking over een warmte- en koudeop- slag (WKO). Deze energievoor ziening is duurzaam en zorgt voor beduidend minder C02-uit- stoot. Daarnaast zou de klimaat beheersing voor meer comfort moeten zorgen en, niet minder belangrijk, voor een lagere ener gierekening. Het warmte- en koudesys- teem slaat energie voor eigen ge bruik op in de grond, net achter Het warmte- en koudesysteem slaat energie voor eigen gebruik op in de grond, net achter gebouw. het gebouw. Aanleg en beheer van deze WKO zijn onlangs, na een aanbestedingsprocedure, ge gund aan Wolter Dros uit Heinkenszand. Dit installatiebe drijf legt de installatie aan en ex ploiteert deze vervolgens gedu rende 25 jaar. De Brede School Ka pelle neemt tegen vastgestelde ta rieven warmte en koude af. Met de aanleg van de installa tie wordt in januari 2016 begon nen, zodra de gevel aan de zijde van de opslag klaar is. Onder de technische ruimte in het gebouw is in juli een be tonnen kelder geplaatst, waar de meet- en regelruimte voor de WKO komt. ZIERIKZEE. Zelfstandig pakketbe zorger Joeri Steenbakker uit Bors- sele daagt samen met 23 collega's PostNL voor de rechtbank. De le den van 'groep' zijn aan de kant gezet, omdat ze in juli hebben meegedaan aan een blokkade van een depot. De blokkade maakte deel uit van een landelijke sta kingsactie voor betere arbeidsom standigheden en verdiensten. De gepasseerde pakketbezor gers eisen een schadevergoeding van het postbedrijf. Voor Steen bakker komt dat neer op zo'n veer tigduizend euro. Post.NL was zijn belangrijkste klant. Post.NL heeft de vervoersovereenkomst met Steenbakker opgezegd. Hij wordt tot 9 december doorbetaald. „Als ik er voor die tijd niet een paar se rieuze klanten bij krijg, kan ik de stekker uit mijn bedrijfje trek ken." De ouders van Steenbakker heb ben in een brief aan koning Wil- lem-Alexander gepleit voor hun zoon. In september kwam in Nieu- werkerk en omgeving onder inwo ners een spontane handtekenin genactie op gang, toen bekend werd dat het postbedrijf geen za ken meer wilde doen met hun 'knuffelbezorger'. Post.NL toonde zich weliswaar onder de indruk, maar is ook onvermurwbaar. DONDERDAG 15 OKTOBER 2015 Kunst die zelfs honden raakt door Luc Oggel n ,Vj^; Beeldend kunstenaar Herman Lamers (linksboven) heeft vier kunstwerken gemaakt voor De Mirakel, foto's Marcelle Davidse door Willem Adriaansens KAPELLE. Het skelet van de multi functionele accommodatie (MFA) in Kapelle is klaar. De spanten van de tweede verdieping zijn beves tigd en de komende tijd wordt hard gewerkt om de toekomstige brede school dicht te maken. Voor de kerst moet het skelet aan de Vroonlandseweg zijn veranderd in een waterdicht bouwwerk. door Marcel Modde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 82