Vluchtelingenlimousine Wachttijd voor gezinsherening valt vluchtelingen enorm tegen. Maar ze kunnen niet naar huis. Ê^koopjedealnl) NIEUWS 7 „Van u mag heel Afrika hierheen komen. U bent knettergek." Kla ver in reactie: „Liever knettergek dan asociaal." Of CD A-leider Sy- brand Buma: die noemt Wilders' partij 'een nepfractie'. En Wilders verklaart op zijn beurt D66'er Alexander Pechtold 'een dikke nul'. De reactie: „Ik gruwel van u." Wilders komt zelfs nog even - zeldzaam - klem te zitten. Terwijl hij alsmaar zegt dat hij geen enke le vluchteling wil toelaten in ons land, wijst Buma hem er op dat de PVV recent nog instemde met een wetsvoorstel voor grote opvanglo- caties voor vluchtelingen. Premier Rutte gooit dan ook nog wat olie op het vuur van de héle oppositie, want tussen al het gekissebis verwijt hij hen collec tief dat ze niet met oplossingen zijn gekomen. „Ik stel vast dat de afgelopen tien dagen het de coali tiepartijen waren die hiermee ge komen zijn." Pechtold getergd: „Lees ons plan eens, u bent altijd zo goed voorbereid." Ook dat nog, politiek chagrijn, terwijl Rutte meer partijen nodig heeft voor steun voor zijn oplos singen. De zorgen worden er niet minder om. Want terwijl het plan voor doorstroming in de asielop vang nog maar net op poten staat, is Rutte's vorige maatregel nog niet eens uitgevoerd. Het Europe se akkoord voor meer opvang in de Syrische regio en een Europese verdeling van vluchtelingen ha pert nog. Van de zes opvangplek ken aan de rand van Europa, staat er nog maar één. Ook over het op vangkamp in Libanon is Rutte 'nog ontevreden'. Maar hij besluit met kenmerkend optimisme: „Wij blijven langs pragmatische lijnen zoeken naar oplossingen." Een bedrijf dat in opdracht werkt van het Britse ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft zijn excu ses aangeboden nadat enorme op hef was ontstaan over het vervoer van asielzoekers in een peperdure limousine. De zeven jonge Afrikanen wer den met een langgerekte Hum mer van hun opvanglocatie in Londen naar hun nieuwe wonin gen in Manchester gebracht. De zaak speelde al in juli, maar is gis teren aan het licht gebracht door HEUMEN. Een groeiend aantal man nen uit Syrië overweegt Neder land achter zich te laten. Ze wil len terug naar Syrië, of naar buur landen Libanon en Turkije. De mannen vinden de wachttijd om hun gezin over te laten komen te lang, en vrezen voor de veiligheid van vrouw en kind. Probleem: ze kunnen niet terug. Dat blijkt uit gesprekken met Syrische inwoners van vluchtelin genkamp Heumensoord bij Nijme gen. Een van hen is Ahmed el Ag- ha. Hij is nu een maand in Neder land, maar wil terug naar Syrië, ook al is het daar oorlog. „Mijn ge zin is daar nog. Ik kan ze niet lan ger alleen laten." Wachttijden Ahmed was van plan om zijn ge zin, dat in de Syrische hoofdstad Damascus verblijft, zo snel moge lijk te laten overkomen. Door de grote toestroom van vluchtelin gen zijn de wachttijden bij de Im migratie- en Naturalisatiedienst (IND) echter flink opgelopen. „Ik dacht dat ik mijn vrouw en twee kinderen wel binnen 2 of 3 maan den kon laten overkomen. Maar nu hoor ik van de IND dat dat ze ker negen maanden gaat duren." El Agha is niet alleen. Hij zegt dat op Heumensoord zeker zeven andere Syrische mannen er zo over denken. De Internationale Or ganisatie voor Migratie (IOM) her kent het signaal. „Wij horen deze geluiden steeds vaker", zegt mede werkster Nina Staal. „Mensen ma ken zich zorgen om hun familie, of willen terug naar een land waar ze al een tijd hebben gewoond, Turkije of Libanon bijvoorbeeld." Een exact aantal kan Staal niet geven. „Niet iedere vluchteling 'Het enige wat we willen is een ticket naar Libanon, dan komen we van daaruit wel in Syrië' die hier over nadenkt, meldt zich bij ons. Maar we zien het toene men. Een van de oorzaken is dat er simpelweg meer vluchtelingen zijn, maar de wachttijden bij de IND spelen ook een rol." Ook is het volgens Staal voor stelbaar dat de kennismaking met Nederland niet strookt met het verwachtingspatroon van vluchte lingen. „Maar daar hebben we nog geen signalen van ontvangen." Maar Ahmed en zijn mede vluchtelingen, die naar Libanon willen vliegen, hebben een pro bleem, zeggen ze. Ze kunnen niet terug. Los van het feit dat ze niet allemaal meer geld genoeg heb ben voor een vliegticket, hebben ze er de juiste documenten niet voor. Syriërs hebben een visum voor Libanon nodig en dat krijgen ze niet zomaar. Het land vangt al honderdduizenden gevluchte Sy riërs op en wil daar juist vanaf. Ah med: „Het enige wat we willen is een ticket naar Libanon, dan ko men we van daaruit zelf wel weer in Syrië." Hij hoopt dat de Nederlandse overheid kan inspringen. „Dit land is een goed land: help ons nu. Wij willen terug naar onze fa milie, een jaar bij hen weg is te lang. Help ons en we zullen daar blijven." Negatief advies De IOM staat vluchtelingen die vrijwillig terugkeren in bepaalde gevallen bij. Maar de Syriërs die nu bij de organisatie aankloppen, krijgen meestal het advies de reis niet te wagen. „We helpen de vluchtelingen als er uitzicht is op een permanent verblijf in het land waar ze naartoe willen. Nu is dat meestal niet het geval. Een ver trek uit Nederland kan bovendien hun kansen op een verblijfsver gunning hier schaden." Syriërs die gevlucht zijn, hier een verblijfsvergunning krijgen en toch terug gaan naar hun land (al is het maar voor een kort fami liebezoek), lopen het risico die ver gunning te verliezen. Ahmed weet zich geen raad met de situatie. „Zo lang kan ik mijn gezin niet zonder hun man en vader laten. Ze zijn in Damas cus, het is gevaarlijk daar. Ik ben in augustus vetrokken en nu wil ik weer naar ze toe." de Daily Mail. De rit met zo'n au to kost normaal gesproken 4000 euro, aldus de tabloidkrant. Serco, het bedrijf dat de opdracht gaf tot het vervoer, zegt nu dat het 'duidelijk ongepast' was om de verlengde limousine in te hu ren voor het vervoer van de groep asielzoekers. De Britse immigratiedienst be weert dat het transport de Britse belastingbetalers geen extra geld heeft gekost. Serco zegt maatrege len te hebben genomen om te voorkomen dat dit nog een keer gebeurt. DAGAANBIEDINGEN VAN 15 OKTOBER Nu slechts 24,95 Nu slechts 14,95 DONDERDAG 15 OKTOBER 2015 op. foto Bart Maat/ANP in Den Haag door Gerben van 't Hof Syriers willen weer terug naar familie door Cyril Rosman en Sander van Mersbergen Ahmed el Agha Syrische vluchteling Pierre Cardin trui met V-hals Casual naar werken netjes ondereen colbert Stijlvol model en zit zeer comfortabel Subtiel Pierre Cardin logo op de borst Maten: M t/m XL Materiaal: 100% katoen Adviesprijs Korting U bespaart: 69,95 64% €45,- DUOPACK One Direction Elektrische tandenborstel van Colgate 1 bestelling 2 stuks; goed voor één jaar tanden poetsen Verwijdert plaque, verbetert tandvlees en voorkomt gaatjes Nog geen €7,50 per stuk! Adviesprijs Korting U I 39,95 63% €25,- N BESTELLEN DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL Met gemak veilig shoppen IÏS) DPDfJjJl ££))n.ETTEVRE0EN7 GELD TERUGl)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7