a? 7 THUISBIOS Mia Wasikowska Of ze nu in een kostuumdrama speelt of in een enge film zoals Crimson Peak Mia Wasikowska trekt energie als een magneet naar zich toe. Ik heb een hekel aan slappe karakters. Gisteren liep ik langs een paparazzo. Die maalde gelukkig geen moment om mij Charmante formulefilm komt er net niet helemaal Empathie voor valse sopraan Een actrice die niet van aandacht houdt, is zeld zaam. Een actrice die ook niet doet alsóf ze van aandacht houdt, is nog zeldzamer. Mia Wasikowska - frêle, kortgeknipt jongenskoppie, mi nimale sieraden en make-up - is zo'n type dat op een feestje stilletjes in een hoekje gaat staan en dan nog binnen een kwartier de helft van al le aanwezigen om zich heen heeft. Met werk gaat dat net zo. De mooie hoofdrollen vinden haar vanzelf, zoals nu in Guillermo del Toro's romantische horrorfilm Crimson Peak. De Mexicaanse regis seur van cultklassiekers als Hellboy en Pan's Labyrinth wist direct dat hij haar moest hebben. „Mia heeft auto riteit zonder die in je gezicht te du wen. Ze heeft een sterke, gedecideer de uitstraling zonder hard en mascu lien te zijn. Dat bewonder ik enorm." Beroemd zijn hoeft van de 26-jari- ge Australisch-Poolse actrice niet zo. De paar dagen per jaar dat ze in de spotlights staat vanwege een nieuwe film zou ze liever overslaan. „Ik woon ver weg in Sydney dus ik kan af en toe even binnenwippen in de filmwereld en weer ontsnappen. Ik zou gek worden anders. Ik ken ge noeg mensen die niet eens bood schappen kunnen doen of even van de set aflopen, verschrikkelijk. Giste ren liep ik langs een paparazzo. Die maalde gelukkig geen moment om mij." Grote blockbusters doet Wasi kowska nauwelijks. Met uitzonde ring van Tim Burtons Alice in Won derland - ze heeft net deel II afge rond - verkiest ze studio-onafhanke lijke producties en regisseurs zoals Del Toro. „Die zijn vaak boeiender. &D00R TISHA EETGERINK De rollen voor vrouwen zijn interes santer." Ze speelt zonder uitzonde ring sterke vrouwen. Van de titelrol in Jane Eyre en Madame Bovary tot een meisje dat in haar eentje met vier dromedarissen door de woestijn trekt in 7Yacks. „Ik heb een hekel aan slappe karakters die niks spannends te melden hebben. Ik maakte me nu ook zorgen dat mijn karakter Edith te passief zou zijn. Gelukkig was Guillermo del Toro vastbesloten haar integriteit niet op te offeren voor een extra schrikmoment. Hij vertrouwde me toe dat binnenin hem eigenlijk een stoer 12-jarig meis je huist." Nu is Crimson Peak meer een eng sprookje dan slasherfïlm, maar toch staat horror niet bekend om sterke vrouwen. „Ik stond hierom ook al tijd afwijzend tegenover horror. Dankzij Guillermo heb ik het genre leren waarderen, de diepte en ge schiedenis ervan. Niet alleen qua film maar ook qua boeken. Op de set las ik Frankenstein. Bleek dat het niet alleen geschreven is door een vrouw, Mary Shelley, maar ook nog eens door een 19-jarige! Ik ben nooit iemand geweest die zich graag bang liet maken, maar nu heb ik zin om hier helemaal in te duiken." Daar is tijd voor. Wasikowska trok zich namelijk om persoonlijke rede nen terug uit een volgend project: de Nederlands-Amerikaanse western Brimstone, gemaakt door Martin Koolhoven. „Hij is een zeer getalenteerd regisseur", zegt ze over hem. Net als anderen moest Koolho ven wedijveren met Australië. „Het valt me steeds zwaarder mijn huis achter me te laten. Ik houd van thuis zijn en niksdoen." Meer horror le zen, ver weg van dat veel engere, aan- dachtszieke Hollywood. Ja. ik w il! ROMANTISCHE KOMEDIE Marguerite DRAMA Back to the Future (30tli anniversary) SCIENCE FICTION •)k Stalked by my Neighbor THRILLER Spy ACTIE/KOMEDIE Donderdag 15 oktober 2015 ALLERGISCH VOOR AANDACHT Regie: Kees van Nieuw- kerk. Hoofdrollen: Elise Schaap, Martijn Lakemeier, Thijs Römer, Jeroen Spitzen berger. Origineel kun je de derde speelfilm van Kees van Nieuw- kerk niet noemen. Deze volgt keurig het pad dat is gebaand door de romantischekomedie- koets met witte paarden er voor. Dertiger Roos (Elise Schaap) droomt van zo'n koets en een man die haar eeuwige trouw belooft. Het zit de onhandige biologe alleen niet mee. In plaats van op te merken hoe stagiair Daan (uitsteken de Martijn Lakemeier) zijn best doet, rent ze regelrecht in de armen van een aantrekkelij ke arts (Thijs Römer). Die blijkt allesbehalve de ware Ja cob - zo heet hij! - te zijn. Wie meetelt, komt net niet aan vier bruiloften en één begrafenis en merkt op hoe de corrige rende onderbroek van Bridget >Thijs Jones gewoon is vervangen Römer door een unisex labjas. Niks en Jeroen mis met emancipatie. Jammer Spitzenber- dat Roos niet kan fileparke- gerin ren. En dat die emancipatie 'Ja, ik wil!'. belachelijk wordt gemaakt foto pr wanneer haar gay best friend trouwt in een jurk waar zelfs Barbie voor zou bedanken. (Tisha Eetgerink) Regie: Xavier Giannoli. Hoofdrollen: Catherine Frot en André Marcon. Zingen kan ze niet. Elke noot klinkt vals en haar stem heeft geen enkel bereik. Als de sopraan barones Margue rite Dumont optreedt in haar landhuis kunnen de toehoor ders hun lachen nauwelijks in bedwang houden. Haar personeel stopt de oren dicht en haar man zorgt dat hij bij elk optreden te kam pen heeft met autopech. Regisseur Xavier Giannoli ba lanceert in zijn film op een gevaarlijk koord. Maakt hij Marguerite belachelijk of koestert hij ook affectie voor zijn doelwit dat is gebaseerd op de Amerikaanse Florence Foster Jenkins? Giannoli ver plaatst het biografische ver haal naar de jaren twintig in Frankrijk. Marguerite (aan doenlijk naïef gespeeld door Catherine Frot) komt in kun stenaarskringen terecht die haar vooral als melkkoe ge bruiken. Gaandeweg krijgt de kijker steeds meer mede lijden met deze dwaze vrouw die hunkert naar aandacht en bewondering, vooral van haar echtgenoot. (Ab Zagt) nu op blu-ray en dvd De sciencefictionklassieker Back to The Future viert zijn 30ste ver jaardag met een goedgevulde blu-raybox. De trilogie wordt in haarscherp HD gepresenteerd, maar de fans zullen zich vooral verlekkeren aan de extra's op de disc. De korte film over professor Doc Brown voegt niets toe, maar de 45 minuten lange documentai re over het fenomeen geeft zo veel extra kennis dat aanschaf een verplichting wordt. Zo leren we dat niet Michael J. Fox als eer ste de rol van tijdreiziger Marty McFly speelde maar Eric Stoltz. Zijn komische timing liet zo te wensen over dat zijn opnames de prullenbak ingingen en de Family Ties-ster werd aangenomen. nu op Netflix Netflix haalt haar films vaak uit de verste uithoeken. Zo komt de tamme thriller Stalked by my Neighbor van het Amerikaanse vrouwenkanaal Lifetime. De tv-zender staat bekend om haar melodramatische en softe pro grammering. Op papier klinkt de plot dan best hard: tiener Andrea wordt in haar woning verkracht, verhuist met haar moeder naar een vriendelijke buitenwijk maar stuit daar op een moord, die ze ei genhandig wil oplossen. Echter de film is niet hard maarzo soft als een kuiken. Het 'stalken' uit de titel is verte zoeken en thriller elementen zijn buiten beeld of zó suggestief dat een hoorspel effec tiever zou zijn. nu op dvd, blu-ray en vod Zo vlak voor de release van de ul tieme spionnenfilm (James Bonds Spectre natuurlijk!), is het nog even geinig het genre volledig be lachelijk te maken. Dat kunnen we gerust overlaten aan regisseur Paul Feig Bridesmaidsen Melis- sa McCarthy (óók Bridesmaids), die met zowel onderbroekenlol, si tuatiekomedie als gewaagde vul gariteiten hun publiek laten la chen. Improvisatietalent McCarthy is als een vis in het water wan neer haar muizige kantoorperso nage als spion in het veld ge stuurd wordt. Het meest verba zingwekkend zijn de expliciete ge- weldsuitspattingen. Spy is wel een tikkeltje te lang.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 60