4 REDENEN OM UITTE GAAN Bezienswaardig ensemble van zes kunstenaars in Lokaal 54 Anne Mannaerts presenteert opbrengst 1,5 jaar hard werken in expositie samen met vijf anderen. $D00R NICO OUT Chris Hinze toont Tibet tijdens concert Martin Simek in Dorpshuis van Renesse Flairck geeft theaterconcert in Rilland Sinds het voorjaar van 2014 brengt Anne Mannaerts in haar ruime galerie Lokaal 54 in Ter- neuzen elke twee maanden een nieuw ensemble kunste naars. Ze kiest werk dat ze mooi en inspire rend vindt. Daarbij speelt ambachtelijke kwaliteit ook een rol. Mannaerts werkte zelf in keramiek, is dat met brons gaan combineren en zorgde altijd voor een tech nisch onberispelijke uitvoering. Tot nu toe nam ze niet deel aan de groepstentoonstel lingen in Lokaal 54. Maar nu presenteert zij de opbrengst van 1,5 jaar hard werken wel als onderdeel van het palet dat zij bij eenbracht. In het combineren van dieren- schedels, botten en horens met technische attributen en eigentijdse materialen vindt zij een eigen beeldtaal. Die gebruikt zij om de mogelijkheden van vorm en materiaal te ontdekken. En tegelijkertijd om soms licht en speels en soms confronterend te verbeelden wat haar raakt in onze tijd. The ma's als hebzucht, macht en geweld krij gen vorm, naast aspecten uit ons dagelijks leven. Het afgebeelde 'Amfibie' bijvoor beeld, kun je onder andere zien als een rela tiveren van de menselijke drang zich zo snel mogelijk te verplaatsen. Maar er is meer. De krokodilachtige schedel verwijst letterlijk naar het zowel op land als in wa ter voortbewegen. Dat doen dieren met ge mak, mensen hebben er nogal wat toeters en bellen voor nodig. De mens is dus een soort die zijn gebrek moet compenseren, daartoe in staat is en tegelijkertijd meer dier is dan hij zelf denkt. Eén van de manie ren waarop de mens aan het dierlijke kan ontsnappen is zijn artistieke creativiteit. Die stelt ons in staat om steeds nieuwe beelden te scheppen. Mooie voorbeelden zijn naast Mannaerts zelf Redmer Hoekstra en Erlend Steiner Lovisa. Hoekstra creëert perfect met fineliner getekende voorstellin gen waarin beeld, functie en gedachte ver rassende nieuwe betekenissen krijgen. In een opengewerkte dromedaris zitten twee roeiers die met hun riemen de poten van het dier in beweging brengen. Een koren molen wordt met een slinger op zijn kap een koffiemolen. Een neushoorn is een symbiose aangegaan met een stoomloco motief. Ook Lovisa toont vervreemdende voorstellingen: geschilderd en in ingekleur de etsen. Steeds zie je een jonge vrouw op blote voeten in een jurkje, haar gezicht ver borgen achter haar haren. Zo speelt Lovisa met aan- en afwezigheid, met identiteit en anonimiteit. Wat en wie bepaalt wie je bent? En hoe verhoudt zich wat verborgen blijft tot wat zichtbaar is? Wat weet je ei genlijk van wie je ziet? Aan die vragen voegt Lovisa ook nog het thema verganke lijkheid toe, door de omgeving en de attri buten van zijn modellen. Met Beatrijs Tavernier en Waswad brengt Mannaerts het exotische en het de coratieve naar Terneuzen. Tavernier werkte in Dubai en nam de kleur en de schittering van de cultuur uit het Midden Oosten mee in grote composities, waarin regelmaat en orde het trachten te winnen van vrijheid. Waswad toont de kleurige vrolijkheid van de traditionele cultuur van zijn land Ugan da in confrontaties van abstracte ritmes met gestileerde olifanten. De expressieve staalsculpturen van Walter Suvaal en de sieraden van Jeanine Vandenberg - subtiel, spannend en sterk - maken van dit sextet een bezienswaardig ensemble met vier ster ke en twee wat mindere spelers. T/m 25/10. Lokaal 54, Nieuwstraat 54, Ter- neuzen. Wo. t/m zo. 13.00 - 18.00 uur. M U LTIM EDIACONCERT VOORSTELLING 'ENKELSPEL' REPRISE VAN 'THE LADY'S BACK' Donderdag 15 oktober 2015 -> Frank van Driel maakt technisch perfecte foto's geïnspireerd op 17e eeuwse stillevens. Eten, drinken en gebruiksvoorwerpen worden fraai belicht en gedetailleerd weergegeven. Zijn Zeeuwse wortels spelen mee in zijn se rie 'Dutch Delight' waarin hij in klederdracht gehulde mo dellen combineert met voed sel uit zee. Van Driel maakt geschiedenis sexy. T/m 1/11. Duingalerie, Bad huisweg 2, Domburg. Dage lijks 12.00 -18.00 uur. 'Geschonden Schoonheid' is de titel van een tentoonstel ling met speciaal voor dit thema gemaakt werk. Het wereldwijd verspreide ge weld tegen vrouwen is de aanleiding voor treffende, in tense beelden, soms symbo lisch, soms realistisch van toon. Door zich te richten op kracht, moed en schoonheid van de vrouw wordt een bood schapperige toon vermeden. T/m 1/11 Hofstede Galerie Lijn 3, Provincialeweg 1, Geersdijk. Do. t/m zo. 11.00 -17.00 uur. Het hoofdthema in het werk van Gerard Kodde is de verhouding tussen werkelijk heid en verbeelding. De wer kelijkheid blijft in wezen al tijd gelijk stelt hij, maar de verbeelding kan steeds an ders zijn. Ook Jan van der Ploeg, de andere exposant, creëert grafische droomwe relden in de fysieke ruimte die tegelijk herkenbaar en verwarrend zijn. T/m 1/11. CBK Zeeland. Ba lans 17, Middelburg. Ma. t/m vr. 9.00 -17.00 uur en le zo. v/d mnd. 13.00 - 17.00 uur. DE MENS ONTSNAPT AAN HET DIERLIJKE DOOR ZIJN ARTISTIEKE creativiteit Amfibie van Anne Man naerts, relativering van de menselijke drang zich zo snel mogelijk te verplaat sen. Dwarsfluitist, componist en rei ziger Chris Hinze geeft zater dag een multimediaconcert in 't Spiegeltheater in Middel burg. Met dit concert/Tibet on the roof of the world', is Hinze dit najaar op solotournee door Nederland en Duitsland. Tij dens het concert zijn op een groot scherm beelden te zien van Hinzes laatste drie reizen naar Tibet. Na het concert sig neert Hinze zijn onlangs ver schenen biografie. Aanvang: 20.00 uur. 6 Oud-tennisser, radio- en televi siepresentator, cartoonist en columnist Martin Simek is za terdagmiddag in het Dorps huis in Renesse met zijn voor stelling 'Enkelspel'. Simek zorgt bij zijn opkomst al voor een relaxte sfeer en maakt je meteen nieuwsgierig naar al les wat komen gaat. Zijn verha len zijn boeiend, komisch, on derhoudend en eigenlijk ook wel leerzaam. De voorstelling begint om 14.00 uur. De muziekgroep Flairck is net terug van een succesvolle tournee in Japan en treedt morgen alweer op in Luctor et Emergo in Rilland (aan vang 20.00 uur). Flairck, met Erik Visser (gita ren), Sylvia Houtzager (viool en harp), Peter Weekers (flui ten) en Pablo Ortiz (bas en gi taren), brengt een reprise van 'The Lady's Back'. Houtzager, Weekers en Visser hadden in de jaren '80 veel succes met de groep Flairck en reisden jarenlang de we reld over met hun instrumen tale muziek. Het afgelopen jaar nog verzorgden ze concer ten in onder andere Chili en Japan. Met het verstrijken der jaren is de muziek van Flairck tijdloos gebleken. 'Variaties op een Dame', ooit het titel stuk van het wereldwijd ver spreide debuutalbum van Flairck, wordt met tomeloze energie en virtuositeit ten to nele gevoerd. Flairck speelt een selectie uit het enorme oeuvre van het gezelschap; in totaal 250 tracks vastgelegd op 23 cd's. Oude meesterwerken worden gecombineerd met nieuwe muzikale acrobatiek en een doorleefde, humoristische presentatie. Flairck

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 57