Veelzijdige Shawn James Explosief vijftal houdt 't al tien jaar spannend 2 \0 Blues Drie concerten in Porgy Bess In Porgy Bess in Terneuzen klinkt komende week volop 'americaria In drie concerten komen diverse varianten van dat genre aan bod. Een mooie verzameling van wat er in die hoek aan muziekstijlen leeft. $D00R RENÉ DE DREU De doorsnee rednecks van de Sha- peshifters hebben een gevoel voor muzikaliteit en het maken van mo derne muziek, waarbij ze optimaal gebruikmaken van de kennis van hun regio. Vanavond staan ze op nieuw in 't Beest. Een soulvolle blueszanger begeleid door een banjo, viool, basgitaar en drums. Een onwaar schijnlijke bezetting voor een zwa re rockband. Shawn James en zijn band de Shapeshifters maken mu ziek doorspekt met invloeden uit de metal en southern rock, waar tegelijkertijd net zo makkelijk bluesgrass en folk in doorklinkt. Vorig jaar waren ze de grote uit schieter in 't Beest. Vanavond zijn ze daarom op herhaling. Shawn James, afkomstig uit de 'Southern State' Arkansas in de Verenigde Staten is buiten zijn ei gen regio nauwelijks bekend. Spe len in het buitenland gebeurt nog vrij sporadisch en zijn albums worden nog zonder uitgever uitge bracht in eigen beheer. Maar door Amerikaanse folk mengen met Arabische mu ziek met een Afrikaans tintje is bijna een poli tiek statement. Het vijftal van NO Blues maakt dat statement morgen in De Wegwijzer. Cross-overs zijn gemeen goed in de pop- en roots- muziek, maar het men gen van muziekstijlen waarbij ook culturele en etnische verschillen ge slecht worden, zijn zeld zamer. Het Nederlandse NO Blues is zo'n bijzon derheid. Tien jaar geleden werd NO Blues als eenmalig project gelanceerd door het Productiehuis Oost-Nederland. Drie muzikanten met ver schillende achtergron den werkten aan een nieuw concept. Het wer den uiteindelijk vijf mu zikanten: de Palestijn Haytham Safia (ud), folk-en rootsmuzikant Ad van Meurs (gitaar, zang) en Anne-Maarten van Heuvelen als bassist uit de blues kregen ver sterking van de Soedane- se percussionist Osama Maleegi en het enige niet op het podium zichtbare lid, Ankie Keultjes, die achter de geluidstafel de achter grondvocalen verzorgt. Het ene jaar zijn er tien geworden, maar niet zonder slag of stoot. „Het is een spannende groep mensen. Het is nooit saai. 'Hela Hela' uit 2010 was een moei zaam album. Toen heb ben we ons duidelijk de vraag gesteld 'zijn we nog in staat om een uit dagend nieuw album te maken?'. Dat werd 'Kind of NO Blues' in 2013. Het tweede lustrum vieren we met 'Oh Yeah Habi- bi', ons mooiste album tot nu toe", vertelt bas sist Van Heuvelen. De formatie brengt een sa mensmelting van Ameri kaanse folk en blues met Arabische muziek en Afrikaanse invloeden. De wereldmuziekscene staat nog wat huiverig te genover het vijftal. Toch is de muziek actueler dan ooit. Amerikaans met Arabisch mengen is haast een politiek state ment. Maar ook de tek sten zijn actueel met on derwerpen als thuisloos zijn, religie en een we reld die brandt. Van Heu velen ziet nog steeds toe komst voor de band. „De muziek is groter dan de groep zelf. Via in ternet verspreidt het zich bijvoorbeeld ook over Arabische landen. We worden gevraagd in Turkije en Griekenland, gaan naar Jordanië etc." NO Blues: morgen, thea ter De Wegwijzer Nieuw-en Sint Joosland, aanvang 20.30 uur. Wiif° >N0 Blues foto kees martens Het jonge duo Darve Mc- Graw Mandy Fer trapt zaterdag af. Het brengt een variant die zweeft tussen folk en luisterpop. Woensdag 21 oktober komt de gelouterde rootsrocker Jimmy LaFa- ve. Hij volgt al langer de lijn die ooit door Woody Guthrie is ingezet en met Bob Dylan en Bruce Springsteen een vervolg kreeg. Tenslotte blaast het echtpaar Walt Tina Wilkins donder dag 22 oktober het stof van de traditio nele country. De term 'americana' be staat nog maar nauwelijks twintig jaar. De muziek die er onder valt is echter veel ouder en leunt heel sterk op tradities uit de Amerikaanse mu ziekcultuur. Ankers daarin zijn coun try western, hillbilly, bluegrass, folk, blues en gospel. Vaak in de akoes tische en ambachtelijke uitvoering en tot bloei gekomen in de eerste helft van de vorige eeuw. Maar eind jaren zestig geeft een jonge garde muzikan ten een andere draai aan die tradities. Sommigen noemden het respectloos, anderen vernieuwend. Bob Dylan geeft in 1965 al een aardi ge voorzet voor die nieuwe aanpak met het inpluggen van zijn gitaar. Dat tot ongenoegen van de folk puristen. De country western traditie kreeg wat later door rebelse singer-songwri- ters als Kris Kristofferson, Townes van Zandt, John Prine, Guy Clark, Jerry Jeff Walker en Steve Earle een behoor lijke duw naar een nieuwe tijd. Weg met de gepolijste en commerciële Nas- hvillesound en de wetten van grote platenmaatschappijen. Muziek die weer klonk als een ruwe diamant, poë- Donderdag 15 oktober 2015 Shawn James door Bart Cabriëlse door Marius Roeting MUZIEK MET DE KLANKEN Mandy Fer en Dave McGraw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 55