Vooruit met de geit! i Wat u niet mag missen - 1 -1 t-l] BUITEN 13 m Kennelijk hebben we deze keer voor een moeilijk foto-onderwerp geko zen. 'WAT WE NIET WILLEN MISSEN': onze verwachting was dat u foto's van bijzondere locaties in Zeeland zou sturen. Het aantal inzen dingen was helaas gering. De oproep om suggesties voor 'U en Uw fotopagina' in te sturen lever de enkele reacties op. Kees Janse uit Westkapelle reikte ons het volgen de onderwerp aan: de laatste keer het gazon maaien voor de winter. Als we het goed inschatten is dat inderdaad nu de tijd. Dus, volgende week donderdag 22 oktober plaatsen we foto's van U en Uw LAATSTE MAAI- BEURT. Stuur de foto's van uw maaibeurt naar buiten@pzc.nl of via www.pzc.nl/buiten. Graag met naam, woonplaats en korte toelichting. Op 't erf De geit staat in een kwade reuk, sprak mijn schoolmeester gewichtig en met een twinkel in zijn stem. We waren met de klas op weg naar het sportveld voor de gymnas tiekles. Even moesten we wach ten vanwege een korte file, ver oorzaakt door twee boerenwa gens hoog opgeladen met graan en getrokken door twee span paarden die elkaar moesten pas seren op de smalle weg. Bij de berm waar we stonden trok een grote geitenhok aan zijn ket ting. Die was bevestigd aan een ijzeren pin die in de grond gesla gen was. De bok had zich, zo te ruiken, al een jaar of zeven niet gewassen. Ik heb die dubbelzinnige uit spraak van de parmantige onder wijzer onthouden. Hij had ge lijk. Als jongetje op weg naar school passeerden we ook altijd een paar geiten die gedwongen aan bermtoerisme deden, 's Ochtends en 's avonds werden die beestjes gemolken door hun eigenaars(essen). Dat waren meestal bewoners van pittores ke, maar niet zo kostbare wonin kjes. In de winter zaten die gei ten in hokjes die even pittoresk waren als de huisjes van hun ba zen. Die hokjes werden (te) wei nig uitgemest en stonken als de geitenhok die eerder genoemd werd. De melk die uit de uier- tjes kwam, rook ook een beetje erg sterk naar vuile geit. Toch, zei een ieder, was die geitenmelk zeer, zeer gezond. „Het zal best wel", dacht ik dan, maar na een paar slokjes conclu deerde ik al dat die geitenmelk nog veel en veel erger was dan de koemelk die ik thuis moest drinken. Als we van Zuid-Beve land naar Walcheren fietsten in de zomer, zagen we daar nog veel meer geiten langs de we gen kamperen aan de obligate ketting of touw met een pin diep in de grond. Op Walche ren, toen met kleinere boerenbe drijven dan bij ons, was een geit veel meer gemeengoed. Niet al leen bij arbeiders en kleinbe huisde dorpsbewoners, maar ook bij tal van kleine boerenbe- drijfjes. De oude Zeeuwse geit was geen benijdenswaardig dier. Hij stond onderaan de pikorde van de dieren op de boerderij. Hij werd niet bijster goed verzorgd, en aan rasverbetering deed men nauwelijks. Pas later kwam er verbetering, ook dankzij de roemruchte geitenfokverenigin- gen. Er is veel gespot, ook vroe ger op de dorpen zelf, met de clubs ter verbetering van ons geitenras. In feite waren er ver schillende rassen in Zeeland 'in bedrijf. Soms werden die ook nog gekruist. Onbewust soms, want als de geit 'droog viel', ging ze onmiddellijk naar 'de bok'; wat voor soort deed er lang minder toe. Als die geit maar drachtig werd en jongen kreeg, want dan kwam er weer melk in de emmer. Toch hebben die vaak be schimpte geitenfokverenigin- gen goed werk gedaan. De hygië ne en de melkproductie gingen omhoog. De koe van de armen is mooi beschreven in de verha len van Ko Steketee uit Nieuw- dorp, de Zeeuw die naar Austra lië ging, maar over Zeeland bleef schrijven. Pas veel later heb ik beseft dat inderdaad de geitenmelk een positieve in vloed heeft uitgeoefend op de vele jonge Zeeuwse bloedjes. Vandaag de dag ben ik ook nog een liefhebber van geitenkaas geworden. 'Vooruit met de geit!' DONDERDAG 15 OKTOBER 2015 „Wat ik niet zou willen missen in Zeeland? De ruim te, de rust..." foto Corina Eijkman „Een van de mooie plekjes vind ik de grote weel tus sen Nisse en Ovezande 's morgens vroeg." foto Piet Grim 5*i „Zeer vereerd met het zien van deze die ren, onmisbaar!" foto Désirée Hoondert „Deze zonsopkomst wil je toch niet missen!" foto Anne-Marie van lersel „Het mooie dorpje Nisse mag je niet missen." foto Kees Janse „Dit is zo mooi, de rust en de stilte, die vind je op... Schouwen-Duive- land, bij het dijkwa- ter van Sirjansland." foto Tanny Lemsom Inundatie van Walcheren - houtsnede Johan Melse: de geit moest mee. collectie Hanny Louisse door Gerard Smallegange Grazende geit anno 2015. foto Gerard Smallegange

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 46