betaalt prijs voor llirkse vluchtelingenhulp EU Voortbestaan van Rabobank als bank met lokale voeling staat op het spel Nieuwe strategie moet jaarwinst met 1 miljard omhoog krijgen. Ontslag voor zo'n 8.000 man. NIEUWS 3 Al jaren forse klappen bij banken en verzekeraars UTRECHT. Om in 2019 te kunnen voldoen aan strengere Europese bankeneisen moet Rabo zijn finan ciële reserves snel flink verhogen. Waarschijnlijk moeten er liefst 100 tot 150 miljard euro aan (hypo theekleningen van de balans, blijkt uit documenten in handen van Het Financieele Dagblad. Maar, daarmee is Rabobank er niet. De bank maakt 3 tot 5 pro cent minder winst dan concurren ten ABN en ING. Vandaar dat top man Wiebe Draijer fors in de kos ten wil snijden. Dat geld moet van de relatief dure plaatselijke kantoren komen: een flink deel van de overhead verhuist naar het Utrechtse hoofdkantoor of wordt geregionaliseerd. Eerder werd al bekend dat alle lokale bankvergun- ningen plaatsmaken voor één cen trale bankvergunning. „Die lokale koninkrijkjes zijn niet meer van deze tijd", zegt ban- kenanalist Jan Willem Knoll van ABN Amro. „Ze hebben perso neelsfunctionarissen, marketing- staf, een eigen raad van commissa rissen. Dat kost handen vol met geld." Volgens hoogleraar Corpora te Finance Jaap Koelewijn dreigt Rabobank een gewone, centraal geleide bank te worden zoals ABN Amro en ING. „Het gaat heel las tig worden om die sterke lokale positie te behouden. Het is leuk om allerlei dingen voor de lokale gemeenschap te doen, maar het moet wél renderen." De afgelopen jaren zette Rabo al flink het mes in het regionale netwerk. Van de duizend kanto ren blijft slechts de helft over. „Ik verwacht een teruggang naar zo'n 150", stelt Koelewijn.„Tegenwoor- dig kan vrijwel alles online en zijn al die kantoren niet meer nodig." Als gevolg van de lopende reor ganisatie verliezen zo'n 8.000 van de 30.000 in Nederland werkende medewerkers tot volgend jaar hun baan. Daar kunnen er door de nieuwe sanering een zelfde aantal bij komen, aldus het FD. Banen vervallen ook doordat het hoofdkantoor zich wil richten op enkele kerntaken: het binnen landse bankbedrijf en de wereld wijde voedings- en agrarische sec tor. Het internationale retailbe- drijf en het vastgoed wordt afge stoten. Verder moet meer winst gemaakt worden op kredieten aan het midden- en klein bedrijf. De totale operatie moet de jaarwinst met 1 miljard euro verbeteren. Vakbonden CNV en FNV reage ren bezorgd op het dreigende ba nenverlies, maar bankenanalist Knoll noemt de maatregelen 'dap per en nodig'. Hoogleraar Koele wijn, ooit zelf werkzaam bij Rabo, toont weinig clementie. „Rabobank verstrekte jarenlang veel te ruimhartig hypotheken in een poging het hoge marktaan deel vast te houden. Ook de kre dietverlening aan het MKB was veel te riant. Dat is niet houd baar." De Rabobank bevestigt desge vraagd aan een nieuw strategisch plan te werken waarbij de balans flink moet worden ingekrompen en de kosten verlaagd. „Of dat extra ontslagen betekent is nog he lemaal niet zeker," zegt woord voerder Hendrik Jan Eijpe. De bank ontkent dat besloten is de internationale vastgoed en re- tailactiviteiten af te stoten. Vol gens Rabobank zal de bank regio naal sterk blijven. „Door overbodi ge overhead weg te halen kunnen lokale vestigingen zich juist beter focussen op hun regio." Op 9 december stemmen de le den van Rabobank over de veran deringen. „Dat is nog wel een be langrijk voorbehoud," stelt analist Knol. „Het ledenparlement heeft veel te zeggen." Niet alleen bij Rabo, bij alle banken en ver zekeraars vielen de laatste jaren forse klap pen. Afgelopen juni maakte ING nog be kend honderden mede werkers op het hoofd kantoor te ontslaan. Die ontslagen komen bovenop de ruim 2700 mensen die vorig jaar al de wacht werden aangezegd. ABN Amro schrapte vorig jaar 650 tot 1000 banen bij zijn consumententak. Bij SNS Reaal gingen even eens banen verloren. In totaal daalde het aantal medewerkers in de financiële sector van bijna 300.000 rond de eeuwwisseling naar 'slechts' 247.000 vorig jaar. Een oorzaak is de financiële crisis. Structureler is de toe name van online ban kieren. Daardoor slui ten kantoren en zijn minder mensen nodig. Zonder medewerking van de Tur ken is het onmogelijk de vluchte lingenstroom naar Europa te stop pen, en dat maakt de Europese lei ders als was in de handen van pre sident Erdogan. Het Parlement is bang dat de lidstaten zelfs Turkse mensenrechtenschendingen door de vingers gaan zien. „Als we daar minder hard over praten, betalen we een hoge prijs", aldus Manfred Weber, land- en partijgenoot van kanselier Merkel en leider van de belangrijkste (219 leden) fractie in het Europees Parlement. Samen met zijn sociaal-democratische collega Gianni Pittella (191 zetels) riep Weber gisteren de staats- en regeringsleiders op om het zover niet te laten komen: „We zijn al leen een goede vriend van Turkije als we eerlijk zijn." Ook bij andere fracties leeft de angst dat de Euro pese leiders buigen voor hun Turk se collega Erdogan. „Ze zoeken alleen maar naar manieren om vluchtelingen bui ten de deur te houden en zijn be reid daar elke prijs voor te beta len", aldus Sophie in 't Veld na mens de Europese liberalen. „We hebben vroeger (de Libische lei der) Khadafïi betaald om zijn grenzen te bewaken. We zijn nu bezig een nieuwe Khadafïi te kwe ken", zegt Judith Sargentini van de Groenen. PW-leider in Europa Marcel de Graaff wil al helemaal niet dat Europa 'zwicht voor de chantage van een regime dat islamterreur steunt, Koerden doodt en joden en christenen tot zijn vijanden re kent'. Europa treuzelt enorm met zijn asielbeleid voor de middellange en lange termijn en kan, aldus We ber, op de korte termijn simpel weg niet buiten Turkije. Dat geeft Erdogan een uiterst riante onder handelingspositie. Vicevoorzitter van de Europese Commissie Frans Timmermans is gisteren naar Tur kije vertrokken voor overleg. De veilige zone die Ankara wil (en Rusland niet) is een VN-aangele- genheid, aldus Timmermans vlak voor vertrek. Hij praat wel over extra geld, vrije toegang van Turken tot Euro pa en een versnelling van de toe- tredingsgesprekken met de kandi daat-lidstaat. Weber vindt extra geld geen probleem, over versnel de toetredingsgesprekken is hij minder enthousiast, schendingen van mensenrechten door de vin gers zien kan niet: „Dat zou mij pijn doen." Timmermans brengt over zijn Turkse missie via Commissievoor zitter Juncker vandaag al verslag uit aan de regeringsleiders, die vanaf 4 uur in Brussel bijeenko men voor hun derde vluchtelin- gentop in zes maanden. Zij mo gen verwachten dat Juncker hen flink de les leest, want volgens de Commissievoorzitter komen maar heel weinig lidstaten hun beloften van de vorige vluchtelingentop op 23 september na. Van de beloofde 374 extra medewerkers voor het Europese asielbureau zijn er pas 81, van de 775 voor grensbewa- kingsdienst Frontex 81 en van het 1,8 miljard grote noodtrustfonds voor Afrika (om economische vluchtelingen te ontmoedigen) precies 9 miljoen (van Luxem burg, Duitsland en Spanje). Ook van de over Europa te spreiden 160.000 asielzoekers uit Italië en Griekenland zijn er pas 19 op hun plaats van bestemming. - DONDERDAG 15 OKTOBER 2015 Rabo zet mes in filialen Ingrijpende strategiewijzigingen bij de Rabobank zullen leiden tot sluiting van meer filialen en fors banenverlies, foto Remko de Waal/ANP door David Bremmer door Frans Boogaard BRUSSEL. Europa moet zwaar door de knieën als het samen met Tur kije zijn vluchtelingenprobleem wil oplossen. Het Europese Parlement is als de dood dat de lidstaten straks ook een oogje dichtknijpen voor mensenrechtenschendingen. waarmee je verder komt zelfverzekerd keuzes maakt. •Vüfiee! Iviseur verder. 1 ur op (023) 513 3S 00. Rabobank

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3