Brief sturen om spijt te betuigen Beeld van een totaal ongevoelige dader is weg Gedetineerden bewustmaken van gevolg delict mm 4 ZEELAND Stichting bemiddelt tussen daders en slachtoffers van misdrijven en verkeersongevallen. Man opgepakt voor inbraak vakantiehuis Wellnessdorp op Steenplein Verburg aan roer Foodport WK kustvissen voor junioren MIDDELBURG, Zouden ze aan hun slachtoffer denken als ze van avond in hun bed liggen? „Ik denk het wel. Ze komen als gro te kerels vol tatoos de zaal bin nen, maar gaan als kaboutertjes weg." Jack Keijzer werkt als nabe staande (zijn zoon werd ver moord) mee aan de Dag van Her stel van de Stichting Slachtoffer in Beeld en de Dienst Justitiële Inrichtingen, onderdeel van het ministerie van Veiligheid en Jus titie. Deze week was Torentijd in Middelburg, als dertiende in de reeks, aan de beurt in deze es tafette die van gevangenis naar gevangenis trekt. Keijzer is voor de tweede keer aanwezig bij een bijeenkomst in een gevangenis. Gedetineerden en personeel horen wat de stich ting doet, een slachtoffer en een dader vertellen over hun ervarin gen. „De bedoeling van de estafet te is de daders bewust te maken van de gevolgen van hun delic ten voor slachtoffers en meer be kendheid te geven aan herstelbe middeling", vertelt Mieke Wou ters van Slachtoffer in Beeld. De stichting bemiddelt tussen slachtoffers en daders van crimi naliteit en verkeersongevallen. Afgelopen jaar kreeg de stich ting zo'n tweeduizend aanvra gen voor bemiddeling. In 140 ge vallen ging het om gedetineer den. In 70 procent van de aanvra gen kwam het initiatief van de dader. Uiteindelijk kwam het in één op de drie gevallen tot een echt contact tussen dader en slachtoffer of nabestaande. „Het is een heel zorgvuldig proces", legt Wouters uit. „Als een dader contact wil, gaan we eerst na of een slachtoffer daar aan toe is en behoefte aan heeft. Het hoeft niet altijd te leiden tot een persoonlijk contact. Contact kan ook door het schrijven van brieven. Of in de vorm van een bemiddelaar die tussen dader en slachtoffer pendelt." De gesprekken worden zorg vuldig voorbereid. Wouters: „We maken over van alles van te voren afspraken. Bijvoorbeeld, geef je iemand een hand of niet. De insteek van het leggen van een contact, in welke vorm dan ook, is helpen bij de verwerking. Je zult als slachtoffer niet altijd op alle vragen een antwoord krij gen. Ook niet op de grote vraag 'waarom'. Daar bereiden we mensen op voor." Zelfs al komt het niet tot een gesprek, kan voor een slachtoffer alleen het verzoek van een dader helpen bij de verwerking, want het keert de rollen om. „Zij heb ben dan de regie om ja of nee te zeggen." Hij had het niet ver wacht, maar zijn slachtoffer heeft hem zijn daad vergeven. P. had de man in zijn zaak met een mes overvallen tijdens zijn jacht naar geld om zijn drugsversla ving te kunnen bekostigen. De man wist hem te overmeesteren. „Ik ben hem er dankbaar voor. Anders was ik door blijven gaan en had ik misschien nog ver schrikkelijkere dingen gedaan." P. werd veroordeeld. In de ge vangenis bekeerde hij zich tot het christendom en werd hij lid van de Evangelische Gemeente. Toen hij vastzat zocht hij via de stichting Slachtoffer in Beeld con tact met de man die hij had over vallen. P.: „Ik deed dat niet om verge ving te vragen, maar om mijn spijt te betuigen. Om hem te ver tellen dat mijn misdrijf voort kwam uit drugsgebruik. Als je aan heroïne verslaafd bent, doe je alles om eraan te komen. De drugs hadden mij in hun macht. Ik bedankte hem in de brief dat hij ervoor gezorgd had dat ik werd opgepakt en vertelde hem dat het nu goed met me gaat. Zonder die drugs ben ik gewoon een aardige jongen." Briefwisseling Het slachtoffer wilde geen ont moeting met P., maar stemde wel in met een briefwisseling. „Hij vond het heel bijzonder dat ik hem had bedankt, schreef hij in zijn antwoord. En dat hij hoopte dat het goed met mij blijft gaan. Mensen zijn soms zo vergevingsgezind." P. heeft de er varing dat in de gevangenis de ge detineerden nauwelijks spreken over hun slachtoffers. Voor hem was dat één van de redenen om deze week mee te werken aan de Dag van Herstel in Torentijd. 'Ik bedankte hem in de brief dat hij ervoor gezorgd had dat ik werd opgepakt' Achtenhalf jaar geleden, op Koninginnedag 2007, werd zijn zestien jarige zoon Pascal ver moord. Dit jaar ontmoette Jack Keijzer voor het eerst sinds de rechtszaak de dader, die een straf van vijftien jaar uitzit. Tijdens het proces was de hou ding van de moordenaar volgens Keijzer 'ten hemel schreiend' ge weest. „Beseft hij wel wat hij ons heeft aangedaan? De vraag kwam telkens weer bij mij boven. Ik wil de hem met die vraag confronte ren, maar heb toch lange tijd lo pen dubben: wil ik het wel echt? Vorig jaar zomer besloot ik: 'ja, ik wil het écht'." De ontmoeting heeft hem uit eindelijk goed gedaan, ook al kreeg hij geen antwoord op de grote vraag waar elke nabestaan de mee zit: 'waarom?'. „Hij kon zich de moord niet herinneren door zijn drankgebruik. Zei hij. Dat kan, maar dit maakte wat al zuur was, dubbel zo zuur." Maar er speelde voor Keijzer meer dan de vraag waarom. Hij wilde de dader duidelijk maken wat voor ravage hij had aange richt in het leven van de nabe staanden. Jack Keijzer liet de moorde naar van zijn zoon foto's zien van zijn door verdriet getekende vrouw. „Hij bekeek het fotoboek en was er duidelijk door geraakt. Hij zit er wel degelijk mee dat door zijn handen mijn zoon is overle den. De man is zelf vader gewor- 'Beseft hij wel wat hij heeft gedaan? Wat voor ravage hij in ons leven heeft aangericht' den en kan zich voorstellen wat het is een kind te verliezen. Daar door is de indruk van een totaal ongevoelige, ongeïnteresseerde dader weg. Dat beeld was zo ver schrikkelijk." Over anderhalfjaar kan de ver dachte vrijkomen. Tijdens het ge sprek heeft Keijzer hem duidelijk gemaakt dat hij een verbiedsver- bod in en rond zijn woonplaats in Noord-Holland gaat eisen, zo dat de nabestaanden niet onver wachts met hem geconfronteerd kunnen worden. Keijzer: „Daar was hij niet blij mee." Een 57-jarige man uit Vlissin- gen is maandagochtend aange houden in de Van Speijkstraat in zijn woonplaats. Hij wordt verdacht van een inbraak die op 21 augustus werd gepleegd in een vakantiewoning aan De Ruiser in Biggekerke Na de aanhouding van de ver dachte werden op twee plaat sen in Vlissingen goederen in beslag genomen. De her komst ervan wordt momen teel onderzocht. De man zit voor verhoor en nader onderzoek nog vast in het politiecellencomplex To rentijd in Middelburg. Onder de hangars aan het Ant werpse Steenplein staat van eind november tot begin ja nuari een weinessdorp van zo'n 500 vierkante meter. Er komen sauna's, jaccuzi's en een koud dompelbad te staan. Ook komt er een binnenbar die is ingericht op après-ski. De organisatie heeft plaats voor ongeveer zestig perso nen. Het eerste uur relaxen kost 15 euro, voor twee uur kost het 25 euro. Daarnaast komt op het Steenplein een sparrenbos met minigolf, de ijsbaan verhuist naar de Groenplaats. Sabine Verburg is de nieuwe coördinator van de stichting Foodport Zeeland, een belan genorganisatie van onderne mers die de regio als voedsel- delta op de kaart wil zetten. Verburg, die 1 oktober aan de slag is gegaan, was al coördina tor bij de stichting Lekker Re gionaal Product. Beide stich ting onderzoeken momenteel een eventuele samenwerking. Eind dit jaar is dat bekend. De stranden van Domburg en Westkapelle zijn vanaf maan dag decor voor het wereld kampioenschap Kustvissen voor junioren. Het Nederland se team verdedigt de wereldti tel. Nederland doet dit jaar mee met een team van onder de 16 jaar en een team onder 21 jaar. Het kampioenschap duurt tot en met donderdag. Contact met dader kan helend werken Mieke Wouters van Slachtoffer in Beeld in gesprek met nabestaande Jack Keijzer (rechts) en dader P. die gedeti neerden in Torentijd vertelden over het werk van de stichting, foto Lex de Meester door Theo Ciele voor meer informatie en contact: www.slachtofferinbeeld.nl P., dader Jack Keijzer, nabestaande VLISSINGEN ANTWERPEN WEMELDINGE DOMBURG Meer informatie op www.wcs- horeangling2015.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 36