40% TO©S V Drugs tieren welig in psychiatrische kliniek Cup A en F het vaakst verkocht in Zeeland 'Sloeweg kon alleen dicht op tolvrije dag* Dikke Van Dale 2 NIEUWS De Stelling Reageer op pzc.nl Van mij mag Mark Rutte nóg vijfjaar aanblijven. Uw Mening ONEENS Eerste molen windpark Peil Veerse Meer lager Stottercafé in Baarends paul kusters kaartjes// donderdag Willem van Dam De schavotspijker die zijn snuistergeld in een sok bewaarde, werd een echte oord- jedood die met een splitruiter trouwde. Enig idee wat hier staat? Dit: De kleine, ondeugende jon gen die zijn zakgeld in een sok be waarde, werd een echte vrek die met een manwijf trouwde. Deze week sjouwde ik bijna 7 kilo aan zo'n 240.000 woorden de huiskamer binnen: de nieuwe Dikke Van Dale. Op mijn bureau stond een bejaard exemplaar uit 'Schatbewaarders van de Nederlandse taal' hebben tal van woorden doodverklaard de vorige eeuw, en zie wat er sindsdien allemaal naar het taai kerkhof is gebracht. De 'schatbe waarders van de Nederlandse taal', zoals de samenstellers van de Dikke Van Dale zichzelf affi cheren, hebben in de nieuwste editie tal van woorden doodver klaard. Woorden als schavotspij ker (kleine, ondeugende jongen), snuistergeld (kleingeld, zakgeld), oordjedood (vrek), splitruiter (vrouw, manwijf) zijn uit het Groot Woordenboek van de Ne derlandse Taal verdwenen, omdat ze in onbruik zijn geraakt. Net als grutterskost (eten van grutters waar bereid), trantelkooi (plaats waar gevangenen worden ge lucht) en zielgedichtje (gedichtje op een bidprentje). Doodzonde, prachtige woorden zijn het; wel licht is er nog een plekje voor ze vrij bij het Gezelschap van Ge adopteerde Vergeetwoorden, on derdeel van het radioprogramma De Taalstaat (NPO radio 1, 's zater dags, 11.00-13. 00 uur). Volgt nu een greep uit het nieuws van de voorbije dagen: Boze bewo ners van het Drentse Oranje bela gen staatssecretaris Dijkhoff van wege diens asielbeleid; in Purme- rend verstoren honderden tegen standers van de komst van een AZC een raadsvergadering; gemas kerde lieden bestormen in Woer den een opvangcentrum; gebou wen waarin mogelijk vluchtelin gen worden gehuisvest, worden met hakenkruisen beklad. In een volgende editie van de Dik ke Van Dale kan het woord mede dogen ook worden geschrapt. Ik heb geen moeite met bezuinigingen op cultuur. toosenhenk.nl O EIKELZUIGER ACTIEF INI SAFARIPARK BEEKSE BERGEN EM ER ZIJN N06 De eerste molen van wind- park Hellegatsplein is ge plaatst. Het windpark wordt aangelegd door ener giecoöperatie Qurrent, waarvan burgers lid kun nen worden. Qurrent gaat in totaal vier windturbines plaatsen op het Hellegats plein, gelegen tussen Goe- ree-Overflakkee en West- Brabant. De vier molens hebben een vermogen van 41.500 megawattuur, wat gelijk staat aan het jaarver bruik 8.000 huishoudens. Mogelijk worden het park later uitgebreid tot in to taal zes turbines. Vanaf maandag 2 novem ber wordt begonnen met het verlagen van het water peil op het Veerse Meer naar het winterpeil van NAP -0.30 meter. Het duurt ongeveer een week voor de verlaging een feit is. Omdat het winterpeil wordt ingesteld met be hulp van het doorlaatmid- del Katseheule bij Kats, zijn er geen gevolgen voor de scheepvaart. Ter gelegenheid van We- reldstotterdag houdt het Stottercentrum Zeeland een Stottercafé in café Baar ends in Goes aan de Voor stad 17-19, van 16.00 tot 21.30 uur. Belangstellenden kunnen informatie inwin nen over therapie, er is ruimte voor ervaringsver halen en discussies en er zijn therapeuten van het stottercentrum aanwezig. Mensen De inwoner van 's Gravenpolder zit echter in de Middelburgse ge vangenis omdat hij in De Mare in Halsteren veel te makkelijk aan drugs kan komen. Volgens H. wordt daar door patiënten vol op gebruikt en gehandeld. „Pa tiënten die ambulant worden be handeld, nemen de drugs mee naar binnen." H. moet behandeld worden omdat hij vorig jaar veroordeeld is voor het overvallen van een buurtwinkel in zijn woonplaats. Hij kreeg toen een deels voor waardelijke celstraf en de ver plichting om zich na het uitzit ten van de celstraf direct te laten behandelen in een psychiatri sche instelling. Dat laatste is geen succes ge worden, zo bleek gisteren tijdens een zitting van de rechtbank. De overval pleegde hij omdat hij ver slaafd is en dringend geld nodig had. Nu hij door zijn verblijf in De Mare weer verslaafd is ge raakt, zijn we terug bij af, aldus een medewerker van de reclasse ring. Om die reden zit H. nu weer in Torentijd. En daar, zo vertelde H. gebruikt hij geen drugs. „Hoewel ze daar ook makkelijk zijn te verkrijgen." De rechtbank voorzitter wees hem erop dat binnen Torentijd ook een drugs vrije gang is. Officier van justitie Jo Valente vindt dat de man zo snel moge lijk geplaatst moet worden in H. pleegde overval op winkel in 's Gravenpolder en is nu weer verslaafd omdat hij in kliniek aan drugs kon komen. een psychiatrische kliniek met een serieus beveiligingsbeleid. Het probleem is, zo bleek giste ren, dat de kliniek die dat heeft, geen plek vrij heeft. En het lukt de reclassering niet om H. snel geplaatst te krijgen. Ook niet als de rechtbank en het OM vinden dat de plaatsing met de grootst mogelijk spoed moet gebeuren. Over drie maanden kijkt de rechtbank of het gelukt is om H. geplaatst te krijgen. Dat blijkt althans uit onderzoek van erotiekbedrijf Pabo in Wals oorden. Bijna tien procent van al le verkochte bh's heeft de klein ste cupmaat. Van cupmaat F wordt eenzelfde percentage ver kocht. Ter vergelijking: slechts vijf procent van de door het ero tiekbedrijf naar Groningen ver stuurde bh's heeft cup F. In de provincie Utrecht heb ben de vrouwen over het alge meen de kleinere maten. De cups A, B en C worden daar het meest verkocht. Uit het Pabo-onderzoek blijkt eveneens dat de mannen in de provincies Friesland en Noord- Holland gemiddeld groter gescha pen zijn. Daar worden volgens het ero tiekbedrijf namelijk de meeste condooms in maat XXI verkocht, respectievelijk 8 en 7 procent. De extra sterke condooms - vooral in trek bij homoseksuele man nen - worden het meest ver kocht in Overijssel. Opmerkelijk is ook nog dat de Friezen het vaakst condooms met een smaak je kiezen. De populariteit van de boeken en de film Vijftig tinten grijs legt het bedrijf uit Walsoorden geen windeieren. Zweepjes worden het meest afgeleverd in Flevo land. Van handboeien en masker tjes zijn zij weer het minst ge diend. MIDDELBURG. 'Het is geen goed idee de Sloeweg af te sluiten op een zaterdag dat de Westerschel- detunnel tolvrij is. Toch heeft dat vorige maand niet tot proble men geleid'. Dat antwoordt het dagelijks provinciebestuur op vragen van de Statenfractie van de PvdA. De NV Westerscheldetunnel en het informatiepunt Sloeweg hebben zich gerealiseerd dat op 26 sep tember de afsluiting van de Sloe weg op een tolvrije zaterdag viel. Omdat de nieuwe aansluiting van de Sloeweg op de A58 nog voor de winter in gebruik moest worden genomen, is toch beslo ten die zaterdag aan de weg te werken. „Helaas hadden wij wei nig andere keuze", schrijven Ge deputeerde Staten. Normaal passeren op een za terdag 12.000 voertuigen de Wes terscheldetunnel, nu waren dat er 18.500. Dat ging verspreid over de dag, zodat er geen doorstro mingsproblemen ontstonden. Dat er die dag toch een lange file op de A58 stond, kwam omdat een vrachtauto met pech de rij baan blokkeerde. Het provinciebestuur noemt de combinatie van een tolvrije za terdag met werkzaamheden wel 'onwenselijk'. 457 reacties HELLECATSPLEIN VEERE GOES Reactie? Tips? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Femke Nijsse wordt vicevoorzitter Dwars De in Middelburg opge groeide Femke Nijsse wordt vicevoorzitter politiek van Dwars, de jongerenorganisa tie van GroenLinks. De oud-leerlinge van het Neha- lennia studeert klimaatwe tenschap aan de Universi teit Utrecht. Volgens Dwars gaat Nijsse zich inzetten voor ambitieuzer klimaatbe leid en het terugdringen van ongelijkheid. „De we reld wordt niet vanzelf eer lijk, daar moeten we samen voor knokken", zegt ze. door Emile Calon MIDDELBURG. Jacob H. (22) blijft voorlopig in Torentijd zitten, hoe wel hij dringend moet worden be handeld in een psychiatrische in stelling. WALSOORDEN. Zeeland is een pro vincie van extremen. Tenminste, als het om de cupmaat gaat. De meeste beha's worden hier ver kocht in de kleinste maat, A, en de vrij forse maat F. door Ernst Jan Rozendaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 2