1 Rekenkamer heeft veel kritiek op ProRail Actrice van wereldkaliber spreekt zich uit tegen seksisme in Hollywood 23 Vonovia op overnamepad Meijer gaat Blokker leiden Waarom moet vrouw bij onderhandelingen zich zorgen maken over stempel lastig' of'verwend' en mogen mannen 'eisen stellen'? Vonovia, de grootste woning verhuurder van Duitsland, wil branchegenoot Deutsche Woh- nen overnemen. Het bod van Vonovia heeft een waarde van ongeveer 14 miljard euro. Casper Meijer (51) wordt de nieuwe topman van Blokker Holding. Meijer werkte bij Uni lever en stapte daarna over naar Ahold waar hij van 2002 tot 2013 directeur was. Op zich een prach tig loonstrookje: Oscarwinnares Jennifer Lawren ce kreeg 7 procent van de opbrengst van misdaadkomedie American Hustle (2013). Pas toen door een hacker e-mails van producent So ny op straat lagen, ontdekte ze dat mannelijke tegenspelers als Brad ley Cooper en Christian Bale - 'de gelukkige mensen met penissen' - 9 procent hadden opgestreken. De hoofdrolspeelster uit The Hunger Games schreef er een gepe perd essay over. Die extra miljoe nen heeft ze helemaal niet nodig, erkent Lawrence. „Ik wilde niet dat ze me 'lastig' of'verwend' von den. Dat leek me een prima idee, tot ik op internet de loonlijst zag en me realiseerde dat elke man met wie ik werkte zich absoluut geen zorgen maakte om lastig of verwend zijn." Best betaald Lawrence werd in augustus door zakenblad Forbes uitgeroepen tot best betaalde actrice ter wereld, met een inkomen van 52 miljoen dollar per jaar, bij elkaar verdiend met onder meer rollen in The Hun ger Games, X-Men en een campag ne voor Dior. De best betaalde ac teur volgens Forbes, Robert Dow- ney Jr., harkte 80 miljoen binnen. De vrouwelijke top 10 verdient sa men 218 miljoen dollar, de tien best betaalde mannen hadden een gezamenlijk inkomen van 413 mil joen. Steractrices spreken zich meer en meer uit tegen ongelijkheid in de filmwereld - en daarbuiten. Pa tricia Arquette Boyhoodsprak in februari ten overstaan van 36 mil joen tv-kijkers over gelijke beta- Toevallig ontdekte ze dat tegenspelers - 'de gelukkige mensen met penissen' - 2 procent meer opstrijken ling voor alle Amerikaanse vrou wen in haar toespraak bij ont vangst van een Oscar. Meryl Streep viel haar bij en schreef zelfs brieven naar het Amerikaan se Congres om te pleiten voor een einde aan salarisongelijkheid. Niet alleen in Amerika is het een slechte combinatie: vrouwen en salaris. Ook in Nederland is er nog altijd een gapende kloof, zo constateren vrouwelijke HR-direc- teuren. De cijfers zijn veelzeg gend: een werkende vrouw krijgt per uur 17,6 procent minder be taald dan de gemiddelde man. Al met al lopen vrouwelijke werkne mers in hun werkzame leven 300.000 euro mis. Toch best op merkelijk, aangezien meer vrou wen zijn gaan werken en het aan tal vrouwelijke managers in de lift zit. HR-directeur Elbrich Batstra van Young Capital denkt dat het 'm zit in hoe mannen en vrouwen het arbeidsvoorwaardengesprek in gaan: mannen doen dat met boe- renbluf en weinig zelfreflectie, vrouwen zijn voorzichtig en zijn slechter in zichzelf te verkopen. „Vrouwen zijn meer geneigd om te nadenken óf en wat ze waard zijn." Evenredig Volgens Batstra mogen bedrijven ook best wat meer doen om dat verschil in te perken. Dat is ook wat Young Capital, de snelgroeien de uitzender voor jong talent, pro beert te doen. Daar is nu zo'n 65 procent van de werknemers vrouw. „Mannen en vrouwen begin nen bij ons op een evenredig sala ris. Uiteindelijk belonen we op ba sis van prestaties, dat staat los van iemands geslacht." Judith Blenken-Blijdenstein, HR-directeur bij Accenture Neder land, wil vrouwen vooral op het hart drukken dat ze - door de druk dat ze zo slecht zijn in onder handelen - zich nu ook weer niet moeten gaan overschreeuwen. „Ga ook niet onderhandelen om het onderhandelen. Ga niet met de vuist op tafel slaan als het niet bij je past." En tot slot heeft Blenken-Blij denstein nog een tip: „Geld is ook niet alles, persoonlijke ontwikke ling is zeker zo belangrijk." Overigens blijken HR-vrouwen het er zelf ook niet al te best vanaf te brengen: zij verdienen jaarlijks gemiddeld 26.000 euro minder dan hun mannelijke collega's. In een vertrouwelijk overleg kre gen Kamerleden gisteren aanvul lende informatie over de gang van zaken bij ProRail, de organisatie waar staatssecretaris Mansveld aandeelhouder van is. Volgens meerdere bronnen was de Reken kamer scheutig met kritische no ten. Zo zouden bij ProRail flinke 'tekortkomingen' zijn als het gaat om de financiële beslommerin gen, het personeelsbeleid en inter ne beslissingen. Ook is totaal on duidelijk wie waar verantwoorde lijk voor is. De Rekenkamer vindt het veel beter als niet het ministerie van Infrastructuur en Milieu, maar het ministerie van Financiën eige naar van de spoorbeheerder wordt. Dan geldt het 'vierogen- principe'; Mansveld houdt de uit voering van spooronderhoud in de gaten en Dijsselbloem houdt fi nancieel toezicht. Het oordeel tijdens de interne bijeenkomst is bijna één op één te plakken op een kritisch rapport van de Rekenkamer uit oktober 2011. Toen schreven de rekenmees ters: „ProRail kent onvolkomenhe den in de bedrijfsvoering. De in formatiehuishouding is er niet op orde. ProRail kampt structureel met personeelstekorten. Gebrek aan kennis in eigen huis vormt een chronisch probleem binnen de organisatie." Kamerleden mogen niet inhou delijk vertellen over de bijeen komst met de Rekenkamer, maar ze geven wél hun mening. „Mans veld zit nu nog veel verder in de problemen", zegt SP'er Farshad Bashir. „Ze heeft er afgelopen ja ren echt niets aan gedaan om de interne chaos te repareren." Overi gens vindt Bashir het helemaal geen goed plan om ProRail onder te brengen bij Financiën. Volgens PVV-Kamerlid Barry Madlener ondersteunt de mening van de Rekenkamer zijn idee dat de spoorbeheerder, net als Rijks waterstaat, geen zelfstandige orga nisatie meer mag zijn. Stientje van Veldhoven (D66) vindt dat staatssecretaris Mansveld zich niet langer mag 'verschuilen' achter al haar petten. DONDERDAG 15 OKTOBER 2015 Economie Metaalfonds PME breidt zijn investering in hypotheken uit met 1 miljard euro. Dat geld wordt ondergebracht bij fondsbeheerder DMFCO. Vrouw slechte onderhandelaar door Natasja de Groot en Karlijn van Houwelingen Jennifer Lawrence maakt zich druk om de ongelijke betaling van acteurs en actrices, foto Mario Anzuoni/Reuters door Edwin van der Aa DEN HAAG. ProRail kampt met voortdurende interne problemen en de spoorbeheerder wordt, on danks eerdere waarschuwingen, to taal niet optimaal aangestuurd. Die conclusie trekt de Algemene Re kenkamer binnenskamers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 23