Niet langer schaatsen, maar op de pedalen SPORT 21 Rutger Tijssen: Wat er ook aan de hand is, Koen heeft echt geen motivatieproblemen aar haar oude ploeggenoten in oorden als Inzeil en Erfurt warm- draaien voor het schaatsseizoen, debuteert Laurine van Riessen vandaag als baanwielrenster op de EK in het Zwitserse Grenchen. De explosieve Leidse moest het als schaatsster hebben van pure snelheid. Alles tussen de 500 en de 1500 meter. Nederlands af standskampioene werd ze bij de senioren nooit, maar in 2010 greep ze wel olympisch brons op de kilo meter. Na tien winters ijs is haar missie nu óók de Zomerspelen van Rio te halen. Van Riessen is door bonds coach René Wolff direct aangewe zen om sprinttopper Ellis Ligtlee te lanceren. „Ik begon eerder dit jaar met een opening van 20,3 se conden op de 250 meter en laatst reed ik in Alkmaar al 19,2. Het we reldrecord staat op 18,3, dus het gaat de goede kant op." „Puur qua beweging lijkt het best wel op schaatsen, wat ik nu doe", vervolgt Van Riessen. „Ook al zit je op een fiets, hier is het ook zaak zo snel mogelijk weg te zijn. Alleen zit de topsportmentali- teit me een beetje dwars. Ik wil meteen de beste zijn, maar moet dit proces wel in stappen zien." Na het EK volgen wereldbeker wedstrijden in Colombia en Nieuw-Zeeland voor olympische kwalificatie. Ze zal de start van het schaatsseizoen op afstand vol gen. Na de Spelen sluit ze een te rugkeer naar het ijs niet uit, con tracten zijn er echter niet. Voorals nog is ze afhankelijk van de onder steuning van NOC*NSF. „Natuur lijk zit er qua luxe wel wat ver schil in dit bestaan", geeft Van Riessen toe. „Maar na jarenlang hetzelfde doen, heb ik er veel ple zier in. Dat is het belangrijkste." Toen Koen Verweij anderhalf jaar geleden in Sotsji naar de finishfoto's van zichzelf en Zbigniew Bródka keek, en zag hoe drie duizendsten van een seconde verschil er precies uitzien, zei hij: „Dit is motivatie ge noeg voor de komende vier jaar." Maar het verliezen van de olympische 1500 meter, want zo voelde zijn zilver, laat diepere sporen na dan hij zelf kon vermoe den. Na een zomer van feestjes en televisie optredens kwam Verweij de opgelopen trainingsachterstand afgelopen seizoen niet meer te boven, hoewel hij nog een paar podiumplaatsen haalde en WK-goud won op de ploegachtervolging. Een postolympische dip, het overkomt wel meer sporters. Maar nu laat de Alk maarder de eerste helft van het komende seizoen schieten vanwege 'overtraindheid en oververmoeidheid'. Aan die uitleg wordt in de schaatswereld sterk getwijfeld. Want heeft hij afgelopen maanden wel zo veel getraind? „Toen hij nog bij ons reed, heeft hij één trainingskampje meegedaan op Papendal. Daarna miste hij er drie of vier", zegt Chiel van Praag, teammanager van de Corendon-ploeg. Vakanties Half juli vertrok Verweij plots bij dat team. Op sportief vlak bleef het stil. Via social media gaf hij Nederland wel een inkijkje in zijn privéleven met vriendin en vakan ties, maar pas begin september sloot hij zich aan bij Team4Gold, de nieuwe forma tie van Ireen Wüst. Een leuk verhaal, de twee-eenheid van Sotsji herenigd, maar vooralsnog hebben ze weinig aan elkaar. Verweij liet een trainingskamp in Inzeil schieten. Dinsdag werd nog een foto ge plaatst waarop hij in Erfurt zijn schaatsen prepareert, waarna later het bericht kwam van zijn wedstrijdpauze. Die lijkt eerder in gegeven door een tekort aan trainingsar- beid dan een te veel. 'Ik heb dit nog nooit gehoord, overtraind zijn voordat het seizoen is begonnen. Dit is onbegrijpelijk' Oud-schaatser Erben Wennemars is niet mals voor zijn voormalig ploeggenoot. „Ik heb dit nog nooit gehoord, overtraind zijn voordat het seizoen is begonnen. Over traind ben je pas na een periode van heel lang veel te hard trainen. Dit is onbegrijpe lijk. Hoe hij vertelde dat misschien het he le seizoen op de tocht staat, dat getuigde niet van blinde ambitie. Het is een raar ver haal. Vorig jaar wilde hij ook ineens als baanwielrenner naar de Zomerspelen. Na een paar trainingen ging daar ook alweer een streep doorheen." Kroonprins Wennemars denkt dat motivatie problemen Verweij nog steeds in de weg zitten. Begrijpen doet hij dat niet. „We moeten ophouden met die enorme ver heerlijking van de Olympische Spelen. Sven Kramer is niet de beste schaatser ooit geworden door die olympische medailles. Nee, door tien jaar lang bijna alles te win nen. Ik heb ook 15 jaar lang de ballen uit mijn broek gereden. Het ene jaar ging be- Rutger Tijssen, de coach van Team4Gold, is eerlijk: hij weet niet of Koen Verweij in de zomer te veel of te weinig heeft ge traind. „Daar was ik niet bij, en ik heb het hem ook niet gevraagd, want voor mij maakt het niet uit. Ondertraind of over traind, ik weet het niet. Ik trof een Koen aan, begin september, die niet fit was. Dat bleek ook uit medische en fysieke tests. Dat is in een paar weken ook niet ineens ingehaald. We hebben daarom een plan ge maakt waarin we het rustig en met ver stand gaan opbouwen. Begin december gaan we nieuwe tests doen en dan zal blij ken hoe hij ervoor staat. Er zijn nog ge noeg mooie wedstrijden die hij misschien wel kan rijden." Van motivatieproblemen is geen sprake, stelt Tijssen. „Dan had ik hem er toch niet bijgehaald? Een disso nant in de groep, daar heb je niets aan. Hij heeft uitgesproken gemotiveerd te zijn om straks op de Olympische Spelen van 2018 met een paar duizendsten verschil goud te winnen." ter dan het andere, maar je bent schaatser of niet. Koen is nog steeds de kroonprins van het Nederlandse schaatsen. Hij heeft alleen een enorme wake-upcall nodig. Kom op, daag Sven Kramer uit, zorg dat je een paar keer wereldkampioen bent! Want je carrière is zo voorbij." Van Praag neemt het nog een beetje voor Verweij op. „Dit lijkt op mentale over training. En die is best verklaarbaar. Het grote publiek heeft geen idee hoe het is om 2,5 jaar in een cocon naar de Spelen toe te werken. Koen is niet ineens zijn talent kwijt. Maar de vraag of het goed komt, kan niemand nu beant woorden." Bij veel ploegen leeft het idee dat Verweij voor al om commerciële rede nen bij Team4Gold te kende. Wennemars: „Maar als hij een trek pleister zou moeten zijn voor een nieu we hoofdsponsor, werkt dit juist ave rechts." DONDERDAG 15 OKTOBER 2015 Laurine van Riessen op de schaats, het is een winter terug, foto ANP door Arjan Schouten w Want deze winter zit Van Riessen op de baanfiets. foto privé Komt het eigenlijk nog goed met Koen Verweij? door Rik Spekenbrink ALKMAAR. Koen Verweij gaf dinsdag over- traindheid als reden voor het feit dat hij de eerste helft van het aanstaande schaatssei zoen overslaat. Aan die verklaring wordt al om getwijfeld. Een gebrek aan motivatie, dat zou het zijn. „Het is tijd voor een wa- ke-upcall." Erben Wennemars Koen Verweij in betere tij den, op de ijsbaan. De schaat ser zegt nu overtraind te zijn. foto Erik Pasman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 21