Utrechter praat over een zwaar seizoen en het overlijden van zijn vader 20 SPORT Clasie klaar voor Premier League Bondscoach van Israël stapt op Dumoulin langer bij Ciant-Alpecin Ongekend waterballet in Ecuador Na een seizoen gingen FC Utrecht en de trainer alweer uit elkaar. Het was een krankzinnig jaar, waarin hij ook afscheid nam van zijn vader. het trainingskamp in december in Spanje de boel op scherp gezet. FC Utrecht wilde na de winterstop afrekenen met de wissel valligheid van eerder in het seizoen. „Het zag er goed uit, maar toen kwam het geval met Anouar Kali." In zijn familie moet relativering als een prachtige uitvinding gelden. Terwijl café Olivier in het hart van Utrecht volstroomt, vertelt Robby Alflen (47) een anekdote over het afscheid van zijn vader Loek. „Mijn vader lag daar, opgebaard in de kist. Naast de kist stond een oud vrouwtje te huilen en naast haar ging een oud mannetje staan. Hij keek haar aan en wees naar mijn vader in de kist. Hij zei: 'Ik ben zijn broer.' Zij keek hem weer aan en zei: 'Maar dan ben ik je zus.'" Voor het goede begrip: vader Loek kwam uit een typisch Utrechtse arbeiders gezin, met liefst dertien kinderen en waar later niet meer iedereen met elkaar door één deur kon. Loek Alflen was worstelaar bij De Halter. Een vlieggewicht, slechts 1.56 meter lang, maar wel 19-voudig kam pioen van Nederland en deelnemer aan de Olympische Spelen van Rome. „We wa ren een hecht gezin, mijn vader was over al bij. Hij kon wel hard zijn, hoor, als opvoeder. Je moest in elk geval niet zeuren als je wat mankeerde." Op 17 augustus overleed zijn vader, op 81-jarige leeftijd. „Bizar. Op exact die datum zou hij een jaar eerder af scheid nemen, Euthanasie. De af spraak stond al." 'Dat seizoen kreeg een negatiefstempel en dat negatieve stempel zit nu dus ook op mij' Die afspraak stond nu opnieuw, voor 19 augustus. „Hij ging dus twee dagen eerder dan gepland. Mijn vader had een korst om het hart, het is verschrikkelijk geweest om hem zo te zien lijden. Vorig jaar, toen we hem eigenlijk hadden opgegeven, kreeg hij nieuwe pillen. Hij herstelde wonder baarlijk en was in één keer weer bij de tijd. Daardoor heeft hij nog meegekregen dat ik hoofdtrainer van FC Utrecht was. Hij was bij de wedstrijd tegen Willem II. Die dag was heel bijzonder." Niet alleen die ene dag zou bijzonder blijken. Het werd een krankzinnig seizoen, met meer dieptepunten dan hoogtepunten. Voor Alflen was het de eerste klus als hoofdtrainer en meteen in zijn stad. Het begon met de belofte, van directeur Wilco van Schaik, dat FC Utrecht spektakel ging leveren. „Ik zou meer jeugd gaan inpas sen, er moest meer ge beuren voor het doel. Misschien hadden we dat van het spektakel beter intern kun nen houden." Alflen heeft zich wel verbaasd over het gemak waarmee beleid wordt gemaakt en bij het oud vuil wordt gezet. Maar dat is een wijsheid waar hij nu niets meer mee kan, als het bijvoorbeeld gaat om de con structie met zestigers Co Adriaanse en Harry van den Ham als respectievelijk ad viseur en assistent. „Door de buitenwacht werd het wel zo gezien alsof ze mij moes ten controleren. Zo was het niet. Ik vond Co een goede kerel. Hij kwam ook opeens met Harry als as sistent, terwijl ik zelf Eric Orie had be dacht. Dat voelde vreemd, ook al leek het een vondst. Na twee gesprekken was ik overtuigd en voelde het wel goed. Later merkte ik dat Harry liever te rug ging in de rol van hoofdtrai ner." Meer dan voor heen werd tijdens Gebroken kaak Tijdens een training ging het mis. Kali haalde uit naar ploeggenoot Kristoffer Pe terson, die zijn kaak brak. Na overleg be strafte Alflen de boosdoener aanvankelijk slechts met een boete. Kali speelde de eerstvolgende wedstrijd in de Galgen waard 'gewoon' mee, om later alsnog door FC Utrecht voor enkele duels te worden geschorst. „Bij die wedstrijd hing zo'n vreemde sfeer", herinnert Alflen zich. „Ik had het gevoel alsof ik een slechte horror film zat. Ik proefde dat de mensen op de tribunes boos waren dat hij meespeelde." Hij had de situatie beter moeten in schatten. „Echt, die dag zou ik zo graag over willen doen. Zelf stond ik op dat mo ment bij een andere oefening, Harry en as sistent Sjors Ultee waren bij het partijtje waarin het gebeurde. Ik denk nog steeds dat ik het had kunnen voorkomen, dat ik het bij Kali - die ik al heel lang ken - had zien aankomen." Het incident drukte 'een stempel' op het seizoen. „En dat seizoen heeft een ne gatief stempel gekregen. En dat negatie ve stempel zit nu ook op mij. Zo werkt dat." Wie het in alle nuchterheid be kijkt, kan zeggen dat de clublei ding hem als beginnend hoofd trainer zijn hoofd in de strop liet steken met de belofte van spektakel, hem in een situatie met een verwarrende hiërar chie plaatste met twee oudgedienden en zelf weg dook toen de resultaten te genvielen. Achteraf be kruipt Alflen, wiens con tract niet verlengd werd, hem wel de gedachte dat hij het anders had kun nen doen. „Je moet bijna je spontaniteit ver liezen. Ik blijf graag me zelf." Als het aan Jordy Clasie ligt, maakt hij zaterdag eindelijk zijn competitiedebuut voor Southamp ton. De afgelopen zomer van Feye- noord overgekomen middenvelder is nu pas fit, nadat hij eind juli in de Europese ontmoeting tegen Vit esse geblesseerd was geraakt aan zijn hamstring. „Het is nu aan trai ner Ronald Koeman of ik minuten kan maken", zei de middenvelder in aanloop naar de thuiswedstrijd tegen Leicester City. „Hopelijk zit ik bij de selectie, want ik ben fit en ik kan niet wachten." De 24-ja- rige international leek eerder al op de weg terug, maar raakte bij een duel van het tweede elftal op nieuw geblesseerd. De Israëlische bondscoach Eli Guttman heeft zijn ontslag inge diend nadat het hem niet was ge lukt om het nationale voetbalteam naar het EK te leiden. Israël ver loor dinsdagavond in Brussel met 3-1 van België en eindigde daar door als vierde in groep B. „Mijn doel was de derde plaats in de pou le. We hebben dat niet gehaald en dus stop ik", lichtte Guttman toe. Israël begon sterk aan de kwalifica tiereeks met drie overwinningen, maar de laatste twee duels werden verloren. België en Wales kwalifi ceerden zich in groep B recht streeks voor het EK in Frankrijk. Bosnië-Herzegovina krijgt een her kansing in de play-offs. Tom Dumoulin heeft zijn contract bij Giant-Alpecin met twee jaar verlengd. De 24-jarige Limburger ligt de komende drie jaar vast bij de Nederlands-Duitse wieler ploeg. In die vier seizoenen boekte hij tot dusver acht overwinningen, waaronder twee ritzeges in de afge lopen Vuelta en twee in de Ronde van Zwitserland, waar hij tweede werd in het eindklassement. Ook klassementsrenner Warren Bar- guil verlengde zijn verbintenis tot en met 2018. De 23-jarige Frans man werd afgelopen jaar veertien de in de Tour. De Duitse sprinter Max Walscheid (22) en de Noorse klimmer Sindre Skjöstad Lunk (22) komen de ploeg versterken. Robby Alflen dacht dat hij in heel slechte horrorfilm zat door Ard Schouten en Mare Hoeben Robby Alflen: „Zo werkt dat." foto Ruud Voest Robby Alflen VOETBAL VOETBAL WIELRENNEN Dat de WK-kwalificatiewedstrijd tussen Ecuador en Bolivia doorging, was een wonder. Het gastland won in het moeras van Quito met 2-0. Argenti nië bleef in Paraguay steken op 0-0. Brazilië pakte tegen Venezuela (3-1) de eerste punten in de Zuid-Amerikaanse voorronde, foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 20