'Moeten nu niet iedereen afzeiken' Onoplosbare knoop vraagt 18 ORANJE EN DE TOEKOMST De roep om veranderingen bij de KNVB zwelt aan na het falen van Oranje in de EK-kwalificatie. ROTTERDAM. De KNVB moet har de maatregelen nemen na de uit schakeling van het Nederlands elf tal voor het aankomende EK. Dat stelt Toon Gerbrands, algemeen di recteur van landskampioen PSV. „Ze zullen bij de bond eerst door de ontkenningsfase heen moeten. Niet de boel bagatelliseren. Te lang is gedacht dat het allemaal wel meeviel", aldus Gerbrands. Uiteindelijk, zo oordelen ken ners, raakt de totale mislukking van Oranje ons hele voetbal, dat er toch al niet florissant voor staat. Het imago van het Nederlands elf tal, en daarmee ook de marktwaar de voor sponsoren, is fors bescha digd. Daarmee is ook de reputatie van Nederland als talentenvijver aangetast. Vooral spelers net on der de échte top zullen lastiger te transfereren zijn, waardoor de be grotingen van onze clubs (verder) onder druk zullen komen. Stevige maatregelen Geen wonder dus dat de roep om stevige maatregelen aanzwelt. Van uit de topclubs in Eindhoven, Rot terdam en Amsterdam klinken harde woorden richting Zeist. „Er moet een koerswijziging komen. Als je zo doorgaat, met dezelfde mensen, dezelfde visie en hetzelf de beleid, dan verandert er niets. Er moet iets gebeuren. Dieptepun ten kunnen ook keerpunten zijn", stelt Gerbrands. Zo pleit de PSV-directeur voor een sterke technische man bij de voetbal bond. Collega-directeuren Mare Over- mars van Ajax en Eric Gudde van Feyenoord kunnen zich daar volle dig in vinden. „Ik onderschrijf de woorden van Gerbrands dat er een sterke man moet komen", al dus Gudde. „Dat heb ik al vele ma len eerder aangegeven." „Ook ik ben bezorgd", zegt Overmars namens Ajax. „Deze zor gen hebben we eerder met het technisch platform van de KNVB besproken. Ik zie graag persoon lijkheden met een groot voetbal verleden bij KNVB in dienst ko men. Zowel voor de koers op de lange termijn, maar ook om als klankbord voor de bondscoach te fungeren." Wegsturen Dat wil niet zeggen dat Ajax, Feye noord en PSV, de traditionele top-3 van Nederland, aandringen DRAMATISCHE CIJFERS Een warboel aan chaos en ellende resulteerde dins dag in het onvermijdelij ke: een gemist EK in Frankrijk, als het treurige diepte punt van onze nationale voetbal crisis. De vraag die er nog ligt is even simpel als complex: wat nu? Er is een droomduo dat het Neder landse voetbal kan redden met vi sie en een plan, maar de vraag wordt: wie gaat ze overhalen? De nababbel had wel iets van een tribunaal, dinsdagavond laat in de perszaal van de Arena. Daar zat Danny Blind, licht vooroverge bogen achter een tafel, als de man die het allemaal maar eens moest verklaren en uitleggen, en snel een beetje. De eerste verslaggever vond dat Oranje wel wat meer defensieve zekerheid kon gebruiken, qua speelstijl en spelsysteem. De vol gende journalist ergerde zich aan het totale gebrek aan creativiteit en brille - en wilde weten hoe dat nou precies kwam. Hemeltergend Weer een ander vond dat Blind maar gewoon moest opstappen. En de volgende begon over Mem phis Depay, de pseudovedette, die niet alleen ergernis wekt met zijn gedrag, maar ook met zijn hemel tergende spel. Precies tegelijkertijd stond Bert van Oostveen in de catacomben, iets verderop in het stadion, en op zijn beurt beantwoordde die juist steeds dezelfde twee vragen. Ging hij zijn verantwoordelijkheid ne men na dit debacle? En: was de po sitie van Blind nog wel houdbaar? Het was een uur waarin de staat van het Nederlandse voetbal feilloos werd geschetst. Het is een haast onoplosbare knoop gewor den, waarin het ene probleem ver strikt is geraakt met het andere, en waarin de discussie letterlijk al le kanten opvliegt. Zo complex is de crisis, dat niemand de oplos sing nog weet. Het is menselijk en begrijpelijk in kretologie te vervallen, zo kort na een debacle dat zo'n beetje elke voetballiefhebber in zijn ziel raakt. 'Schande!' 'Dit kan toch niet!?' 'Iemand moet hiervoor zijn Van Persie snapt dat het op alle fronten falende Nederlands elf tal onder een fileermes zal worden gelegd de komen de dagen. Maar de links- poot riep meteen op om alsjeblieft niet door te slaan in negati visme. „We moeten één land blijven en niet ie dereen gaan afzeiken. Ie dereen in de selectie heeft zijn best gedaan, ook al was het niet goed genoeg. Ik ben het wel ge wend, ik krijg mijn hele carrière kritiek, maar we hebben met nog dertig jongens te ma ken waarop het wél in vloed kan hebben. Het zou zonde zijn als je daardoor jongens kwijt gaat raken. Be grijp me alsjeblieft goed, kritisch zijn mag, maar we moe ten vooruit kijken." De spits maakte dins dag tegen de Tsjechen zijn vijftigste doelpunt voor Oranje. Maar wat bleef hangen was de af gang tegen de Tsjechen met ook nog eens een eigen doelpunt van de invaller. Was het mis schien wel zijn allerlaat ste optreden voor het Nederlands elftal? „Ik ben nooit ie mand geweest die voor moeilijke situaties wegloopt, dat doe ik nu dus ook niet. We zullen bijna een jaar door een heel zure appel moe ten bijten. Maar we moeten er met z'n allen doorheen: dus ook 'Ik loop nooit voor moeilijke situaties weg, dat doe ik nu dus ook niet. Maar we moeten er met z'n allen doorheen' de spelers en de fans, de media, echt iedereen. De kwalificatiereeks ver- 'iep van het begin tot het einde volgens een doemscenario, het was vreselijk. Maar ondanks deze heel moeilijke situatie moeten we toch posi tief blijven." Als het aan Van Per sie ligt, blijft Danny Blind gewoon aan het roer als bonds coach. Zelfs nu hij tijdens drie van de vier allesbe- slissende inter lands op de bank moest be ginnen. „Danny is een fantas tische trainer, het is te makkelijk de schuld in zijn schoenen te schui ven", zegt Van Persie. „Blind moet blijven. Zoals ik het nu zie, blijf ik zelf ook ge woon beschikbaar. Ik vind het nog steeds een eer voor Oranje te spelen. Als ik word opgeroepen." Sport Nu is het echt tijd door Dennis Jansen Klaas-Jan Huntelaar kijkt vertwijfeld na wéér een tegengoal. Het Neder lands elftal incasseerde er deze campagne liefst 14. foto Pro Shots Nederland ontbreekt voor het eerst sinds 1984 op het EK. Oranje was tussen 1988 en 2012 7 EK's op rij aanwezig. Oranje incasseerde 14 tegentreffers in de kwalificatie, meer dan ooit. In de kwali ficaties voor 2010, 2012 en 2014 bij el kaar kreeg Neder land in totaal 15 te gentreffers. Nederland verloor voor het eerst 5 keer in een EK- of WK- kwalificatiereeks. Oranje ging boven dien voor het eerst in 54 jaar 3 thuis duels op rij onderuit. In 1961 waren Mexi co, Hongarije en Bel gië sterker. Oranje incasseerde in 7 van de 10 kwali ficatieduels de ope ningsgoal. Thuis ge beurde dat overi gens in 4 van de 5 duels. door Sjoerd Mossou Oranje behaalde de ze kwalificatiereeks 1,3 punten gemid deld, het minste sinds de kwalificatie voor het EK van 1964:1,25. Oranje stond deze kwalificatiereeks 403 minuten op ach terstand. Dat is meer dan in de voorgaan de 3 EK-kwalificatie- reeksen bij elkaar: 333 minuten over de duels voor 2004, 2008 en 2012. door Mikos Couka AMSTERDAM. Robin van Persie meldde zich gisteren weer in Tur kije. Om bij Fenerbah^e eindelijk een onomstreden aanvaller te wor den. En uiteraard om de mislukte poging van Oranje om het EK te ha len enigszins te verwerken. Al zal dat niet meevallen, want de 32-jari- ge aanvaller zal nog dagenlang de euforie van de Turken voelen. Die ploeg plaatste zich wél voor het eindtoernooi, terwijl de spelers van Oranje komende zomer voor de te levisie moeten plaatsnemen. Z,di Robin van Persie Robin van Persie blijft beschikbaar voor Oranje, foto Pro Shots

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 18