Van Rijn gaat opnieuw kijken naar financiële tegemoetkoming Indiëgangers 16 NIEUWS Oorlogsslachtoffers van de Japanners wachten al 70 jaar op excuses en erkenning. Staatssecretaris Van Rijn gaat op verzoek van de Kamer alsnog proberen een oplossing te vinden. JAN VAN WACTENDONK (77) DEN HAAG. Hoogbejaarde overle- vers van de Tweede Wereldoorlog in voormalig Nederlands-Indië strijden nog steeds voor een waar dige afhandeling van hun oorlogs leed. Omdat de tijd begint te drin gen voor de oorlogsgetroffenen, gezien hun leeftijd, eisen ze een deal. Ze willen achterstallige sala rissen en pensioenen van militai ren en ambtenaren, die naar Ne derlands-Indië zijn gestuurd, wor den uitbetaald. Ook willen ze als nog uitkering van hun oorlogs schade, die na de oorlog werd gere geld in de Wet Materiële Oorlogs schade, maar waarvan mensen uit Nederlands-Indië werden uitgeslo ten. Ze voelen zich hierdoor al de cennialang tweederangsburger, daarvoor eisen ze erkenning en ex cuses van Nederland. Hete aardappel Peter Keppy van het NIOD Insti tuut voor oorlogs-, holocaust- en genocidestudies beweert dat door politici 'de hete aardappel altijd is doorgeschoven'. In opdracht van het kabinet deed onder anderen Keppy vanaf eind jaren '90 onder zoek naar de zaak. Deze NIOD-rapporten werden door drie elkaar opvolgende staatssecre tarissen naast zich neergelegd: Clé- mence Ross-van Dorp, Jet Busse- maker en Marlies Veldhuijzen van Zanten. De Indische Kwestie zou vol gens deze politici al met Het Ge baar in 2oor, waarbij elk oorlogs slachtoffer zo'n 3.000 gulden kreeg vanwege de kille en bureau cratische gang van zaken, zijn afge sloten. Van Rijn onderschrijft de mening van zijn voorgangers. In het Kamerdebat van gisteren stel de hij vast dat dit er niet toe heeft geleid dat 'gevoelens van onvrede en onrust zijn weggenomen'. Niet betaald De Indische gemeenschap heeft het gebaar echter nooit als een rechtvaardige afhandeling gezien. Het bedrag kan Jan de Jong (83), voorzitter stichting Vervolgings- slachtoffers Jappenkampen en jap- penkampoverlever, nog steeds boos maken. „Alle geallieerden hebben na de oorlog hun militai ren en ambtenaren betaald, alle oorlogsschade uitgekeerd en zelfs extra geld gegeven voor de meege maakte ellende. Nederland heeft expliciet niet betaald." De Indische gemeenschap is blij dat Van Rijn alsnog gaat kij ken naar de backpay, maar bena drukt dat ze ook willen praten over uitkering van de oorlogsscha de. „Ik heb nog steeds vertrouwen in Van Rijn. Het is een man met een hart. Hij kent van zijn schoon moeder, ook jappenkampoverle- ver, de verschrikkelijke verhalen," zegt Jan van Wagtendonk (77), voorzitter stichting Japanse Eres chulden en overlever van de kam pen. Van Rijn geeft toe dat dit klopt. „Zij heeft mij verteld over de verschrikkingen van de Japan se bezetting die zij heeft meege maakt. Dat laat je nooit meer los." aldus Van Rijn. De Indische Kwestie ging ooit over 300.000 overlevers. Nu is slechts een fractie daarvan nog in leven. De Jong: „We zijn een uit stervend ras. Er zijn alleen hele oude mensen over. Het is belang rijk dat zij niet worden vergeten." De Indische kwestie ging ooit over 300.000 overlevers. Nu gaat het nog over zo'n 1.100 mensen uit de Indische gemeenschap die tijdens de Tweede Wereldoorlog geen salaris of soldij kregen JAN DE JONG (83) Oorlogsleed nog worsteling r stichting Japanse Ereschulden. door Michelle Sakkers Foto boven: Nederlandse vrouwen maken in een internerings kamp in Nederlands-Indië de verplichte buiging voor de Japanse keizer. Foto links: Kinderen in een interneringskamp, foto HH Zat als 10-jarig jongetje in diverse kampen in West-Java. Voorzitter stichting Vervolgingsslachtoffers Jappenkampen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 16