2011 2010 Snel naar de maan op kaarsvet en koffiezoetjes Is hij de minister-president 'ohne Eigenschaften', zoals Duitsers zeggen, of is hij het 12 NIEUWS Mark Rutte viert zijn lustrum als premier. Een mooi moment om zijn opvallendste uitspraken nog eens onder de loep te nemen. In de hedendaagse hectische Haagse politiek is een lustrum al heel wat. Mark Rutte zetelt vandaag op de kop af vijfjaar in het Torentje als minis ter-president. De communicator Rut te wordt beschouwd als een verade ming na de wat houterige Jan Peter Balken ende. Hij is snel, naar buiten toe goed ge luimd en met iedereen even goede vrien den. Dat laatste kenmerkt zijn manier van leidinggeven. Hij is zó goed bevriend met iedereen dat het bijna niet kan. Met Groen- Links-leider Jolande Sap sluit hij aan de keukentafel een akkoord over een militaire missie naar Kunduz in Afghanistan en met hetzelfde gemak werkt hij twee jaar inten sief samen met PW-leider Geert Wilders, om maar wat uitersten te noemen. Ben je dan een Mann ohne Eigenschaften zoals de Duitsers zeggen? Of is hij het beste ant woord op een gecompliceerd politiek land schap? Eindeloos ontwerpen, bou wen en sleutelen. „Om daarna te ontdekken dat iets niet werkt of past. Een raket bou wen is fouten maken en oplos singen bedenken", verzucht Christ Akkermans van de Technische Universiteit in Delft. Vandaag kijken hij en 39 andere ontwerpers gespan nen toe als hun Stratos II ra ket wordt gelanceerd. In het zuiden van Spanje, daar is het niet zo dichtbevolkt als hier. Vooral de motor kostte de bouwers kopzorgen. „We wil len naar een hoogte van 50 ki lometer en daarna naar 100 zonder gangbare raketbrand- stoffen te gebruiken. Die ex ploderen nogal snel." De Delftse studenten be dachten een alternatief: een mengsel van paraffine, alumi- niumpoeder en sorbitol, waar van koffiezoetjes worden ge maakt. Onder hoge druk wordt er lachgas doorheen ge blazen. Het levert de raket een stuwkracht van bijna 1000 kilo. Genoeg om een klei ne personenauto op te tillen. De lancering zou vorig jaar al zijn, maar ging op het laatst niet door. Er zat een gaatje in de 7 meter lange raket, waar door gas weglekte. Uren sleu telen en solderen, konden het probleem niet verhelpen. Vandaag klimt de raket als nog 50 kilometer omhoog, wat nog ruim binnen de dampkring is. De Stratos II vervoert een 50 centimeter lange antenne om het ont staan van het vroege heelal te onderzoeken. „Tijdens de vor ming van het heelal zijn aller lei radiogolven geproduceerd. We hopen die op te vangen met de antenne, die overigens niet veel anders is dan die op je autodak", zegt Mare 'De maan kan dienen als overstapplek naar planeten' Klein-Wolt, sterrenkundige en directeur van het Radio Lab van de Radboud Universi teit in Nijmegen. De oeroude radiogolven onderscheppen met ontvangers op aarde lukt niet, stelt hij. „Hier is te veel ruis met al die radiostations en communicatie. Bovendien kaatst de atmosfeer rond de aarde de straling uit het vroe ge heelal terug de ruimte in." Na de lancering hebben de Nijmeegse wetenschappers vijf minuten om zo veel moge lijk data te verzamelen. Daar na valt de raket weer terug. „Er zit een kleine parachute aan om de val te breken en een grote om hem langzaam in zee te laten zakken", vertelt Akkermans. „We vissen de ra ket op en stellen de reserveda ta veilig. Daarna lijkt het me wel lollig om hem in de facul teit te hangen." Als blijkt dat de radioappa ratuur aan boord de lancering overleeft, kan de technologie worden toegepast in een pro fessionele ruimtemissie", stelt Klein-Wolt. „Liefst bouwen we een radiotelescoop op de maan. Zo kunnen we over lan ge tijd veel gegevens verzame len." Een maanmissie is nogal prijzig. Toch denkt de sterren kundige dat het er van komt. „Ik hoor vaak: leuk hoor de maan, maar die is toch al ver kend? De ruimtevaart richt zich nu vooral op het interna tionale ruimtestation, de spa- ceshuttle of onderzoek naar le ven op Mars. Maar de ruimte technologie ontwikkelt zich zo snel dat de maan weer in de belangstelling komt. Die kan dienen als overstapplek naar planeten. Door er een ruimtetelescoop te bouwen, kunnen we ontdekken wat de eerste stappen waren in de ontwikkeling van ons heelal. Dat is vergelijkbaar met de eer ste stapjes van je kind. Ik kan niet wachten tot we zover zijn." Wat Rutte allemaal wel niet zei De hardwerkende Nederlander Na de vaak chagrijnige Wim Kok (1994-2002) en de moeizaam communice rende Jan Peter Balkenende (2002-2010) stapt positivo Mark Rutte 14 oktober 2010 zijn nieuwe ministerie van Algemene door Jan Hoedeman Zaken binnen. Dat is zijn campagne waarin hij belastingverlagingen belooft voor de 'hardwerkende Nederlander". Van zijn voor ganger krijgt hij de sleutels voor zijn nieu we werkkamer, het symbool van politieke macht: het Torentje. 'Doe lekker zelf normaal! Bij zijn eerste Algemene Beschouwingen in 2011 wordt zichtbaar dat Rutte met zijn gedoogpart- ner PW een bijzonder avontuur is aangegaan. Wilders pakt Rutte aan en roept 'Doe eens nor maal man!', omdat de premier in felle bewoordin gen afstand neemt van een PW'er die de Turkse premier 'een islamitische aap' noemt. Het illus treert de gespannen onderlinge omgangs vormen in het WD/CDA-kabinet dat door de PW wordt gestut. Over het later door Wilders voorgestelde meldpunt voor overlast door Oost-Europeanen wil Rutte niets zeggen. Achter de schermen heeft Rutte woede-uitbarstingen en danst hij met zijn vice-premier Maxime Verha gen (CDA) naar de pijpen van Wilders om het minderheidskabinet overeind te houden. Dat lukt tot april 2012. Dan loopt Wilders na zeven weken onderhandelen over extra bezuinigingen weg uit het Catshuis en ontploft het kabinet. De TU Delft wil met de Stratos II raket een hoogte van 50 kilometer bereiken. Studen ten maken de raket gereed voor de lancering, foto Daniela Hallak door Cerben van 't Hof DELFT/NIJMEGEN. Delftse stu denten lanceren vandaag de Stratos II, een raket die ruimte vaartorganisaties nauwlettend in de gaten houden. Hij vliegt op kaarsvet en koffiezoetjes en brengt een Nederlandse maan missie een stuk dichterbij. Mare Klein-Wolt sterrenkundige

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12