Elk geloof welkom bij Engelse dienst Rapport MH17 confronterend File Raad Middelburg bezuinigt op 2 ZEELAND 'Vleeshal biedt afwijkend geluid1 geeft Middelburg internationale allure. Sluit de deuren en de stad dreigt in slaap te vallen. Museum de Vleeshal COMMENTAAR Het rapport over het neerschieten van vlucht MH17 le vert niet de gewenste duidelijkheid. De onderzoeksre sultaten zijn vooral confronterend en slechts in be perkte mate verhelderend. Want hoe indrukwekkend de toelichting op de waarschijnlijke toedracht van de ramp ook is, veel echte harde antwoorden heeft de Onderzoeksraad voor Veiligheid niet. De nabestaanden mogen aannemen dat veel van hun dierbaren nauwelijks tijd hebben gehad om goed te beseffen wat hen overkwam. Maar dat geldt mogelijk niet voor alle slacht offers. En het was inderdaad een Buk-raket uit Oost-Oekraïne, maar de daders aanwijzen en be rechten wordt nog heel moeilijk. Zo blijven de nabestaanden met veel vraagtekens zitten. Dat geldt niet voor de overheden en de luchtvaartmaatschappijen. Die moeten nu wel tot de conclusie komen dat ze veel te laconiek zijn geweest. Korte tijd voor de ramp werden boven Oekraïne veel vliegtuigen van de strijdende par tijen neergehaald. Oók straaljagers die hoog kunnen vliegen. Het was dus zeer naïef te denken dat de vele lijnvluchten wel veilig zouden zijn. In elk geval moet dit rapport aanleiding zijn om nog eens goed te kijken naar de vluchtroutes over en rond de huidige brandhaarden in de wereld. De overheid en de luchtvaart zijn veel te laconiek geweest over de veiligheid Want een kerkdienst in het Engels is niet alleen anders qua taal, het is een beleving. Dat stelt reverend Ro nald Bos. Bos woonde dertig jaar in Engeland, waar hij ook werkte als geestelijke. Cor Verlinde van de Stichting Behoud Grote Kerk vroeg hem de diensten te verzorgen. Het idee voor Engelse diensten leefde al langer bij het bestuur van de stichting. „Het was onze grote wens. En deze kerk heeft geen drempel, omdat we niet aan een ge loofsovertuiging gebonden zijn", legt Cor Verlinde uit. Hij denkt met name te voorzien in een behoefte voor expats van bedrijven als Dow. Daarnaast zijn Engelse kerkliede ren volgens Bos geliefd in Neder land. „We gaan de teksten projecte ren op een groot scherm, zodat ie dereen kan meezingen", zegt Bos enthousiast. De eerste dienst wordt zondag om 19.00 uur gehouden en heeft als thema Harvest Festival, oftewel een dankdag voor het gewas. „In essen tie een kinderdienst", vertelt Bos. Ie dereen wordt verzocht om eten mee te nemen dat niet kan beder ven, dat gaat naar de Voedselbank. De tijd van de dienst is expres 's avonds. Bos: „We zijn geen stropers die mensen bij hun eigen kerk wil len weghalen." Almanak Hij rijdt sinds kort in een nieuwe VW. Prima karretje, vindt de Zeeuw sejurist. Alleen de ingeblikte Duitse dame in het dashboard bevalt hem iets minder. Ze is soms, laten we zeg gen, wat eigenwijs. Tijdens een mobiel telefoongesprek klonk aan de andere kant van de lijn duidelijk en geheel uit het niets ja da- hag!' „Tegen wie heb je het?", infor meerde de gesprekspartner nieuwsgie rig. „Tegen de dame van mijn naviga tiesysteem. Ze waarschuwt voor een naderende file. Maar dat had ze beter 10 minuten geleden kunnen doen. En dat flikt ze me nou iedere keer!" Warme maaltijd terug in Hulst Ouderen in de gemeente Hulst kunnen binnenkort weer warme maaltijden be stellen. De Belgische trai teur Ronny gaat ze dage lijks bezorgen. Daarmee neemt hij het stokje over van Tafel Thuis, dat in april stopte met de bezor ging en nu enkel koelvers maaltijden rondbrengt. Stichting Hulst voor Elkaar heeft ook met Hulster on dernemers gesproken, maar zij konden geen maal tijdenservice bieden. Meer info op www.ronny-trai- teur.be. Aanleg duinen vordert gestaag Het werk aan de duinen bij het toekomstige Waterdu- nen is eind dit jaar zo goed als klaar. Zowel de verster king van de bestaande dui nen als de aanleg van kunstmatige duinen, waar in het recreatiepark van Molecaten komt, loopt vol gens schema, melden wa terschap Scheldestromen en de provincie. Eind dit jaar wordt begon nen met de aanplant van de duinen, en met het gra ven van de laatste geulen in het natuurgebied. Verkeerspluim Molenbolwerk Basisschool Het Molenbol werk in IJzendijke krijgt vandaag een pluim van het ROVZ - het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid Ne derland. Gedeputeerde Har ry van der Maas (foto) reikt het compliment uit. De school krijgt de pluim on der meer omdat elke groep jaarlijks een verkeersvaar- digheidsproef krijgt, ouders nadrukkelijk wor den betrokken bij de ver- keerslessen en de school in mails en nieuwsbrieven veel aandacht heeft voor verkeer. René Froger in Scheldetheater René Froger komt zaterdag naar Terneuzen om in het Scheldetheater zijn show '30 jaar hits' op te voeren. Na zes jaar staat de Top pers-zanger weer terug in het theater. Hij kreeg el ders in het land al hele za len uitverkocht. De zanger trakteert bezoekers op zijn grootste Nederlands- en Engelstalige hits van de af gelopen dertig jaar waarbij hij wordt begeleid door een orkest. Aanvang is 20.00 uur en een kaartje kost 39,50 euro. MIDDELBURG. Het zijn spannende weken voor Roos Gortzak, directeur van de Vleeshal in Middelburg. Maandag 9 november beslist de ge meenteraad over bezuinigingen op de cultuursector. Directeur Gortzak noemt 300.000 euro aan gemeente subsidie een absolute ondergrens. Komt dat geld er? Of verdwijnt er een podium, dat de Zeeuwse hoofd stad al bijna veertig jaar internatio naal spraakmakend maakt? Het Mondriaan Fonds besloot eind 2014 voor de komende ander half jaar 270.000 euro beschikbaar te stellen naast het gemeentelijke budget. Het Fonds constateert dat de Vleeshal zich onderscheidt door een sterke internationale positie: „Daarmee levert het een moeilijk te onderschatten bijdrage aan het kunstklimaat in Zeeland, maar ook in Nederland wordt gekeken naar de projecten die de Vleeshal organi seert." Nationale en internationale kunstkenners onderschrijven die mening. Waarom steekt alleen de gemeen te geld in de Vleeshal? Kenners vin den dat ook de provincie een duit in het zakje zou mogen doen. „Wie de oude Vleeshal als kunstzinnig centrum sluit, schiet in zijn eigen been." Adam Szymczyk, artistiek leider van de Documenta in Kassei, één van de belangrijkste ten toonstellingen van actuele beel dende kunst ter wereld: „Middelburg ligt voor mij niet op een hoofdroute als ik door Eu ropa reis. Als ik naar Zeeland kom, dan is dat enkel en alleen voor de Vleeshal. Het is voor mij één van de instellingen, die juist niet de stem van de meerder heid maar van andere stromin gen laat horen. Dat is van belang. Wie de oude Vleeshal als kunst zinnig centrum sluit, schiet in zijn eigen been. Je moet afwij kende geluiden ruimte geven en niet het zwijgen opleggen. Ik herinner me nog altijd de eerste keer in Middelburg: oktober 1995. Toen zag ik de Amerikaan se kunstenaar Jimmy Durham in de Vleeshal. Die was nog niet zo bekend. Nu is hij een grootheid." De Zeeuwse steden zeg gen samen cultuur te ondersteunen om het vestigingsklimaat in Zeeland te versterken, maar als het erop aankomt breken vooral Middelburg en Vlissingen de cul tuur af. Precies een week geleden pre senteerde het stedennetwerk Z4 zijn ambities voor Zeeland, eerst op de ledenvergadering van de Brabants-Zeeuwse Werkgevers in Terneuzen en daarna met een symposium bij Dok 41 in Vlissin gen. Z4 is een samenwerkings verband van Goes, Middelburg, Terneuzen en Vlissingen. Geza menlijk willen zij de stedelijke aantrekkelijkheid van Zeeland vergroten, zodat meer jongeren en hoger opgeleiden zich in de regio gaan vestigen. Daarvoor is een agenda opgesteld die als Zeeuwse City Deal - in een reeks van city deals in de agenda van het ministerie van Binnen landse zaken - is neergelegd bij het kabinet. Tijdens het symposium van Z4 schetste Gerard Marlet, direc teur van de Atlas voor Gemeen ten en auteur van het boek De aantrekkelijke stad, een kansrijk perspectief voor Zeeland. Hij wees op het succes van de stad Groningen, die voorzieningen biedt voor de gehele provincie en buitengewoon aantrekkelijk door Sophie Stockman TERNEUZEN. Stichting Behoud Gro te Kerk Terneuzen houdt vanafzon- dag iedere maand een Engelstalige kerkdienst. Niet alleen voor expats, maar ook voor Zeeuws-Vlamingen die een Engelse dienst willen mee maken. Alle maandelijkse themadiensten tot en met 24 januari zijn te vinden op www.grotekerkterneuzen.nl Reverend Ronald Bos foto Camile Schelstraete Tip? redactie@pzc.nl HULST WATERDUNEN IJZENDIJKE TERNEUZEN door Jan van Damme Steden steunen ANALYSE door Ernst Jan Rozendaal Kunstwereld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 81