De conclusies van Joustra zijn glashelder: een BUK-raket haalde MH17 neer. Toch tracht Rusland opnieuw onrust te stoken. 6 NIEUWS RAPPORT MH17 GILZE-RIJEN. Op exact het moment dat voorzitter Tjibbe Joustra gister ochtend in Den Haag zijn rapport toelicht aan nabestaanden en de zaal zachtjes snikt bij het zien en horen van de conclusies, lanceert Rusland een nieuw mediaoffen sief. In Moskou geen ingetogen meelevende uitleg, maar een fron tale aanval op het 'vooringeno men' en 'politiek gestuurde' on derzoek door de Onderzoeksraad. „De conclusies geven een verte kend beeld en hebben slechts een politiek doel", zegt de Russische onderminister van Buitenlandse Zaken, Sergej Rjabkov. Hij krijgt daarbij bijval van generaals van de Russische strijdkrachten. Met de harde opstelling pro beert Rusland te voorkomen dat het rapport van de Onderzoeks raad zorgt voor meer inzicht, dui delijkheid, opheldering en wel licht rust. Hoe meer onrust, hoe lastiger het straks wordt daders op te sporen en veroordeeld te krij gen. De Russische uitleg botst op twee belangrijke punten met de bevindingen van de Onderzoeks raad: lanceerplek en rakettype. Twee verschillen die cruciaal zijn bij het opsporen van de daders. Russische onderzoekers zeggen dat het type van de BUK-raket waarmee het toestel van Malay sian Airlines uit de lucht is ge haald, niet meer wordt gebruikt door de eigen strijdkrachten. „Oek raïne heeft die raketten nog wel", zegt de Russische ex-luchtmacht officier Alexander Luzan. Volgens hem beschikt Kiev over 'meer dan honderd lanceerinstallaties'. Voorzitter Tjibbe Joustra houdt zich lange tijd op de vlakte over het Russische publicitaire offen sief. Voor zijn presentatie zegt hij alleen verbaasd te zijn dat de Rus sen al kritiek leveren. „Het is al tijd bijzonder dat mensen al we ten dat ze het niet eens zijn met een rapport dat nog niet is ver schenen." Dat de Russen kritiek zouden leveren, stond vooraf al vast. En ook in het rapport van de Onderzoeksraad is die kritiek te rug te vinden. Alle onderzoekers, ook de Russische afgevaardigde in het onderzoeksteam, zijn het er over eens dat MH17 is neergehaald door een exploderende raketkop gevuld met duizenden metalen deeltjes. Honderden daarvan zijn teruggevonden in de cockpit en in de lichamen van de piloten. De vorm van de deeltjes - 'vier kant en vlinderstrik-vormig' - wij zen naar één type raketkop. De Russische onderzoeker is het ech ter met de rest van het team on eens over het gebruikte type ra ket, vertelt Joustra tijdens zijn pre sentatie. Volgens de Onderzoeks raad is het een type geweest dat Rusland probeert te voorkomen dat het rapport meer inzicht, helderheid, rust. en duidelijkheid biedt zowel op oudere als nieuwe mo dellen BUK-lanceerinstallaties is te gebruiken: types die zowel Oek raïne als Rusland in bezit hebben. Volgens de Rus klopt dit niet en moet het een ouder type zijn ge weest: een type dat - toevalliger wijze - niet meer door Rusland wordt gebruikt. In de bijlagen van het rapport blijkt hoe uitvoerig Rusland heeft geprobeerd dit soort schijnbaar on belangrijke details aangepast te krijgen, alles in de poging zo ver mogelijk uit beeld te blijven als mogelijke verdachte. Rusland heeft paginalange aanpassingen voorgesteld in het rapport. De On derzoeksraad gaat er uiteindelijk niet in mee. Joustra heeft de indruk dat Rus sische experts die meewerkten aan het onderzoek zijn 'teruggeflo ten' door Russische autoriteiten. Een tweede pijnpunt is de mo gelijke lanceerlocatie. Rusland houdt vast aan een lanceerplek na bij het dorp Zarosjtsjenske, dat in handen was van het Oekraïense le ger. „De plek waarbinnen het zich heeft afgespeeld, meet 4 bij 4 kilo meter", zegt Yan Novikov, de CEO van Almaz-Antey, de grootste ra- kettenproducent van het land. „Als de Maleisische Boeing is neer gehaald met een BUK-installatie, moet dat zijn gebeurd met een 9M38-raket vanaf Zarosjtsjenske." Ook nu is de boodschap weer: de raket is afgevuurd vanaf een ouder type BUK-installatie, niet meer in bezit van Rusland. De Onderzoeksraad is aanvan kelijk minder concreet over de lan ceerlocatie. De raket komt uit Oost-Oekraïne, zegt Joustra bij zijn presentatie, maar aan het ein de van de dag, bij een toelichting in de Tweede Kamer, is hij alsnog expliciet. „Het is een gebied waar de grenzen wat fluctuerend wa ren. Maar het is een gebied waar pro-Russische rebellen de dienst uitmaakten." Daarmee treedt Joustra eigen lijk buiten zijn mandaat: hij gaat alleen over de toedracht, niet over de daders. Daarvoor is het wach ten op het strafrechtelijke onder zoek. In al dit verbale internationale geweld zet minister-president Mark Rutte 's middags zijn diplo- matenpet op. Juist vanwege het nog lopende strafonderzoek moet hij zich op de vlakte houden over de Russische aantijgingen, be weert hij. Hij neemt het woord 'aanslag' niet in de mond, wijst niet richting Rusland, maar vraagt juist 'extra zelfbeheersing' van zichzelf om daar niets over te zeg gen. Rutte weet ook dat Poetin het minste of geringste zal aangrijpen om (weer) te kunnen zeggen dat de onderzoeken niet deugen. De premier houdt het daarom bij alge meenheden. De presentatie van het rapport noemt hij 'indrin gend'. „Zowel in woord en in beeld is het confronterend." Ver der wil de premier niet gaan. Alles wat hij meer zegt, zal het straf rechtelijk onderzoek schaden, denkt hij. „Wij zijn als Nederland ook leider van dat onderzoek en ik wil niet de indruk wekken dat dit niet onafhankelijk wordt uitge voerd." Niet in de laatste plaats omdat na de conclusies van de On derzoeksraad de vinger heel erg in één richting begint te wijzen. Niet voor niets vraagt Rutte juist aan Rusland om het rapport 'te respecteren' en 'volledige mede werking te verlenen' aan het straf rechtelijk onderzoek. Op basis van honderden wrakstukken is een reconstructie gemaakt van MH17. Het indrukwekkende bouwwerk werd getoond tijdens de presentatie van het rapport van de Onderzoeksraad. foto Michael Kooren/Reuters Rusland ziet 't toch anders door Jeroen de Vreede en Hans van Zon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6