Delta had alle hoop gevestigd op de SP cultuur Kenners vinden dat provincie moet bijspringen 3 'Dreigende sluiting is superpijnlijk' 'De Vleeshal is een USP, een Unique Selling Point' 'Wil je dan een stad worden waar slaap heerst?' Krimpend budget Barbara Oomen, Dean van University College Roosevelt (UCR) in Middelburg: „Bijzonder pijnlijk, de bezuinigin gen die nu gepland zijn. De Vlees hal is voor ons als UCR van heel groot belang. We zijn net bezig met het opzetten van een Arts and De sign-afdeling, zodat je bij ons prak tiserend kunstonderwijs kunt vol gen. Daarvoor hebben we Sophie Krier als 'artist in residence', zij gaat de afdeling opzetten. Sophie zit in Rotterdam, in Parijs, is gastdo cent in Japan. Ze heeft letterlijk te gen mij gezegd: 'De Vleeshal is voor mij een belangrijke reden om naar Middelburg te komen'. Wat ik verder extra cru aan de bezuinigin gen vind is het tijdstip. Net nu de Vleeshal ramen en deuren openzet en samenwerking zoekt met Zeeuwse instellingen en meer ver binding met de stad wil maken, dreigt sluiting. Superpijnlijk!" Rein Wolfs, directeur van Bun- deskunsthalle in Bonn, vroe ger hoofd tentoonstellingen bij Boijmans van Beuningen in Rotterdam, van 2004 tot 2010 bestuurslid van de Vleeshal: „De Vleeshal is één van de wei nige plekken in Nederland waar nog op een innovatieve manier met kunst wordt omge gaan. Ik weet zeker: als de Vleeshal sluit doet Middelburg in de ranking van Nederlandse steden een stap terug. De Vleeshal is een USP, een Uni que Selling Point, een interna tionaal visitekaartje dat bij draagt aan het zelfbewustzijn van de stad. Als ik naar andere instellingen kijk wordt er ook nog eens heel goedkoop ge werkt: een enorme output door relatief heel weinig men sen. De uitstraling heeft be trekking op heel Zeeland." Lex ter Braak, voormalig direc teur van de Vleeshal, nu direc teur van de Jan van Eyck Acade mie in Maastricht: „Elke stad heeft een bepaalde plicht, zowel cultureel als mo reel: je moet verbonden zijn met de hedendaagse tijd. De Vlees hal is al tientallen jaren een po dium in de stad, dat Middelburg met de wereld verbindt. Nieuwe Muziek is al verdwenen. Wil je dan een stad worden waar slaap heerst? Een stad van Doornroos je? Nou, Doornroosje wilde maar wat graag wakker worden gekust. En wat doornen betreft: het is toch juist goed dat een Vleeshal voor exposities zorgt, waar je je aan kunt prikken?" is voor jongeren en hoger opgelei den. Op een aantal punten ver slaan de Zeeuwse steden Gronin gen. Door hun monumentale bin nensteden met aantrekkelijke wo ningen, een veilig leefklimaat en de nabijheid van natuur, zijn het ideale vestigingsplaatsen. Maar op twee punten leggen de Zeeuw se steden het af tegen Groningen; als het gaat om onderwijs en cul tuur. Anders dan we denken vestigt de doelgroep waarop Zeeland mikt zich niet per se waar banen zijn, maar volgen banen vaak de ze doelgroep. Jonge creatieve on dernemers zijn gericht op een plek waar ze fijn kunnen wonen, om van daaruit te gaan werken, eventueel op afstand of door hun eigen werk te creëren. Maar dan moeten voorzieningen als onder wijs en cultuur op orde zijn. Op het gebied van onderwijs heeft Zeeland ambitieuze plannen, zo als een Campus Zeeland waarvan een tweede University College en Uitgerekend in Vlissingen en Middelburg worden voor het vestigingsklimaat o zo belangrijke culturele voorzieningen afgebroken. de Delta Academy van de HZ Uni versity of Applied Sciences deel uit kunnen gaan maken. Maar wat doet Zeeland op het gebied van cultuur? Wat doet de Z4 op gebied van cultuur? Op be staande instellingen wordt fors bezuinigd. Door gemeentelijke be zuinigingen moet de Vlissingse expositieruimte Willem 3 de deu ren sluiten en dreigt ook het Vlis singse Muzeeum kopje onder te gaan. In Middelburg gaat een flin ke hap uit het budget van de toch al uitgeklede ZB (voorheen de Zeeuwse Bibliotheek) en staat nu ook de internationaal vermaarde Vleeshal op de tocht. Festivals als Film by the Sea en het Zeeland Nazomer Festival worden verder afgeknepen. Culturele voorzienin gen die floreren - in Vlissingen CineCity met zijn nieuwe grote zaal en in Middelburg De Drukke rij inclusief Kloveniersdoelen - doen dat niet dankzij, maar eer der ondanks de gemeente. Uitgerekend in Vlissingen en Middelburg, volgens sommigen samen de enige echte stad in Zee land, worden voor het vestigings klimaat 0 zo belangrijke culturele voorzieningen afgebroken. Dat kan een bewuste keuze zijn, maar zeg dat dan. De agenda van Z4 suggereert het omgekeerde. Maar als het er op aankomt wordt het aantrekke lijker maken van het vestigingskli maat door het steunen van cultu rele voorzieningen alleen met de mond beleden. Daarom stemde de Kamer giste ren op verzoek van de SP hoofde lijk. Elk Kamerlid moet dan kleur bekennen, is de gedachte. 66 Ka merleden stemden voor en 80 te gen, waarmee het voorstel werd verworpen. Opmerkelijk was dat GroenLinks en D66 het SP-voor- stel steunden, maar toch vóór de wet stemden. Dat is er één om te onthouden, omdat de wet nu naar de Eerste Kamer gaat. De Tweede Kamer ziet wel dat splitsing van Delta mogelijk banen kost. Daar om was er brede steun voor een voorstel van de PvdA. Dat draagt minister Henk Kamp van Econo mische Zaken op om samen met de provincie een commissie in te stellen. Die moet maatregelen ver zinnen die de Zeeuwse economie en dus de werkgelegenheid (ook op de lange termijn) impulsen ge ven. Kamp had in het debat vorige week al toegezegd daaraan te wil len meewerken. SP' er Eric Smaling was giste ren na de stemming teleurgesteld. „In de Eerste Kamer moet een mo tie worden gemaakt die lijkt op mijn voorstel. Als tweederde voor stemt, moet de minister wel heel goed kunnen uitleggen waarom hij die naast zich neerlegt. Het is bitter dat mijn voorstel niet is aan genomen." Smaling denkt niet dat Delta en Eneco kansloos zijn. Maar hij zegt ook dat minister Kamp een 'Ook al stemt de Eerste Kamer deze wet weg, dan geldt de splitsingswet en moeten Delta en Eneco splitsen' sterke troef heeft. „Ook al stemt de Eerste Kamer deze wet weg, dan geldt de splitsingswet en moe ten Delta en Eneco splitsen. Wil je dat veranderen, dan moet de wet worden aangepast en eerst weer terug naar de Tweede Ka mer. Kamp kijkt natuurlijk ook naar partijen als GroenLinks. Die willen denk ik niet dat de wind- parken op zee worden vertraagd. Maar ik hoop op die motie." De drie Zeeuwse Kamerleden André Bosman (VVD), Albert de Vries en Joyce Vermue (beide PvdA) stemden gisteren voor de wet en tegen het SP-voorstel. De Vries: „Behoud van werkgelegen heid zou wel eens groter kunnen zijn mét splitsing dan zonder. Niet iedereen wil dat moeilijke verhaal horen. Ik ben blij dat onze motie is aangenomen om een com missie in te stellen die de werkge legenheid gaat bevorderen." Vermue: „Ik heb me flink in de inhoud verdiept en heb de conclu sie getrokken dat ik voor de wet en tegen het SP-voorstel moest stemmen. Ik ben blij dat de com missie er komt." WOENSDAG 14 OKTOBER 2015 zonder Vleeshal, kan dat? De afgelopen twee jaar werd het budget voor De Vleeshal met 100.000 euro terugge bracht tot 373.000 euro. Nu wil de gemeente Middel burg het budget voor alle beeldende kunstinstellingen verder terugbrengen tot 300.000 euro. Onduidelijk is welk deel van dat budget naar de Vleeshal gaat. cultuur alleen met woorden door Jeffrey Kutterink DEN HAAG. Delta en Eneco hadden al hun hoop gevestigd op de SP. Want die wilde de wet zo verande ren dat ze pas hoeven te splitsen als energiebedrijven in het buiten land dat ook moeten doen. Vooraf tekende zich al af dat dat voorstel het niet zou gaan halen. Eric Smaling, Kamerlid SP De Vleeshal Middelburg, met de expositie En Rachachant van Ola Vasiljeva, te zien tot half december.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 66