Afspraken tegen misbruik privacy Steden steunen Rapport MH17 confronterend File Raad Middelburg bezuinigt op 2 ZEELAND 'Vleeshal biedt afwijkend geluid1 Museum de Vleeshal geeft Middelburg internationale allure. Sluit de deuren en de stad dreigt in slaap te vallen. COMMENTAAR Het rapport over het neerschieten van vlucht MH17 le vert niet de gewenste duidelijkheid. De onderzoeksre sultaten zijn vooral confronterend en slechts in be perkte mate verhelderend. Want hoe indrukwekkend de toelichting op de waarschijnlijke toedracht van de ramp ook is, veel echte harde antwoorden heeft de Onderzoeksraad voor Veiligheid niet. De nabestaanden mogen aannemen dat veel van hun dierbaren nauwelijks tijd hebben gehad om goed te beseffen wat hen overkwam. Maar dat geldt mogelijk niet voor alle slacht offers. En het was inderdaad een Buk-raket uit Oost-Oekraïne, maar de daders aanwijzen en be rechten wordt nog heel moeilijk. Zo blijven de nabestaanden met veel vraagtekens zitten. Dat geldt niet voor de overheden en de luchtvaartmaatschappijen. Die moeten nu wel tot de conclusie komen dat ze veel te laconiek zijn geweest. Korte tijd voor de ramp werden boven Oekraïne veel vliegtuigen van de strijdende par tijen neergehaald. Oók straaljagers die hoog kunnen vliegen. Het was dus zeer naïef te denken dat de vele lijnvluchten wel veilig zouden zijn. In elk geval moet dit rapport aanleiding zijn om nog eens goed te kijken naar de vluchtroutes over en rond de huidige brandhaarden in de wereld. De overheid en de luchtvaart zijn veel te laconiek geweest over de veiligheid Hiervoor is de 'leertuin gegevens- deling' opgezet. Daarin zitten ge meenten, instanties als justitie en politie en vertegenwoordigers van alle zorgverleners in Zeeland. Dat liet het college van B en W van Middelburg gisteren op ver zoek van de lokale D66 schriftelijk weten. De partij stelde eind augus tus de vraag aan het college of de gemeente de privacy van haar in woners nog wel goed beschermt en waarborgt. Aanleiding daar voor was de veranderde situatie bij gemeenten, nu zij meer taken hebben gekregen met betrekking tot zorg en welzijn. Jan Borst, hoofd bedrijfsvoe ring bij de gemeente Middelburg, vertelt dat dit vraagstuk speelt sinds het Rijk taken heeft overge dragen aan gemeenten, zoals de Wet Maatschappelijke Ondersteu ning (WMO) en de Jeugdzorg. „De vraag blijft altijd: wie moet over welke gegevens beschikken om zorg te bieden of oplossingen te vinden voor maatschappelijke problemen?", zegt hij. „Moet een hulpverlener van de GGZ bijvoor beeld altijd weten of een patiënt al eens is in aanraking is geweest met justitie?" Oftewel: wanneer is het uitwisselen van gegevens van verschillende instanties over een persoon relevant? Gemeenten willen in de 'leer tuin' afspraken maken en ervarin gen uitwisselen en op basis daar van richtlijnen opstellen voor si tuaties in de toekomst. Over die werkwijze moet in juni volgend jaar overeenstemming zijn. Volgens B en W van Middel burg is het in het afgelopen jaar nog niet voorgekomen dat ambte naren gegevens van mensen heb ben bekeken terwijl ze daar niks mee te maken hadden. Vier keer per jaar wordt gecontroleerd wie welke privacygevoelige informatie heeft bekeken. Ook landelijk wordt gewerkt aan beleid over het spanningsveld tussen privacy en uitwisseling van persoonlijke gegevens. Almanak Hij rijdt sinds kort in een nieuwe VW. Prima karretje, vindt de Zeeuw sejurist. Alleen de ingeblikte Duitse dame in het dashboard bevalt hem iets minder. Ze is soms, laten we zeg gen, wat eigenwijs. Tijdens een mobiel telefoongesprek klonk aan de andere kant van de lijn duidelijk en geheel uit het niets ja da- hag!' „Tegen wie heb je het?", infor meerde de gesprekspartner nieuwsgie rig. „Tegen de dame van mijn naviga tiesysteem. Ze waarschuwt voor een naderende file. Maar dat had ze beter 10 minuten geleden kunnen doen. En dat flikt ze me nou iedere keer!" Duinkonijn als blikvanger De Ondernemersveren ging Burgh-Haamstede (OVBH) heeft het duinko nijn in de armen gesloten als toekomstige mascottte van het dorp. Net als de zeehondjes van Renesse moeten de rotondes wor den opgesierd met negen betonnen duinkonijnen, is het plan. IJsmaker Jaap Ge- leijnse heeft op verzoek van de OVBH chocolade konijntjes laten maken. Een deel van de verkoopop brengst is bedoeld ter fi nanciering van de beton nen beelden. Vluchtelingen in voetbaltoernooi Vanmiddag wordt in het Goese Omnium een zaal voetbaltoernooi gehouden waaraan vluchtelingen die worden opgevangen in de Zeelandhallen meedoet. Vanaf 15.30 uur staan teams bestaande uit mede werkers van de gemeente Goes, vluchtelingenpoli tie, CIOS Goes-Breda en SMWO tegenover elkaar. Wethouder Derk Alssema opent het toernooi en zal ook nog een uur scheids rechter zijn. Om 18.45 uur is het toernooi afgelopen. Vragen CDA over migranten Hebben B en W al afspra ken met Vluchtelingen- Werk voor het geval de mi nister vraagt vluchtelingen onder te brengen in het sportcentrum Wester- schouwen? Zijn er afspra ken over vestiging van sta tushouders? En hoe kun nen inwoners helpen bij de opvang? Dat zijn zaken die de Schouwse raadsfrac tie van het CDA zich af vraagt. B en W hebben het sportcentrum aangeboden voor noodopvang van 72 uur. Titel Fietsstad komt dichterbij De gemeente Goes is geno mineerd als fietsstad 2016. Dat heeft de Fietsersbond gisteren bekendgemaakt in Utrecht. De andere vier genomi neerde steden zijn Gronin gen, Maastricht, Nijmegen en Utrecht. De vijf gemeen ten hebben volgens de bond de beste plannen voor de fietser. Die plan nen gaan ze in de praktijk toetsen. De winnaar wordt in mei 2016 bekendgemaakt. MIDDELBURG. Het zijn spannende weken voor Roos Gortzak, directeur van de Vleeshal in Middelburg. Maandag 9 november beslist de ge meenteraad over bezuinigingen op de cultuursector. Directeur Gortzak noemt 300.000 euro aan gemeente subsidie een absolute ondergrens. Komt dat geld er? Of verdwijnt er een podium, dat de Zeeuwse hoofd stad al bijna veertig jaar internatio naal spraakmakend maakt? Het Mondriaan Fonds besloot eind 2014 voor de komende ander half jaar 270.000 euro beschikbaar te stellen naast het gemeentelijke budget. Het Fonds constateert dat de Vleeshal zich onderscheidt door een sterke internationale positie: „Daarmee levert het een moeilijk te onderschatten bijdrage aan het kunstklimaat in Zeeland, maar ook in Nederland wordt gekeken naar de projecten die de Vleeshal organi seert." Nationale en internationale kunstkenners onderschrijven die mening. Waarom steekt alleen de gemeen te geld in de Vleeshal? Kenners vin den dat ook de provincie een duit in het zakje zou mogen doen. „Wie de oude Vleeshal als kunstzinnig centrum sluit, schiet in zijn eigen been." Adam Szymczyk, artistiek leider van de Documenta in Kassei, één van de belangrijkste ten toonstellingen van actuele beel dende kunst ter wereld: „Middelburg ligt voor mij niet op een hoofdroute als ik door Eu ropa reis. Als ik naar Zeeland kom, dan is dat enkel en alleen voor de Vleeshal. Het is voor mij één van de instellingen, die juist niet de stem van de meerder heid maar van andere stromin gen laat horen. Dat is van belang. Wie de oude Vleeshal als kunst zinnig centrum sluit, schiet in zijn eigen been. Je moet afwij kende geluiden ruimte geven en niet het zwijgen opleggen. Ik herinner me nog altijd de eerste keer in Middelburg: oktober 1995. Toen zag ik de Amerikaan se kunstenaar Jimmy Durham in de Vleeshal. Die was nog niet zo bekend. Nu is hij een grootheid." De Zeeuwse steden zeg gen samen cultuur te ondersteunen om het vestigingsklimaat in Zeeland te versterken, maar als het erop aankomt breken vooral Middelburg en Vlissingen de cul tuur af. Precies een week geleden pre senteerde het stedennetwerk Z4 zijn ambities voor Zeeland, eerst op de ledenvergadering van de Brabants-Zeeuwse Werkgevers in Terneuzen en daarna met een symposium bij Dok 41 in Vlissin gen. Z4 is een samenwerkings verband van Goes, Middelburg, Terneuzen en Vlissingen. Geza menlijk willen zij de stedelijke aantrekkelijkheid van Zeeland vergroten, zodat meer jongeren en hoger opgeleiden zich in de regio gaan vestigen. Daarvoor is een agenda opgesteld die als Zeeuwse City Deal - in een reeks van city deals in de agenda van het ministerie van Binnen landse zaken - is neergelegd bij het kabinet. Tijdens het symposium van Z4 schetste Gerard Marlet, direc teur van de Atlas voor Gemeen ten en auteur van het boek De aantrekkelijke stad, een kansrijk perspectief voor Zeeland. Hij wees op het succes van de stad Groningen, die voorzieningen biedt voor de gehele provincie en buitengewoon aantrekkelijk door Elodie Kint MIDDELBURG. De Zeeuwse gemeen ten zoeken naar manieren om de privacy van inwoners beter te be schermen. Dat is nodig, omdat veel meer persoonsgegevens worden uitgewisseld voor het toekennen van zorg en hulp. Tip? redactie@pzc.nl BURCH-HAAMSTEDE GOES ZIERIKZEE GOES Kunstwereld door Jan van Damme ANALYSE door Ernst Jan Rozendaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 65