Euro-Mit Staal slachtoffer prijspolitiek Brussel 4 ZEELAND Nieuwe maatregel uit Brussel om de Europese markt te beschermen dupeert Vlissings staalbedrijf ^k ^k VLISSINGEN. Ze hebben alle EU-lidstaten benaderd, zich de blaren op de tong gepraat, maar zelfs een gestaalde lobby uit Vlis- singen mocht niet baten. Deze week besloot een meerderheid van de EU-landen een minimum prijs in te voeren voor import van transformatorstaai uit Azië en Amerika. Bij Euro-Mit Staal in Vlissin- gen hangen de mondhoeken. Met een verplichte minimum-import- prijs van 2000 euro per ton moet de producent van Japans transfor- matorblik de komende vijf jaar klanten meer berekenen voor zijn hoogwaardige producten. Het dreigt zich zo uit de markt te prijzen. „De toestand is niet pret tig, to say the least. De gevolgen zijn pas over een jaar echt helder. In onze markt lopen contracten anderhalf tot twee jaar. Duidelijk moet worden of Europese afne mers prijsstijgingen accepteren. Zo ja, dan kan de schade voor ons meevallen", zegt general mana ger Peter de Graaff. De antidumping-maatregel zet de groeiplannen van en de werkgelegenheid bij Euro-Mit Staal flink onder druk. De Graaff: „We hebben nu 65 medewerkers. We dachten aan uitbreiding met zeven, acht uitzendkrachten, die bij ons na verloop van tijd een vaste aanstelling krijgen. Dat plan moeten we nu in de wacht- stand zetten. Daarnaast overwe gen we een nevenvestiging in Turkije op te zetten, want daar geldt de EU-maatregel niet." Euro-Mit Staal zit sinds 1991 in Vlissingen-Oost. Het bedrijf, dat in 2012 nog fors uitbreidde, is voor 90 procent eigendom van het Japanse Mitsui en voor 10 pro cent van Verbrugge Internatio nal. Euro-Mit Staal betrekt via Mitsui topkwaliteit transforma- torblik van Nippon Steel. Per maand arriveert zo'n 3000 ton in Vlissingen. Het staalbedrijf snijdt er dun ne platen van, die het hart vor men van grote transformatoren die Europese multinationals als ABB, Siemens en Alstom bou wen voor onder meer energiecen trales. 'We overwegen een nevenvestiging in Turkije op te zetten, want daar geldt de EU-maatregel niet' Het transformatorblik van Eu ro-Mit is ook terug te vinden in schakelkasten in wijken, want hoogwaardig transformatorblik maakt de minste bijgeluiden. Prettig voor omwonenden. Grote Europese staalfabrikan ten als ThyssenKrupp, Tata en Stalprodukt zeggen dat het trans formatorstaai uit Azië en Ameri ka voor bodemprijzen in Europa wordt aangeboden. Om hun ei gen producten concurrerend te houden, vroegen ze de Europese Unie in te grijpen. „In ons geval is deze maatregel onzin", zegt De Graaff „Ons Ja pans transformatorstaai is zeer hoogwaardig en daardoor geen koopje. Wij leveren een Lexus en geen Lada. We hebben dan ook gevraagd om een split te maken tussen low- en highgrade trans formatorstaai, maar dat bleek te gecompliceerd. Dus zitten we nu met een antidumpingmaatregel waar niet alleen wij, maar ook de grote transformatorfabrikanten last van hebben. Bovendien zet de maatregel een flink stuk Euro pese werkgelegenheid op het spel. Bij ABB, Siemens en Alstom werken duizenden mensen." Vooralsnog ziet De Graaff al leen maar verliezers. Zelfs de kla gers in deze zaak, de Europese staalfabrikanten, kunnen nog niet profiteren van de nieuwe si tuatie, zegt hij. „Ze missen de kennis om de kwaliteit te leveren die transformatorproducenten verlangen. We hebben net een op dracht voor 300 ton transforma torblik gekregen, omdat Thyssen het gewoonweg niet kon leveren. Ik bedoel maar..." Met de antidump-maatregel riskeert Europa de uittocht van grote transformatorfabrikanten, wijsvingert De Graaff Om aan de minimumprijs te ontkomen, kunnen ze hun productie ver plaatsen naar bijvoorbeeld Tur kije. Twee producenten hebben daar al fabrieken. Zo'n exodus staat volgens De Graaff haaks op het EU-doel om transformatoren van energiecen trales zuiniger en efficiënter te maken. In Vlissingen zal straks vrijwel zeker minder transformatorstaai aan wal komen. Dat is niet alleen slecht voor Euro-Mit Staal, maar ook voor Verbrugge en het haven bedrijf. Er ligt wel een plan B. De Graaff: „We kunnen altijd nog een lijn inrichten voor tinplate: verpakkingsblik." In de regio Zes projecten in race Kern met Pit Zes Zeeuwse projecten zijn in de race voor provinciale trofee Kern met Pit. Het gaat onder meer om de Biervlietse maquette, een sportkooi in Oud-Vossemeer, een website van en voor Waarde en het Olmenpleintje in Middel burg. Deze dorpen en buur ten hebben een jaar lang ge werkt om hun idee te realise ren. Tot en met 30 november kan iedereen stemmen op één van de 128 projecten in Nederland. Per provincie krijgt één project een extra prijs van vijftienhonderd eu ro. Inbreker van 18 opgepakt De politie heeft maandaga vond in Vlissingen een 18-jari- ge jongen aangehouden op verdenking van een woningin braak in de Jan van de Capelle- laan. Een oplettende buurtbewo ner had de politie ingeseind. Opgeroepen agenten zagen bij de woning iemand per fiets op de vlucht slaan. Na een korte achtervolging werd de jongen rond 22.40 uur aan gehouden in de President Rooseveltlaan. Hij is overge bracht naar Torentijd in Mid delburg. De woning is flink overhoop gehaald, maar het lijkt erop dat er niets is gesto len. Startersdag voor ondernemers Zeeland Business houdt op dinsdag 27 oktober een star tersdag voor mensen die en ei gen bedrijf willen beginnen. Vanaf 18.00 uur kunnen de oriënterende starters, starters en jonge ondernemers terecht bij DOK41 in Vlissingen voor persoonlijke informatie op de startersmarkt. De aanwezigen kunnen daarnaast workshops en seminars bijwonen. Ook met een beperking kun je bereiken wat je wilt. Dat bewijst Jacky Flipse (29) uit Kamperland. Hij is vanaf zijn ge boorte volledig doof, maar pro moveert eind deze maand aan de Rijksuniversiteit Groningen. Gebarentaal kent Jacky niet. Hoewel hij zijn eigen stem niet kan horen, leerden zijn ouders hem van jongs af aan om spre kend te communiceren. „Ik wil de dat hij bij de bakker kon zeg gen wat hij hebben wilde. Als hij alleen gebarentaal kan, raakt hij geïsoleerd, dacht ik. Ik liet hem continu dingen zien en schreef woorden fonetisch op, zodat hij wist hoe je ze uitspreekt", zegt Jackies moeder Jacomien Cle ment. BEVEILIGING "èr J* Weg groeiplan, met dank aan EU door Frank Balkenende Peter de Graaff, Euro-Mit Staal Euro-Mit Staal in Vlissingen snijdt dunne platen transformatorstaai voor diverse fabrikanten, foto Lex de Meester VLISSINGEN Kijk op www.kernmetpit.nl VLISSINGEN VLISSINGEN Meer informatie en aanmelden via www.zeelandbusiness.nl. Dove door Cornelleke Blok -v c-esisrs-csC INBRAAKBEVEILIGING BRANDBEVEILIGING TOEGANGSCONTROLE CAMERABEWAKING MELDKAMER PAC ALARMOPVOLGING *24-uurs meldkamer-service Erkend BORG Beveiligingsbedrijf Erkend Branddetectiebedrijf LEWESTRAAT 43 GOES/KLOETINGE Tel.: 0113-213720 www.colijnbv.nl info@colijnbv.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 32