Steeds vaker Engels voor kleuters op basisschool 2.500 kom je al een heel eind NIEUWS 15 langrijk dat de leerlingen mijn les sen volgen. Logisch, voor de leer lingen is het een keuze tussen een extra lesuur of naar huis - met hun vrienden mee die geen Chi nees volgen." Maar vaak is de keu ze om examen te doen in Chinees (door de school gemaakt, want een centraal examen bestaat nog niet) een eigen keuze van de leer lingen. Handel en economie Zoetelief heeft dit schooljaar drie havo-leerlingen en evenveel vwo'ers die examen doen in het Chinees. Rik Louman (17) uit Rot terdam bijvoorbeeld, die zeker weet dat hij later 'iets' met handel, geld en economie wil doen. „Dan is kennis van China en het Manda rijn gewoon heel belangrijk. Chi na is echt een wereldmacht in de economie geworden, al gaat het nu even wat minder op de beurs. Ja, dat volg ik allemaal wel. Van mij zou het in de lessen nog meer over die zakelijke kant van China mogen gaan. We hebben hier ook het vak Business English, dat is hele maal toegepast op de zakenwe reld. Heel interessant." Lucero Tellerias Eisden is één van zijn klasgenoten. Ze is 17 jaar geleden geboren in de Domini caanse Republiek, kwam 9 jaar ge- 'Al die Chinese toeristen hier vinden het heel fijn als je iets van hun taal en gewoonten weet' leden naar Nederland. Thuis is Spaans de voertaal, op school Ne derlands. „Ik ben wel goed met ta len. Ik wil er zo veel mogelijk le ren, omdat ik in het toerisme aan de slag wil; in een hotel ofzo. En als je hier in de stad ziet hoeveel Chinezen er rondlopen als toerist, dat is echt gigantisch. Zij vinden het ontzettend fijn als je iets van hun taal weet en hun gewoontes. Hier leren we bijvoorbeeld ook dat je je visitekaartje altijd met twee handen aan een Chinees geeft. Dat is nooit weg om te we ten." Zoetelief: „Het vak heet niet voor niets Chinese Taal en Cul tuur. Zelfs als leerlingen later niets met de taal doen, dan leren ze wel zich enigszins te verplaat sen in een compleet andere cul tuur en haar omgangsvormen. Dat is enorm belangrijk." Voor de brugklas zegt ze: „We ten jullie dat het karakter voor het woord goed eigenlijk bestaat uit de tekening van een vrouw en een baby? Want in het oude China was het heel belangrijk om veel kinderen te krijgen." Leerling: „Maar juf, dat is nu toch heel an ders in China?" Zoetelief: „Daar heb je helemaal gelijk in, daar heb ben we het een andere keer nog over." Basisschoolleerlin gen krijgen op een groeiend aantal scholen vanaf de kleuterklas een vreemde taal aange boden. Dit school jaar brengen exact 1.143 basisscholen hun leerlingen een andere taal bij, 51 meer dan het jaar er voor. Dat blijkt uit de nieuwste cijfers van EP-Nuffic, een organisatie die in zet op internationa lisering in het on derwijs. De meeste basisscholen kiezen ervoor met Engelse lessen te beginnen. Vooral in de grens streek krijgen steeds meer leerlin gen echter Duits. Kennis van die taal moet hen de kans geven om in de toe komst een baan over de grens te kunnen vinden. Ook krijgen sommi ge kinderen in de buurt van de Bel gische grens al op jonge leeftijd Frans. Een enkele basis school biedt Spaans aan. EP-Nuffic is en thousiast over de ge stage toename van de talenlessen. „Je moet daar vroeg mee beginnen, dan blijft het beter han gen", vindt directie voorzitter Freddy Weima. „Het is goed voor de posi tie op de arbeids markt als kinderen meer talen leren spreken." De scholen geven maximaal 15 pro cent van de lessen in de andere taal. Dat komt neer op gemiddeld een kwartier per dag. De leerlingen begin nen met het zingen van liedjes, leren de dagen van de week en kleuren. Op achttien basis scholen loopt nu een proef waarbij de leerlingen twee talig onderwijs krij gen. Daar is 30 tot 50 procent van de lessen in het Engels. Weima: „Op middel bare scholen zien we al dat tweetalig onderwijs wordt aangeboden. Daar om doen we nu een experiment op ba sisscholen." WOENSDAG 14 OKTOBER 2015 Judith Zoetelief, do cente Chinees, drukt haar leerlingen op het Sint-Montfort College in Rotterdam op het hart: „Hoe je een karak ter tekent, luister heel nauw, jongens." foto Pim Ras, illustratie Hanco Kolk Lucero Tellerias Eisden heeft Chinees in haar vakkenpakket door Ellen van Gaaien

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15