Basisscholen Hoek op termijn samen PvdA wil duidelijkheid over reiskosten scholier Ongelijke behandeling Taalgebruik Duitsers en Belgen mogen wél 2 ZEELAND Tijdens een EK zonder Oranje is Zeeland wel de slechtste plaats om te zijn. Tenzij je een Duitser bent. COMMENTAAR Het vluchtelingendebat in de Tweede Kamer krijgt morgen waarschijnlijk een Zeeuwse component. Het pleidooi van de Vlissingse burgemeester Letty Dem- mers(D66) voor een vroege selectie van vluchtelin gen, zal er waarschijnlijk worden ingebracht door haar partijge noot Alexander Pechtold. Demmers' ervaring met de noodop vang in Vlissingen leidt tot de wens om de Albanese economi sche asielzoekers, die geen kans hebben op een verblijfsvergun ning, snel af te zonderen en terug te sturen. Dat maakt ruimte vrij voor de oorlogsvluchtelingen. Dit advies is heel nuttig. Maar hoe praktisch deze en ande re aanbevelingen van Demmers ook zijn, het is te hopen dat het Kamerdebat morgen over een an dere kwestie gaat. Want de coali tie van VVD en PvdA stuurt aan op versobering van de voorzienin gen voor vluchtelingen. Bijvoor beeld met het gebruik van woon- containers voor statushouders. Zo komt er snel ruimte in de regu liere opvangcentra. Maar zolang in Nederland voldoende wonin gen leegstaan, is deze koers fout. Het gevaar van een tweedeling in de maatschappij, met ongelijke behandeling van burgers en met gettovorming, is te groot. In Nederland hoor je erbij of niet. De Tweede Kamer moet elke tussenweg resoluut blokkeren. Let op gelijke behandeling van burgers, in Nederland hoor je erbij of niet „We hebben vernomen dat er voor 2018 een brede school zou moeten zijn", vertelt dorpsraad voorzitter Iwan de Groote. „Nou, daar willen wij dan wel meer van weten, want dat is al binnen een kleine drie jaar." Vooral openbare basisschool Op Weg zit om nieuw bouw verlegen, weet De Groote. „Het gebouw van die school is tot op de draad versleten, 't Kompas zit er veel beter bij." 't Kompas (protestants-christe lijk) valt onder scholenkoepel Pro- Baz, Op Weg onder Perspecto. Van formele besprekingen over de toekomst van de scholen in Hoek is geen sprake, laat zowel alge meen directeur Levien Hamelink van ProBaz als voorzitter Peter de Jong van het college van bestuur van Perspecto weten. Wel is er algemeen overleg over 'toekomstbestendig onder wijs' in de hele regio en een voor zieningenplan in de gemeente Ter- neuzen. „Het is onbekend wan neer Hoek aan de orde komt", voegt Hamelink toe, „maar het zal geen tien jaar meer duren." Veel haast hoeft er niet te wor den gemaakt. De twee basisscho len in Hoek hebben nog ruim vol doende leerlingen en zitten nog lang niet aan de opheffingsnorm van 23 leerlingen. Op Weg telde op 1 oktober dit jaar - de officiële teldatum - 103 leerlingen, 't Kom pas 71. In veel andere plaatsen - onder meer Philippine, Sas van Gent, Sluiskil en Biervliet - zijn basis scholen gefuseerd die nog niet aan de opheffingsnorm zaten. Het zelfde geldt voor Sluis en Schoon- dijke, waar onlangs een fusiepro ces is opgestart. 'Voor 2018 zou er een brede school moeten zijn. Hoho, dat is al over een kleine drie jaaK Almanak De ouders van David proberen hun zoon netjes op te voeden. Dankjewel zeggen als je iets krijgt bijvoorbeeld, en niet vloeken. De resultaten zijn be vredigend. Een dankjewel kan er nog niet echt van af, maar lief lachen ver goedt veel. En Davids taalgebruik is keurig. De juffen op de kinderopvang vinden zelfs dat hij erg goed praat voor een 3-jarige. „Hij kan moeilijke woorden gebruiken en nog op het goe de moment ook!" Op het verkeerde moment ook trouwens. Onlangs was David zo boos dat hij zijn vader aan keek, even wachtte en hem toeriep: „Afstandsbediening!" Man zakt door asbestdak Bij sloopwerkzaamheden in de Heerstraat in Sint Jan steen is maandag een man door het dak gezakt en ge wond geraakt aan zijn hoofd. Diverse hulpdien sten, waaronder een trau mahelikopter, werden opge roepen. Omdat het dak as best bevatte, werd de kle ding van de man grondig bekeken door brandweer personeel. Uit voorzorg ont smetten ze ook hun eigen pakken. Het slachtoffer is per ambu lance afgevoerd naar het ziekenhuis in Gent. Overslag haven licht gedaald De Haven van Gent heeft te kampen met een licht da lende goederenoverslag. De eerste negen maanden is er 0,7 procent minder 'versjouwd'. Het totale over slagvolume in Gent, zowel zee- als binnenvaart, lag de eerste negen maanden van dit jaar op 35,4 miljoen ton. De daling zit hem uitslui tend in de binnenvaart. De zeevaart groeide het derde kwartaal van dit jaar nog wel met 2,5 procent, terwijl de binnenvaart 8,2 procent verloor. Vliegende start Mascura Sluis Stichting Mascura, die ern stig zieken verrast, heeft na Hulst en Terneuzen ook een start gemaakt in de ge meente Sluis. In Beachhouse 25 in Bres- kens was zaterdag een benefietavond, waarop stichting MiniRoparun Zeeuws-Vlaanderen 2500 euro overhandigde. Zes vrouwen vormen het Mas- cura-team in Sluis. Op het programma voor 2016 staat alvast de organisatie van een Walk of Hope, zoals laatst in Axel. Centrumplan Luitjens begint Het ambitieuze centrum plan van de Axelse AH-on- dernemer Daniel Luitjens komt in uitvoering. De werkzaamheden begin nen binnenkort voor het verleggen van de Nassau- straat, zodat meer parkeer ruimte bij de winkels aan het Szydlowskyplein ont staat. De tuin van de vroe gere rooms-katholieke pas torie moet er deels voor wijken, maar die gaat wel open. De werkzaamheden worden in fasen uitge voerd tot het voorjaar van 2016. MIDDELBURG. De Statenfractie van de PvdA wil van de provin cie weten hoe ver scholieren in Nederland gemiddeld moeten reizen en hoeveel geld ze daar aan kwijt zijn. Uit zo'n overzicht zou duide lijk worden in hoeverre Zeeuwse scholieren in het nadeel zijn ten opzichte van scholieren in ande re provincies. De PvdA heeft daarover Statenvragen gesteld aan het dagelijks provinciebe stuur. Aanleiding is een onderzoek van de PZC van zaterdag, waar uit blijkt dat meer dan vierdui zend Zeeuwse scholieren vijf tien kilometer of meer moeten reizen naar school. Per school jaar kost dat ten minste 683 euro. Sinds 2010 zijn de kosten van een OV-abonnement voor scho lieren met 25 procent gestegen. De PvdA wil weten of dat over eenkomt met het beleid dat bij de nieuwe concessieverlening voor het openbaar vervoer is overeengekomen. De sociaalde mocraten vragen ook hoeveel leerlingen niet naar de dichtstbij zijnde school reizen. En waarom dat is. Ook zijn ze benieuwd of ge meenten een tegemoetkoming in de reiskosten kunnen geven. 2004,2008,2012 wordt zeer waar schijnlijk niet 2016. In 1984 nam Nederland voor het laatst niet deel aan het EK, dus je moet een eindje in de dertig zijn om een Oranjeloos EK bewust te hebben meegemaakt. Als zich vanavond in Amster dam en Istanbul geen gelijktijdi ge wonderen voltrekken, zijn 'we' er niet bij. Geen overvolle oranje terrassen, geen oranje ver sierde straten, geen avondjes luid brullend op de bank met bier, chips en vrienden. En dat komt allemaal doordat Danny Blind, de eerste Zeeuwse bonds coach uit de historie van het va derlandse voetbal, de onder zijn voorganger Guus Hiddink vastge lopen oranje machine niet op tijd aan de gang kreeg. Treurig Sportjournalist, schrijver van de historische reeks Oranje Toen en Nu en uitgever van vuistdikke voetbalbiografieën Matty Ver kamman uit Kats vindt het ui terst treurig voor de bondscoach uit Oost-Souburg. „Ik heb Dan ny echt hoog zitten, maar het is toch allemaal redelijk mislukt. Als Oranje wordt uitgeschakeld, en dat is toch voor 95 procent ze ker, zal het zwartepietenspel be ginnen." In dat spel heeft Blind, aangesteld door de zwaar bekriti seerde KNVB-directeur Bert van Oostveen, geen sterke kaarten. „Danny zal het waarschijnlijk heel moeilijk krijgen." Een EK zonder Oranje, dat zal even wennen zijn. Op de langere termijn zal het voor de populari teit van het nationale voetbalelf tal niet veel uitmaken. Verkam man: „Die gaat altijd op en neer met de prestaties. Het is eigen lijk heel bijzonder dat zo'n klein land zich bijna al tijd heeft weten te plaatsen." Aan Zeeland zal het EK toch niet on- 9BBL Een hele generatie Oranjefans staat op het punt iets mee te maken wat ze nooit voor mogelijk hiel den: een eindronde van het Europees Kampioeschap voetbal zonder het Nederlands elftal. Het volgende jaartal in de reeks 1988,1992,1996,2000, door Harmen van der Werf HOEK. Ook Hoek kan op termijn niet ontkomen aan een fusie tus sen de twee basisscholen van het dorp. Van gesprekken over tussen de schoolbesturen over een fusie, zoals recent in de dorpsraad is ge meld, is echter geen sprake. Iwan de Groote, dorpsraad Tip? redactie@pzc.nl SINT JANSTEEN CENT SLUIS AXEL Zomer vol door Ernst Jan Rozendaal door Ernst Jan Rozendaal en Theo Giele Bondscoach Danny Blind, foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 71