Van der Putten met maatje naar de roeitop Dammetje open Dammetje dicht Kolencentrale Borssele sluit 1 januari Deel personeel kan naar kerncentrale Meeste medewerkers kolencentrale komen goed terecht via ouderenregeling of interne overplaatsing. Zwin krijgt even lucht BORSSELE. Dertig medewerkers van de kolencentrale in Borssele moeten na 1 januari op zoek naar een andere baan. Met het oog op de naderende sluiting van de cen trale heeft werkgever EPZ ze on langs boventallig verklaard. De rest van de oorspronkelijk 150 me dewerkers is al met pensioen ge gaan, vertrokken of kan overstap pen naar een andere baan, onder meer in de kerncentrale. De kolencentrale van de Elektri- citeits-Productiemaatschappij Zuid-Nederland (EPZ) sluit per 1 januari 2016. Dat is een direct ge volg van het twee jaar geleden ge sloten landelijke Energieakkoord, waarin staat dat vijf oudere kolen centrales dicht moeten. De kolen centrale in Borssele stamt uit 1987. Overigens ziet moederbedrijf Del ta, dat 70 procent van de EPZ-aan- delen bezit, ook niks meer in ko len vanwege de forse uitstoot van broeikasgas. Sinds die tijd bereidt EPZ zich voor op de sluiting. Begin dit jaar bereikten werkgever en vakbon den een akkoord over een sociaal plan. Aanvankelijk werkten nog zo'n 150 mensen bij de kolencen trale, van wie 15 bij de staf. Daarvan zijn er de afgelopen twee jaar 40 vertrokken. Een deel ging met pensioen, een deel maak te de vlucht naar voren en wissel de van baan. Herplaatst Daarnaast kunnen zo'n 50 men sen worden herplaatst bij EPZ. Ze kunnen na 1 januari aan de slag in de kerncentrale, die pal naast de kolencentrale staat. Bij moederbe drijf Delta zijn amper passende va catures beschikbaar. Op 1 oktober zijn 60 medewer kers boventallig verklaard. Vol gens EPZ-woordvoerder Monique Linger is de kans groot dat de helft of iets minder dan de helft gebruik zal maken van ouderenre- gelingen. Voor zo'n 30 werknemers is er geen ander alternatief dan elders werk zoeken. Het sociaal plan biedt hen twee steuntjes in de rug: 1. afhankelijk van het aantal dienstjaren een half tot een heel Het sociaal plan biedt twee steuntjes in de rug: begeleiding naar ander werk of een vertrekregeling. jaar begeleiding naar een andere baan, of 2. een vertrekregeling waarbij de werknemer een bedrag mee krijgt. De loopbaanbegelei ding gaat per 1 januari in. Schaliegas De kolencentrale in Borssele, die ook voor 20 procent biomassa kan verstoken, draait nog volop. Door de opkomst van schaliegas in Noord-Amerika, worden veel ko len uit dat continent op de Europe se markt gedumpt. Daardoor is het voor energiebedrijven prijs- technisch veel interessanter kolen centrales in plaats van schonere, gasgestookte centrales aan te zet ten. De Borsselse kolencentrale zal na 1 januari 2016 worden ontman teld. www.pzc.nl zeeuws-vlaanderen@pzc.nl DINSDAG 13 oktober 2015 Zeelan Dertig EPZ'ers verliezen baan door Frank Balkenende RETRANCHEMENT. Het Zwin heeft gisteren weer even lucht gekregen. Vorige week dinsdagnacht is een zanddam in de monding aangelegd om vervuiling met olie uit de voor Zeebrugge gezonken Flinterstar te voorkomen. In die dam is gisterochtend bij eb een bres gemaakt, waarna het natuurgebied bij 7 vloed vol kon stromen. Anders dreigt schade aan flora en fauna. Het gat is later weer opgevuld. Het is onbekend hoe lang de dam nog blijft. Het overpompen van olie uit de Flinterstar verloopt vrij vlot. Een tank voorin het schip, met een inhoud van 128 ton, was zondag rond midder nacht leeg. Het leegpompen van een tank achterin was gisteren in voorbereiding. Het Zwin is begin 2003 voor het laatst afgedamd, foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 70