Bij jaarlijkse fietskeuring WN gaat 't om veiligheid van kind Zilte Academie Zeeland geeft culinaire talenten de kans SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Zilte Academie Zeeland wil met Pioniersprijs ook aan de slag op Walcheren met jonge koks. Met het motto 'Zeeland pro moten als de cu linaire place to be' zet de Zilte Academie Zee land (ZAZ) de provincie Zeeland positief op de kaart. Dat is het oor deel van de jury van de Zeeuwse Pioniersprijs. Zaterdag nam Ma rianne Ketting van de ZAZ de prijs in ontvangst. De 5000 euro aan prijzengeld wil Ketting onder meer gebruiken om uit te breiden naar Walcheren. De lijfspreuk 'meedoen is be langrijker dan winnen', gaat voor ZAZ-oprichtster Marianne Ket ting uit Renesse niet op, daar is ze vrij duidelijk over. „Als je bent ge nomineerd wil je winnen, ik vond het dan ook doodspannend. We kunnen het geld goed gebruiken, er liggen veel ideeën op de plank." Ze doelt daarmee op de plannen om voet aan de Walcherse grond te krijgen. Tot nu toe was het onderwij s- en expertisecentrum voorname lijk actief op Schouwen-Duive- land. Daar werkt het geregeld sa men met het vmbo Horeca van de Pontes. „We willen een kweekvij ver voor Zeeuws culinair talent creëren, jongeren enthousiasme ren over het koksvak. Inmiddels loopt dat, de leerlingen krijgen re gelmatig praktijkessen van Schouwse chef-koks die hen leren werken met producten uit de re gio. Dat zetten we ook graag in gang op Walcheren." Daarnaast mikt de ZAZ op een kenniscentrum waar koks uit bin nen- en buitenland kunnen expe rimenteren met zilte producten uit Zeeland. „Hiervoor mogen we gebruik maken van de keuken en het vernieuwde restaurant van de 'De leerlingen krijgen regelmatig praktijkessen van Schouwse chef-koks die hen leren werken met producten uit de regio' Pontes, mits we de leerlingen er bij betrekken. En dat doen we graag, het past bij wat we voor ogen hebben." De ZAZ zal het geld voorname lijk besteden aan het inhuren van experts, zowel voor gastlessen op de scholen als in het kenniscen trum. Maar ook aan producten en materialen om mee te oefenen en de organisatie eromheen. Stichting De Zeeuwse Connec tie riep de prijs twee jaar geleden in het leven. „We laten graag zien wat een gave dingen er gebeuren in Zeeland. Mensen, organisaties en bedrijven die hieraan bijdragen verdienen daar aandacht voor", vindt medeoprichter en jurylid Jim Goedhart. „Scholing, werkge- 'De academie koppelt jongeren aan het bedrijfsleven en laat hen samenwerken met experts uit het vak' legenheid en verbinden vinden wij belangrijk. De ZAZ maakt goed gebruik van die ingrediën ten. De academie leidt jonge koks op, stimuleert hen te werken met producten uit de provincie. Daar naast koppelt ze jongeren aan het bedrijfsleven, laat hen samenwer ken met experts uit het vak. Uit eindelijk draagt de ZAZ er aan bij dat meer mensen aan de slag gaan in Zeeuwse keukens." De ZAZ nam het op tegen de Kustmarathon (die de publiek- prijs won), Betaprocess/Dutch Sus tainable Development, ingenieurs bureau Walhout Civil en restau rant Pure C. De vijf waren geselec teerd uit zo'n honderd inzendin gen. Keurmeester Rob Visser lijkt te vreden over de superdeluxe fiets van Robin van Sas uit Dreischor. „Waar heb jij je bel verstopt?" „Die zit er niet op", bekent de elf jarige leerlinge van Binnen de Ves te in Zierikzee op fluistertoon. „Die past niet aan het stuur. „We hebben het een keer geprobeerd, maar het past écht niet hoor." Helaas voor Robin is dat niet ge noeg en krijgt ze geen OK-stick- ter. Daarentegen wel een rapport je van de lokale afdeling van Vei lig Verkeer Nederland (WN) om mee naar huis te nemen, met het dringende verzoek toch voor een bel te zorgen. De acht WN-vrij- willigers begonnen maandag hun jaarlijkse keurrondje langs de ba sisscholen. Op de Helchersee- school in Scharendijke na (die keurt liever zelf), doen alle scho len op het eiland mee. „We lopen dit jaar bijna 1100 fietsen na", zegt coördinator Gerard Oele. De fiets-apk richt zich op kinderen uit de groepen 5 tot en met 8, die vrijwel dagelijks op pad gaan. De eerste resultaten stemmen Oele niet erg vrolijk. „We hebben van ochtend een school bezocht waar 66 procent werd afgekeurd. Maar over het algemeen is het soms echt schrikken. „Dat een bel mist, okee, dat is niet goed, maar dat valt nog enigszins te overzien. Maar bij zes fietsen bijvoorbeeld zaten de sturen los. En niet zo maar een beetje... Je snapt niet dat ouders daar niet beter op letten. Het gaat toch om de veiligheid van je kind." WN kan de ouders niet verplichten de manco's te ver helpen. DINSDAG 13 OKTOBER 2015 Kweekvijver voor jonge koks door Sharon van Oost Marianne Ketting van de Zilte Academie Zeeland: „We willen graag aan de gang op Walcheren." foto Dirk-Jan Gjeltema Marianne Ketting, oprichtster ZAZ Jim Goedhart, Stichting De Zeeuwse Connectie Robin van Sas (11) hoort van keurmeester Rob Visser dat haar superdeluxe fiets geen OK-sticker krijgt, omdat de bel mist. foto Dirk-Jan Gjeltema door Marcel Modde ZIERIKZEE. Stuur zit goed vast, handvatten zijn goed, voorrem doet het, achterrem ook. Prima."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 61