i A I rebellen met rust 500 effeweg.nl n f|ddnijk-e bootreis! Gemeenten bezuinigen op leerlingvervoer NIEUWS 5 Leerlingen met een beperking hebben niet langer recht op 'een busje'. Dat geeft problemen. 50.000 Rijn kerstcruise Düsseldorf Gezellige kerstmarkten! van het Syrische regime leidt er toe dat de oorlog alleen maar lan ger gaat duren", aldus Stoltenberg. Om een vuist te kunnen ma ken tegen IS en de troepen van As sad slaan verschillende opstande lingengroepen de handen ineen. Arabische, christelijke en Koerdi sche milities zeggen in een verkla ring die via het internet is ver spreid, te gaan opereren onder de naam Syrische Democratische Strijdmacht. Bij de door de Verenigde Staten gesteunde milities zouden in to taal meer dan 30.000 strijders zijn aangesloten. Zij werkten al samen bij de herovering van de Koerdi sche stad Kobani, in het noorden van Syrië. De operatie was succes vol: na zware gevechten moest IS Kobani prijsgeven. Rusland blijft ondertussen on verminderd aanvallen uitvoeren op Syrië. In minder dan 24 uur tijd troffen de militairen gisteren naar eigen zeggen 53 doelen in Sy rië. Derk Jan Schram wist niet wat hem over kwam toen zijn zoon Jelger (8) werd uitgeno digd om 'gekeurd' te worden. Een arts ging bepalen of hij nog wel in aanmerking komt voor vervoer van zijn huis in het Friese Balk naar een school voor spe ciaal onderwijs in Sneek. Mappen vol diagnoses - Jelger heeft een vorm van autisme en een ontwikkelingsstoornis waardoor hij motorisch flink achter loopt - nam Schram mee. „De arts bla derde het door, maar las niks. Het eni ge wat hij wilde weten was of Jelger 500 meter kan lopen naar een centrale opstapplaats. Ja, dat kan hij. Maar naar wat al die onrust voor hem zou beteke nen, werd niet gekeken." Sinds vorig jaar augustus moeten ge meenten bij het vervoer van kinderen naar een speciale school rekening hou den met 'redelijkerwijs van ouders te vragen inzet', meldt de gemeentekoe pel VNG. Iedere gemeente vult dat an ders in. In uitzonderlijke gevallen is er geld voor vervoer met een taxi of een busje. Maar daar wordt sinds de invoe ring van passend onderwijs in gemeen ten steeds meer op beknibbeld, zucht directeur Wim Kragten van de Burge meester De Wildeschool voor speciaal onderwijs in Schagen. Ouders die in de gemeente Heerhu- gowaard wonen, moeten sinds deze zo mer zelf zorgen dat hun kind op school, zo'n twintig kilometer verder op, komt. „Maar sommige ouders zijn niet in staat om hun kind naar school te brengen", zegt Kragten. „Ze hebben geen tweede auto, een baan of meerde re kinderen." Het alternatief: kinderen moeten zelf maar met het openbaar vervoer naar school. Van huis naar bus, van bus naar trein en van trein twintig minuten lopen naar school. Een bege leider mag mee, maar die is dan iedere dag vier uur zoet met het heen en weer reizen. De gemeente Heerhugowaard is niet de enige die bezuinigt op het leer lingenvervoer. In De Fryske Marren moeten kinderen zoals Jelger voortaan naar centrale opstappunten komen om geld uit te sparen. Dat is volgens staats secretaris Sander Dekker van Onder wijs volledig volgens de regels, zo ant woordde hij op Kamervragen. In Arn hem studeren ze op manieren om de kinderen 'te leren' met het openbaar vervoer naar school te reizen. Belachelijk, vindt schooldirecteur Kragten. „Onze leerlingen hebben vaak autisme en zijn niet taalvaardig. Al die prikkels die ze tijdens de reis moeten verwerken, daar hebben ze last van. Het eerste uur kunnen we er in de klas niks mee." Maar volgens adviseur leer lingenvervoer Carolien Aalders is het juist goed dat kritisch gekeken wordt naar wie het leerlingenvervoer echt no dig heeft. „Je moet kijken hoe je de kin deren uit de dure taxi's kunt krijgen. Dat is echt niet voor ieder kind in het speciaal onderwijs noodzakelijk." Aal ders organiseert vandaag, op de Dag van het Leerlingenvervoer, een congres in Nijmegen voor scholen, de gemeen ten en de samenwerkingsverbanden die leerlingen op een school plaatsen. SP-Kamerlid Tjitske Siderius is daar één van de sprekers. Zij zal ervoor plei ten om leerlingenvervoer weer een pu blieke voorziening te maken, die door de gemeente betaald dient te worden. NU VANAF Münster va.€15,- Essen en Oberhausen va. €59,- vraag owzt gratis, brochure aa\A,\ effeweg.nl www.effeweg.nl/weg of bel 0529 - 46 96 67 DINSDAG 13 OKTOBER 2015 O m. van Defensie. Normaal doen topmili- tairen dat. Rutte benadrukte in zijn speech dat bezuinigingen op Defen sie worden teruggedraaid. De diplo ma-uitreiking, die ook bullenparade wordt genoemd, werd op traditione le manier beëindigd. De ongeveer 160 jonge officieren gooiden hun petten in de lucht. foto Piroschka van de Wouw/ANP Hoe naar school zonder busje? door Hanneke Keultjes Derk-Jan Schram en zoon Jelger (8) uit het Friese Balk doen een spelletje aan de eetka mertafel. Jelger (8) wordt nu thuis opge haald en gebracht naar de locatie van het spe ciaal onderwijs, foto Alex de Haan Het enige wat de keuringsarts wilde weten of de autistische Jelger 500 meter kan lopen naar de centrale opstapplaats. Naar wat die onrust betekent, werd niet gekeken. tufesn^'1 - 3 daagse bootreis - Vertrek: 5, 7,9,13,15 en 19 dec Ga mee met deze unieke kerstcruise! Geniet van de uit stekende verzorging aan boord en bezoek maar liefst 5 gezellige kerstmarkten in de binnenstad van Düsseldorf! Arrangement - Logies en ontbijt va. €99,- Arrangement - Volpension va. €139,- Dagtocht 22 december Inclusief vervoer per luxe touringcar -> Ook mogelijk: Dortmund, Düsseldorf of Oberhausen! 2 daagse busreis 27,28 november, 4,5,1112,18,19 december LOGIES EN ONTBIJT Inclusief vervoer per luxe touringcar meer dan tevreden vakantiegangers! Fouten voorbehouden. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5