i| t Stop maar met extra calcium 8 HART&ZII Mag uw speaker ook uit? Etiquette Peter Anemaat uit Oost Souburg raakte onverwacht werkloos. Toen solliciteren niets uithaalde, gooide hij het over een andere boeg en werd hij ondernemer. De kunst is om sober te leven. Dat heb ik goed onder de knie. Ik heb de smaakte pakken ^DOOR SHARON VAN OOST k werkte veertien jaar voor hetzelfde bedrijf in Goes, eerst I als monteur en de laatste jaren op kantoor als coördina- _H_ tor. Het was 2012 en de crisis was in volle gang, ik wist dat het bij ons ook niet goed ging. Door mijn functie zat ik regelmatig bij het managementoverleg. Dat het mij persoonlijk zou raken, had ik gek genoeg totaal niet zien aanko men. Samen met elf collega's stond ik ineens op straat. Eenmaal zonder baan begon ik meteen met sollicite ren, maar dat viel niet mee. Hoewel ik een redelijk hoge functie had, had ik daar nooit officiële certifica ten voor gehaald. Ik was doorge groeid binnen het bedrijf, maar op papier was ik nog steeds monteur. Camping Ik legde het af tegen jongere con currenten. Blijkbaar ben je op je veertigste al uitgerangeerd. Heel frustrerend. Na een tijdje vergeefs solliciteren, ging ik nadenken over andere mogelijkheden. Diep van binnen had ik altijd de droom om voor mezelf te beginnen. Toen ik nog een baan had, vond ik het ri sico om ontslag te nemen te groot, maar nu had ik niets meer te ver liezen. Toen hoorde ik dat een cam ping in Renesse op zoek was naar iemand die de campingwinkel wilde runnen. Ik had daar al wat ervaring mee, vrienden hebben eenzelfde soort bedrijf in Aagte- FA kerke, ik hielp hen wel eens. In maart 2013 opende ik de deuren. Hoewel ik hard werk en de omzet nog niet zo hoog is als ik zou wil len, is dit een van de beste beslis singen in mijn leven. Ik vind dit werk zoveel leuker dan de baan die ik had. Van maart tot en met okto ber werk ik vaak zeven dagen per week, de wekker gaat meestal om vijf uur, dat vind ik helemaal niet erg. Dit werk past goed bij me. De sfeer op de camping, de mensen die je tegenkomt, elke keer andere gezich ten. Ik ben er nog niet hoor, het kost veel tijd een beginnend bedrijf op de rit te zetten. Af en toe moet je iets proberen, soms lukt het niet. Afgelopen seizoen breidde ik het assortiment uit met badkleding, dat kreeg ik niet aan de man. De sapmachine daarentegen was de in vestering meer dan waard. Daar leer je van, dat is ondernemen. Het belangrijkste vind ik dat ik mijn gezin kan onderhouden. De kunst is vooral om sober te leven. Zorg dat je niet in de schulden raakt. Ge lukkig heb ik dat goed onder de knie. Ik heb de smaak te pakken en geef nog lang niet op." seert de Gezondheidsraad volwasse nen om dagelijks 1000 tot 1200 gram calcium binnen te krijgen. Wie dage lijks drie keer zuivel eet, hoeft niets extra's te doen, zegt Joop van den Bergh, bijzonder hoogleraar Botkwali- teit en Metabole Botaandoeningen. Extra's zijn hooguit interessant voor mensen met lactose-intolerantie. Krij gen mensen genoeg calcium binnen én vullen ze dit aan met supplemen ten? Er zijn aanwijzingen dat dit een verhoogd risico op hart- en vaatklach- ten geeft. Reden om te zeggen: goed is goed genoeg." Binnenkort komt de Gezondheidsraad met nieuwe voe dingsadviezen. ARNDUD KLUITERS Extra calcium slikken vanaf je vijftigste om de botten zo sterk mogelijk te houden, heeft geen effect. Dat melden Nieuw- Zeelandse onderzoekers in het gezaghebbende tijdschrift BMJ. De aanvullende inname van melk, kaas, peul vruchten, noten of voe- dingssupplenten leidt namelijk niet tot min der botbreuken. Calcium (kalk) is een mineraal dat botten helpt onderhou den. Met het ouder worden, worden ze poreuzer. Als het bot structuur en ste vigheid verliest, ontstaat osteoporose. Ian Reid en Mark Bolland van de Uni versiteit van Auckland bestudeerden ruim honderd onderzoeken. In de helft werd de kans op botbreuken na extra calciuminname onderzocht. De andere helft legde het verband tussen calcium en verbeterde botdichtheid. Amper effect Het duo concludeert dat extra calciu minname leidt tot één a twee procent extra botdichtheid: het risico op breu ken vermindert er niet door. Nu advi- dinsdag 13 oktober 2015 Zouden medereizigers willen meeluisteren? fotoanp Wat is een telefoon toch dominant. Met wie je ook in gesprek bent, hoe lang je ook al bij de bakker in de rij staat, de beller krijgt bijna altijd voorrang. Kan het anders? 1 Natuurlijk hoort een mobieltje alleen aan te staan als je bereikbaar wilt zijn. Maar is dat prak tisch? Je kunt er voor kie zen om de telefoon te negeren, zolang je aan een conversatie deelneemt. Word je gebeld en schat je het in als niet dringend? Druk op 'stil' en bel later terug. Zo respecteer je je gesprekspartner. 2 Moeten medereizi gers alles weten over de abortus van die goede vriendin? Als je het niet kunt opbrengen om dat een uur later te bespre ken, praat dan op zijn minst zacht en wees alert op privacygevoeligheid. Hoe kleiner en stiller een ruimte is die je deelt, hoe meer je anderen stoort met je telefoontjes. Zetje je aar Zetje telefoon uit als i aan tafel gaat. Die ander kan best wachten. Per slot van rekening kon dat in het pre-mobieltijd- perk ook. Voer telefoonge sprekken in huis in plaats van in de tuin. De buren zijn meestal niet geïnteresseerd in wat je met anderen deelt. 'De beste beslissing in mijn leven Peter Anemaat werkt soms zeven dagen per week. foto Ma rieke MANDEMAKER 44 PETER ANEMAAT Was coördinator autobedrijf Is nu eigenaar campingwinkel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 52