Spierkrampen? Verander eens van s aaphouding Santiago DE Compost Finish r irt o-- 6 I HART& VRAAG HET DE DESKUNDIGE 9 EINDE VAN DE WERELD Santiago de Compostela Tien jaar geleden liep Anton Damen voor het eerst naar Santiago de Compostela. Hij wilde gewoon lekker wandelen maar kreeg een tocht vol ontberingen en een bruid. Hier is zijn handleiding voor beginnende pelgrims. Fisterra León Intensief sporten, te veel alcohol en bloeddrukpillen kunnen krampen veroorzaken Elke week beantwoordt een deskundige lezersvragen over gezondheid, psyche of voeding. Vandaag; huisarts Rutger Verhoeff over nachtelijke spierkrampen. Ongeveer 2 procent van de bevolking heeft weke lijks last van de nachtelijke spierkrampen die u beschrijft. Voornamelijk in de kuit- en voet spieren. De krampen kunnen enkele seconden tot minuten duren, elke nacht plaatsvinden of wekenlang niet, waarna ze weer kunnen te rugkeren. Het komt vaker voor bij vrouwen in de zwangerschap en bij ouderen die kampen met vaat- of zenuwproblemen. De oorzaak van de krampen is niet precies be kend, maar waarschijnlijk heeft het te maken met extra gevoelige en actieve zenuwen. Hier door kunnen snelle samentrekkingen van de spieren ontstaan. In tensief sporten, te weinig drinken, te veel alcohol drinken en sommige bloed drukmedicijnen kun nen het uitlokken. U kunt het dus probe ren te voorkomen door in elk geval vol doende vocht te drin ken (1,5 tot 2 liter per dag), minder of geen alcohol te drin ken of een tijdje min der intensief te sporten. Bij sommige mensen helpt het om stevigere schoenen te dragen, in een andere houding te slapen (op de zij met opgetrokken henen), de kuit te masseren, warme baden te nemen, strekoefe ningen te doen of de benen hoog te leggen. Mocht dit allemaal niet helpen, dan is er één me dicijn dat u kan helpen: hydrokinine. Het ver laagt de gevoeligheid van de zenuwen. Een ander middel, magnesiumoxide, helpt alleen bij zwangere vrouwen. Hoewel heide middelen niet worden aangera den omdat ze weinig zouden helpen en veel bijwerkingen hebben, is het zeker het probe ren waard als de krampen u steeds slapeloze nachten bezorgen. Tenslotte is van vitamine-B-complex, calcium en andere voedingssupplementen niet bewe zen dat ze effectief zijn tegen nachtelijke spierkrampen. HET PANEL Rutger Verhoeff is huisarts. dinsdag 13 oktober 2015 GO Ik heb vaak krampverschijnselen in de benen, vooral 's nachts. Ik gebruik magnesium citraat- pillen, maar dat helpt niet veel. Wat is eigenlijk de oorzaak van zulke klachten? Kan het bijvoorbeeld door voeding komen? Jos Lourens, Temeuzen Reageren? Mail naar hartenziel@persgroep.nl 44 VOEDINGS- DESKUNIGE Ay Lin Kho t' PSYCHOLOOG Steven Pont RELATIE THERAPEUT Caroline Franssen Voetreis VOOR BEGINNERS Een van de hoogtepunten, aldus mijn reis gids, is het Cruz de Ferro. Aan de voet van dit ijzeren kruis, net buiten Rabanal del Camino, laten pelgrims een steen achter. Die symboliseert wat je achter je wilt laten. Uit respect voor dit ritueel stopte ik een (best wel forse) Hollandse kiezel in mijn rugtas. Hoeveel blaren ik ook liep en hoeveel bagage ik ook loosde, die kiezel bleef. Waar dat kruis zich bevond, daar was de routebeschrijving helaas wat vaag over. Na wat turen zag ik langs de snel weg een onooglijk kruisje met een stapel tje stenen. Verdiende dat al die ophef? Pffff! Ik nam plechtig afscheid van mijn kiezel, liep een kilometer of twee door en stuitte daar op een gigantisch ijzeren kruis, inclusief een berg stenen. Ik heb alle schrijvers van reisboekjes hartstoch telijk vervloekt en stapte een halve dag pisnijdig rond voordat ik de humor ervan inzag. Waarom zou je slechts op één plaats het verleden kunnen laten rusten? Arriveren in Santiago geeft een bitter zoete ontlading. Met een brede grijns en een brok in de keel liep ik met onderweg gemaakte pelgrimsvrienden de stads poort door. De kathedraal trekt als een magneet, maar je zou de voltooiing ook willen uitstellen. Pelgrims met tijd over kunnen de route drie dagen verlengen, door naar Fisterra te koersen. In vroe gere tijden verbrandden bedevaartgan gers in dit 'einde van de wereld' aan de Atlantische oceaan hun kleren. Anno 2015 geeft dit slaperige vissersplaatsje de reiziger de rust en ruimte om licha melijk en geestelijk af te kicken. Bij de aanblik van de in de oceaan zakkende zon kun je wennen aan het idee dat het einde van de wereld de opmaat is voor een nieuw begin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 50