Primeur voor premier EU eist: Poetin, laat Syrische Vriendin 'is niet moeder babylijkje' KORTINGSBON PZC C3 4 NIEUWS Gemeenten worstelen met aanpak radicaliserende jongeren Bijna een op de drie gemeenten heeft nog onvoldoende mogelijk heden om radicalisering van moslimjongeren aan te pakken. De gemeenten hebben grote be hoefte aan een goed netwerk van plaatselijke organisaties en bij voorbeeld moskeebestuurders, docenten en jongerenwerkers. Dat meldt minister Lodewijk As- scher (Sociale Zaken) gisteren na een onderzoek onder 49 gemeen ten. Als gemeenten radicalise ring beter moeten herkennen en bestrijden, hebben zij nood aan een goed netwerk. Ook willen die gemeenten hun kennis en er- varing graag met andere gemeen ten delen. Het onderzoek is uitge voerd onder leiding van de zoge heten Expertise-unit Sociale Sta biliteit (ESS), opgericht als on derdeel van het Actieplan Inte grale Aanpak Jihadisme en heeft als doel om maatschappelijke spanningen en radicalisering te gen te gaan. De ESS traint ook docenten en andere professio nals in het signaleren van radica lisering. Omdat nooit één enkele factor ertoe leidt dat iemand radi caliseert, is goede samenwerking tussen gemeenten, professionals cruciaal, aldus Asscher. Dorpsbewoners lynchen eigen burgemeester Een woedende mensenmenigte heeft in het westen van Guate mala een burgemeester gelyncht. Bacilio Juracan Leja werd in de plaats Concepción eerst in elkaar geslagen en toen in brand gesto ken, zei het Openbaar Ministerie gisteren. Volgens de dorpelingen was de burgemeester verant woordelijk voor een aanval op een voormalige burgemeesters kandidaat en mensenrechtenacti vist, Lorenzo Sequec Juracan. On bekenden namen diens auto zon dag onder vuur, waardoor zijn dochter en nicht om het leven kwamen. Sequec Juracan over leefde de aanslag. Guatemalanen nemen vaker het recht in eigen hand, omdat misdrijven zelden bestraft of opgehelderd worden. Verdachten in Moskou 'IS-getraind' De terreurverdach ten die zondag in de Russische hoofdstad Moskou zijn opge pakt, waren getraind in kampen van Isla mitische Staat. Dat meldde de Russische veiligheidsdienst FSB gisteren. In een flat waar de groep zich ophield, is vol gens de Russische zender tTV 5 kilo TNT gevonden. De springstof zou verge lijkbaar zijn met de explosieven die zater dag zijn gebruikt bij de aanslag in de Turkse hoofdstad An kara. Politie Londen heft bewaking Assange op De politie in Londen heeft de bewaking van de ambassade van Ecuador opgehe ven. De ambassade werd sinds juni 2012 bewaakt omdat Wikileaks-oprichter Julian Assange er asiel had gezocht. Toch hoeft Assange niet te denken dat hij zijn vrijheid te rug heeft. Hij wordt in Zweden verdacht van verkrachting en vreest dat het land hem zal uitleveren aan de VS, waar hij gezocht wordt voor het lekken van staats geheimen. TVvaalf jaar geëist in seksspelzaak Een 30-jarige vrouw uit Andijk moet van het OM twaalf jaar de cel in wegens po ging tot moord op haar echtgenoot tij dens een seksspel, vorig jaar oktober. Margit H. blinddoek te haar man en bond hem vast, waarna ze hem met een ijzeren staaf sloeg en met een mes op hem in stak. De man over leefde ternauwer nood. H.'s advocaat vroeg vrijspraak. De vrouw zou door haar man lang zijn geter roriseerd. Uitspraak op 26 oktober. DIPLOMA VAN RUTTE De Europese Unie en de NAVO willen onder geen beding dat het Russische leger de gematigde op positiegroepen in Syrië treft. „Want dat werkt eerder radicali sering in de hand dan dat het leidt tot een oplossing voor het conflict", aldus de EU-ministers van Buitenlandse Zaken. Rus land moet energie steken in het vinden van een politieke oplos sing en dat is alleen mogelijk als de Syrische president Bashar al-Assad het veld ruimt, vindt de EU. De Russische president Vladi mir Poetin is zich van geen kwaad bewust. „We streven ook naar een politiek compromis. Maar om dat te bereiken zullen we eerst de Syrische regering moeten steunen met het uitvoe ren van luchtaanvallen. Want het is niet de bedoeling dat terroris ten het land overnemen." NAVO-baas Jens Stoltenberg maakt zich grote zorgen over de 'forse troepenopbouw, de lucht aanvallen en de aanvallen met kruisraketten in het Midden-Oos ten'. „Het is prima als landen te gen IS strijden maar het steunen Het babylijkje werd vorige week donderdag gevonden in een tas in een schuur van een rijtjeswo ning in Heerhugowaard. De eige nares van het huis, Sandra Pop- ma, vertelde al snel dat de tas van een dakloze vriendin is, die wat spullen in Sandra's schuur mocht oplaan. De tas zou al een jaar in de schuur hebben gestaan. Het babylichaampje zat vastgebon den in plastic en daar zaten weer dekens omheen. Van die genoemde dakloze vriendin, Madeleine B., ontbrak elk spoor. Haar broer Manfred vertelt nu dat ze al in de gevange nis zit vanwege een aantal open staande boetes en winkeldiefstal. Volgens Manfred heeft zijn zus vrijwillig DNA afgestaan. „Ik heb een tijd niet heel goed contact 'Ze heeft al drie kinderen, die zitten in een pleeggezin. Als ze zwanger is geweest, was dat echt wel opgevallen' met haar gehad", vertelt de broer, „en ik weet natuurlijk ook niet wat ze uitspookt. Maar bij mijn weten, en dat zeggen ook vrien den van haar, was ze niet zwan ger. Ze heeft al drie kinderen, al leen die zitten in een pleeggezin. Maar als ze zwanger is geweest, was dat echt wel opgevallen." Volgens Manfred heeft de eige nares van het huis waar het baby lichaampje lag, Sandra Popma, juist gewéigerd DNA af te staan. Sandra zelf wilde vandaag geen commentaar geven en verwijst naar haar advocaat. Die was niet bereikbaar voor commentaar. Sandra zegt de baby in haar schuur te hebben aangetroffen toen ze een campingbedje zocht. Samen met een overbuurvrouw belde ze toen de politie. Joris en de Draak Gouden Boekje DEN HAAG 140 Britse universiteiten openen de deuren voor academici die zijn gevlucht voor de burgeroorlog in Syrië. De Islamitische Staat heeft het in Syrië vaak gemunt op geleerden, die het leven onmogelijk wordt gemaakt. Twee derde van de 140 wetenschappers die de raad Cara helpt momenteel helpt, zijn Syriërs. Een aantal heeft al onderdak heeft gevonden aan de oudste universiteit, Oxford. Cara heeft contact met meer dan honderd Britse universiteiten om de gevluchte wetenschappers onder te brengen. CONCEPCION MOSKOU LONDEN ALKMAAR BREDA. Om het belang van de krijgsmacht te onderstrepen, heeft premier Mark Rutte gistermiddag voor de eerste keer diploma's uitge reikt aan afgestudeerde cadetten van de Koninklijke Militaire Acade mie in Breda. Het was zeer waar schijnlijk de allereerste keer dat een minister-president de diplo ma's uitreikte, aldus het ministerie door Gerben van 't Hof DAMASCUS. De NAVO en de Euro pese Unie eisen dat Rusland stopt met grootschalige aanvallen op re bellen in Syrië omdat daarmee ook de gematigde oppositie tegen president Bashar al-Assad een kop je kleiner wordt gemaakt. door Victor Schildkamp HEERHUGOWAARD. Een van de vrouwen die wordt genoemd als de mogelijke moeder van het ge vonden babylijkje in Heerhugo- waard, zit sinds kort in de cel van wege winkeldiefstal en openstaan de boetes. De 35-jarige vrouw heeft al vrijwillig DNA afgestaan, zegt haar broer. „Omdat zij zegt dat ze niet de moeder is." Manfred broer Madeleine B. 00 Tegen inlevering van deze bon ontvangt u 1 euro korting bij AKO, Attent, BLZ, Bruna, Cigo, Libris, Plantage, Plus, Primera, Spar, The Read Shop en Vivant. Deze bon is geldig t/m 31-10-2015.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4