I 5 W Terugkeer tumor valt te voorspellen Doe als de schildpad en kruip af en toe in je schulp fp LEESTIPS jb Mid as Dekkers Trekje eigen plan Weesje bewust van cle grenzen Borstkanker PSY-QQ Avontuur is goed, maar alleen als je veiligheid achter de hand hebt Manon: „Ons leven kent een enorme dynamiek. Zo zijn wij. En ook de mogelijkheden dienen zich aan. Dan praten we erover, nemen een beslissing en vervolgens belanden we in een stroomversnelling. We werken allebei keihard." Jappe: „Zonder de fijne gastgezin nen voor Ginny zouden we dit niet kunnen doen. En voor haar is het leuk dat zij 's middags leeftijdsge nootjes heeft om mee te spelen." Manon: „Naast ons drietjes, en de poes en de pony, en ons drukke werk, hebben we niet alleen be hoefte aan tijd en ruimte voor onze vrienden, maar ook aan tijd en ruimte voor onszelf. Onze financiën houden we daarom gescheiden. Jappe investeert zijn eigen geld in zijn autocrossactiviteiten, en ik in mijn onderneming. We willen graag onafhankelijk zijn. Ook van elkaar." Ginny: „En ik kan al met losse han den rijden!" Jappe: „Wij trekken ons eigen plan. Daarom houden we het met elkaar uit." Manon: „Wij zijn samen omdat we van elkaar houden. Niet omdat we elkaar moeten onderhouden." Jappe: „We streven ernaar de taken eerlijk te verdelen. Maar sinds ze met haar makelaardij begon, heeft Manon veel afspraken 's avonds: bezichtigingen, aankoop en advies, netwerken, etentjes, uitzoekwerk voor vergunningen en bestem mingsplannen. Ik ben dus vaak al leen met Ginny. Als ik haar tegen vijven ophaal bij het gastgezin, zijn wij allebei moe. Om de dag toch gezellig af te ronden, probeer ik samen met haar te koken. Dan mag zij op een krukje naast mij staan, sla en boontjes was sen." Manon: „Ook voor Edudelta heb ik 's avonds af en toe wel bijeenkom sten." Jappe: „Je weet het van elkaar, omdat je al zolang met elkaar samen bent..." Manon: „Hij kent me! En ik vind mijn werk zo fantastisch!" Jappe: „Dan zit ze bijvoorbeeld in het weekeinde hier in de woon keuken aan tafel achter haar lap top, loop ik richting het aanrecht en vraag of ze iets wil drinken. Negen van de tien keer hoor ik niets, tot ik alweer bijna op de bank zit en zij 'huh?' of: 'ja, lekker!' zegt." Ginny: „Mag ik nu iets drinken, papa?" Manon: „Ik zou alle avonden wel kunnen volplannen. Maar zelfs Ginny begint te vragen waarom ik nou alweer wegga." Jappe: „Jij bent direct, zeg ik altijd. En ik ben heel makkelijk." Manon: „Maar het blijft belangrijk dat je van elkaar weet waar de grenzen zijn." Weetje „Ja, zeker. Oude vrouwtjes durven 's avonds de straat niet op, en jonge jongens trouwens ook niet. Ar chitecten hebben ons Een nieuwsgierig aagje dat zijn IQ wil weten, een verdrietig kind of een oudere bij wie wei nig meer smaakt: auteurs hou den met iedereen rekening. In zijn boek 'De thigmofiel' ('thigma' is Grieks voor 'aanraking') schrijft Midas Dekkers over de behoefte weg te kruipen. Volgens hem is onvoldoende waardering voor wie soms een schuilplaats opzoekt. Waarom nu dit boek? „Het is mijn protest tegen de manier waarop de overheid en de maatschappij ons dwingen om avontuur lijk te zijn. We mogen geen watje zijn en we mogen geen genoegen nemen met minder. In deze tijd is meer waar dering voor mensen die hun nek uitsteken dan voor mensen die hun nek intrekken. Als je zo denkt, betekent dat dat er maar één kan winnen en er een legioen van verliezers is - met veel behoefte aan troost." begin vorige eeuw wijsgemaakt dat alles transparant moet zijn maar ik voel me niet prettig tussen de hoog- bouwkassen in een nieuwbouwwijk of in het aquarium van et tram. In vorige eeu wen waren huizen donker met gordij nen en draperieën. Mensen voelen zich veilig als ze kunnen wegduiken." „De schildpad behoort tot de alleroudste le vensvormen die we kennen. Door zijn stra tegie van in de schulp kruipen, houdt hij het lang uit. Of kijk naar de kakkerlak. Al mil joenen jaren leeft dit diertje in onveran derde staat door zich bij gevaar in een spleet te verstoppen." „Het gaat me om her stel van het evenwicht. Ieder mens heeft twee zielen in de borst. Avontuur is goed, maar alleen als je vei ligheid achter de hand hebt." dinsdag 13 oktober 2015 Bij ongeveer 2,5 procent van de patiënten met borstkan ker keert de ziekte binnen vijfjaar terug. De kans daarop valt te voorspellen dankzij het 'nomogram' van promovenda Annemieke Jeeninga-Witteveen. Het nomogram werkt met de gegevens van een patiënt, de oorspronkelijke tumor en de verrichte behandeling. Denk aan gegevens als 'Hoe groot was uw borsttumor: kleiner dan twee centimeter, groter dan vijf of ertussenin? On derging u hormoontherapie?'. Artsen voeren die in, waarna het model voor elke patiënt de kans op terugkeer van de kanker voorspelt. Het nomo gram kan al worden gebruikt. „Maar we ontwikkelen het graag eerst verder zodat we een persoonlijk nazorgplan kunnen maken. We willen dat het een concrete aanbevelin gen kan geven. Ik ben ook bezig met voorspellingen voor tien jaar," zegt Jeen- inga. Voor het onderzoek zijn de gegevens gebruikt van bijna 40.000 patiënten via het Integraal Kankercentrum Nederland, s-arnoudkumrs seconden duurt het voor dat de bacteriën van een vieze vloer op gevallen voedsel terechtkomen. Microbiologen lieten een pizzapunt, een appel en een boterham 0, 5 en 10 seconden op een vuile vloer liggen en onderzoch ten het vervolgens. Overal bleken evenveel bacteriën op te vinden. Leven we in een angst maatschappij? OVERAL EN NERGENS Hoe leg je jonge kinderen uit waar hun overleden moeder is gebleven? Met dit pren tenboek van Pimm van Hest en Sassafras De Bruyn mis schien? Clavisbooks, €14,95 PSY-Q Voor iedereen die een speelse spoedcursus psy chologie zoekt. Met testjes, puzzels, illusies over jezelf. Prometheus, €19,95 SENIORENKOOKBOEK Dit kookboek met 55 recep ten van Glenn van Gerwen houdt rekening met smaak, eetlust, budget en mobiliteit van ouderen. Lannoo €19,99 Midas Dekkers, De thig mofiel. Het ver langen naar geborgen heid. Atlas Contact, €14,99 44 Hoe gaat dat in de natuur? Moeten we weer hol bewoners worden? MEREL DADO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 49