PvdA: We houden Delta aan de wet roift PZo COLOFON Molegraaf heeft spijt van schenking aan ZB 8 ZEELAND De nalatenschap van Hans Warren is de inzet geworden van een hoogoplopend conflict tussen erfgenaam/biograaf Mario Molegraaf en de ZB. „Ze zijn er op een onbeschofte manier mee omgegaan." vragen aan Kamerlid Jan Vos waarom de PvdA vandaag voor het splitsen van Delta stemt. „Wakker lig ik van zware beslui ten, zoals het uitzenden van Ne derlandse militairen naar oorlogs gebieden. Dit besluit is lastig, maar niet onoverkomelijk." „De PvdA staat voor banen en mi lieu. Het is slim om de PvdA in de protestcampagne daarop aan te spreken. Maar de politiek pakt he lemaal geen banen af. De wet die regelt dat energiebedrijven opge splitst moeten worden in een net- werktak en commerciële tak is al in 2006 aangenomen. Banen gaan niet verloren omdat energiebedrij ven moeten splitsen, maar omdat bedrijfsonderdelen niet gezond zijn. Het management heeft tien jaar de tijd gehad daar wat aan te doen. Om nu de bal bij de politiek te leggen is niet terecht. We hou den Delta en Eneco aan de wet. Of er banen verloren gaan, kan ik niet inschatten. Dat is van veel fac toren afhankelijk." „Dat is helemaal niet zo. Er zijn tienduizenden bedrijven die wer ken aan vergroening. Eneco en Delta moeten niet doen alsof ver duurzaming stopt omdat zij geen investeringen in duurzame ener gie doen. Daarmee doen ze geen recht aan al die andere bedrijven." „Nee. De campagne is hard ge voerd. Maar ik begrijp heel goed dat op het scherp van de snede wordt gebalanceerd." „De Wet stroom (onderdeel van de Gas- en Elektriciteitswet) die dinsdag voorligt gaat niet over de splitsing van energiebedrijven. Dat is er door de SP en Delta en Eneco bijgehaald. Deze wet gaat nu naar de Eerste Kamer en regelt onder andere de aanleg van wind- parken op zee, onder andere voor de monding van de Westerschel- de. Ik hoop dat partijen in de Eer ste Kamer zich realiseren dat ze veel schade toebrengen aan ver duurzaming als ze tegen de wet stemmen." 'Banen gaan niet verloren omdat energiebedrijven moeten splitsen, maar omdat bedrijfsonderdelen niet gezond zijn' 088-0139910. T: 088-0139995 bank is de aanleiding voor een he leboel narigheid geworden", stelt Molegraaf. „Inmiddels is het een zeer hoogoplopend conflict. Ik ben zeer boos op de bibliotheek. Ik heb een mooie schenking ge daan, maar daar zijn ze er op een onbeschofte manier mee omge gaan. Wat begon als pesterij is in middels volledig uit de hand gelo pen." Een van de schenkingsvoor- waarden was dat hij 'onvoorwaar delijke toegang' tot de collectie zou houden. „Daar zijn heel dui delijke afspraken over." Sinds het aantreden van Perry Moree als di recteur in april kan hij er echter niet zelf meer bij. „Ik had een sleutel, een soort t-tag, maar die is ingetrokken. Vooral door het buitengewoon ontactvolle optre den van de heer Moree kan ik niet verder met mijn biografie van Hans Warren." Onlangs werd Molegraaf ook schriftelijk geïnformeerd dat twee van de 75 cahiers van War rens dagboek zoek zijn. „Dat is heel erg pijnlijk. Het is een direc teur volkomen onwaardig als on vervangbare topstukken vermist raken. Ik kan er helaas ook niet bij om zelf de zaak te bekijken en te redden." Volgens de erfgenaam zijn 'al le schenkingsvoorwaarden de mist ingegaan', niet alleen de eis van onbeperkte toegang tot de collectie, maar ook de belofte er ia.Mij.ra iBïswui ALSMUUEFB Hij kan er niet over uit. „Je geeft het meest dierba re wat je hebt uit handen en dan gebeurt er dit", zegt Mario Molegraaf „Het is ach teraf gezien wel een heel grote vergissing van mij geweest om de collectie van Hans Warren aan de Zeeuwse Bibliotheek te schenken." 'Zeer somber en zeer verdrie tig', zegt hij te zijn. Molegraaf deelde 23 jaar het leven met de Zeeuwse schrijver, dichter, verta ler en literatuurcriticus Hans Warren. Na diens overlijden in 2001 sloeg Molegraaf de schrik om het hart. Stel je voor dat er iets zou gebeuren met de dagboe ken die Warren sinds 1942 nauw gezet had bijgehouden- Hij gaf de cahiers daarom in bewaring bij de Zeeuwse Biblio theek. In september 2004 volgde de officiële overdracht van de complete collectie-Warren aan de bibliotheek, bestaande uit on der meer manuscripten, schilde rijen, talloze brieven, foto's, teke ningen en schilderijen. Mole graaf ging er, met subsidie van ge meente Middelburg en provincie, vervolgens zelf aan slag om de collectie te ontsluiten. In 2009 leidde dat tot een dubbeltentoonstel ling in de biblio theek en het Zeeuws Museum. De verstandhou ding is inmiddels danig vertroebeld. In maart van dit jaar haalde de ZB de Krantenbank Zeeland offline, na een auteursrechtenclaim van Molegraaf In het populaire digita le archief zijn duizenden recen sies en artikelen van Warren uit de PZC opgenomen, evenals een groot aantal artikelen van Mole graaf zelf. Hij verlangt daarvoor een ver goeding, een kwestie die nog al tijd niet is opgelost. De ZB pie- 'Wat begon als pesterij is inmiddels volledig uit de hand gelopen' Mario Molegraaf, erfgenaam kert er niet over de factuur van 13.000 euro die Molegraaf heeft ingediend voor de 'geroofde' arti kelen te betalen. „Voor een onge oorloofde overname kan ik dat niet veel vinden." Gisteren stelde hij een ultimatum: de nota moet uiterlijk komende vrijdag zijn vol daan, anders volgt een 'herbe rekening' die op ten min ste 180.000 euro zal uitkomen. „De discussie over de Kranten- 5 PvdA-Kamerlid Jan Vos heeft heel veel e-mails gehad van boze Del ta-werknemers. Toch veranderen die het standpunt van de PvdA niet. Vos legt uit waarom. door Jeffrey Kutterink "I Ligt u wakker van alle protest- -®- mails van Delta? Maar u zet toch 800 banen in Zeeland op het spel? 3 Met het splitsen van zowel Del ta als Eneco gaan veel investe ringen in duurzame energie niet door, schrijven de werknemers aan u. Trekt u zich dat niet aan? co? Heeft u zich gestoord aan de protestacties van Delta en Ene- 5 De PvdA gaat vandaag de split sing van energiebedrijven niet terugdraaien. Hoe nu verder? Krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel onze bezorgservi- ce: 088 0561510, of meld het op: www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Vragen? Bel: 088-0139910 Uitgever Erik van Cruijthuijsen Sales manager Kees van Zalinge Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Hoofdredactie Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Centrale redactie Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118- 43 4000 T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl www.pzc.nl Redactie Walcheren. Bevelanden. Schouwen-Duiveland en Tholen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen T: 0118- 434021 E-mail: walcheren@pzc.nl; bevelanden@pzc.nl; schouwen-duiveland@pzc.nl; tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl Erfenis Warren blijkt splijtzwam door Rolf Bosboom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 36