'Juist nu willen wij Oranje steunen' Lichtkunstenaars gezocht Bacteriën beschermen Grevelingen tegen giframp naar het EK voetbal en dat zal Zeeland voelen ZEELAND 3 opgemerkt voorbijgaan. Onze zui- der- en oosterburen hebben zich al geplaatst en dat zullen we straks weten. Auto's met vrolijke vlaggetjes in zwart, rood en geel vullen vanaf to juni, de openings dag van het EK, de Zeeuwse we gen en zullen ons pijnlijk herinne ren aan de leegte van een EK zon der Oranje. Op medeleven hoeven we niet te rekenen. Renesse, met in de zomer een hoge Duitserdichtheid, zal zich niet verzetten tegen het gejuich van Duitsers en Belgen. „De hore ca zal onze vele buitenlandse toe risten zeker in staat stellen om de wedstrijden via grote schermen vanaf de terrassen te volgen", zegt Frans Prins, voorzitter van de 'Ik heb Danny Blind echt hoog zitten, maar het is toch allemaal redelijk mislukt dorpsraad. Hangt Renesse dan we kenlang vol Duitse en Belgische vlaggen? Prins: „Dat laten we graag aan de horeca-exploitanten over. Maar we zullen onze Bel gische en Duitse gasten in de gele genheid stellen om het EK op een sfeervolle wijze te laten beleven." En zelfs al voltrekt zich van avond nog het wonder. Prins: „Mijn ervaring is dat mensen uit Renesse voetbal vooral thuis kij ken. We zijn in de zomermaan den met 1600 inwoners toch al een minderheid." Wuppies De supermarkten zullen niet uit pakken met wuppies, welpies, Hup Holland Hup-hamsters, brui- pakken, Leeuwenhosen, Jup Hol land Jup-shirts en aanverwante za ken. Daarmee werd het enthou siasme voor voetbal bij de jeugd aangewakkerd, weet voorzitter John Dane van de Zeeuwse voet balopleiding JVOZ. „Van de KNVB heb ik begrepen dat deelna me aan een EK of WK kinderen enthousiast maakt voor voetbal. Naar mijn gevoel is dat ook zo. Dus ik denk wel dat het nadelig gaat uitpakken als Nederland er deze zomer niet bij is." Een busje is dit keer niet nodig, want ze gaan maar met zijn tweeën. Camiel van Tiggelhoven en Richard Drubbel uit Zierikzee zijn diehard Oranjefans. Vanavond zitten ze gewoon op de tribune bij de EK-kwalificatiewedstrijd Nederland-Tsje- chië. „Je bent supporter of je bent het niet, in goede tijden en in slechte tijden. Juist nu wil len wij onze ploeg steunen." Als het maar even mogelijk is, bezoeken ze de thuiswedstrijden van het Nederlands elftal. Doorgaans met een groep van acht man. „Ge zellig, met zijn allen in een busje", zegt Van Tiggelhoven. „Deze keer waren er toch wat jongens die het niet zagen zitten. Dat heeft te maken met de slechte resultaten van de laat ste tijd." Drubbel en Van Tiggelhoven gaan met kaar ten die ze via een prijsvraag hebben gewon nen. Een week of drie geleden, toen de wed strijd nog spannend beloofde te worden. Dat is-ie nu ook wel, maar Van Tiggelhoven koes tert geen al te hoge verwachtingen. „Zolang er een kans is, is er hoop. Maar het is nu wel een beetje tegen beter weten in. Je weet het niet. Er zijn wel gekkere dingen gebeurd in het voetbal." Hij heeft in elk geval niet het gevoel dat hij een kaartje voor een begrafenis heeft gewon nen. „Het is natuurlijk geen ramp, hè. Voetbal blijft de belangrijkste bijzaak van het leven. 'Zolang er een kans is, is er hoop. Er zijn wel gekkere dingen gebeurd in het voetbal' Als Nederland zich niet voor het EK kwalifi ceert, dan is dat jammer, maar het leven gaat door. En we zagen het aankomen, dus een deel van de teleurstelling hebben we al ver werkt." Toch blijft het hopen op een wondertje, ook al omdat Van Tiggelhoven uitbater is van een voetbalcafé, eetcafé De Banjaard. Toch jam mer als dat komende zomer niet oranje kleurt. „Dan moeten we maar andere dingen plannen. Ook Duitsers en Belgen zijn bij ons van harte welkom. Dan organiseren we daar iets voor. If you can't beat them, join them. Ik moet wel een beetje commercieel blijven den ken. Ze hebben het gewoon beter gedaan dan wij." Maar hij springt een gat in de lucht als Neder land vanavond toch nog derde wordt in de kwalificatiepoule en kans blijft houden op het EK. Als ondernemer, maar zeker als supporter. „Een gezellig dagje maken we er toch wel van. Als het niet lukt, zitten we na de wedstrijd snel in de auto naar huis. Maar als IJsland én Nederland winnen, gaan we in Amsterdam nog wel een feestje vieren. Maar dan nog: dan moeten we nog de play-offs spelen. Na tuurlijk gaan we dan ook naar de thuiswed strijd. Vast en zeker weer met zijn allen in een busje. Zo opportunistisch is de voetbalwereld wel." Onderzoekers van het Koninklijk Nederlands Instituut voor Onder zoek der Zee, de Universiteit Utrecht en de Vrije Universiteit Brussel hebben dat vastgesteld na een driejarig onderzoek in het Grevelingenmeer. De ontdekking is volgens hen belangrijk om kustsystemen te wapenen tegen de gevolgen van klimaatverande ring. Als het water in kustgebie den zuurstofarm wordt, kan uit de zeebodem sulfide ontsnap pen. Deze chemische stof be dreigt het zeeleven. Toch komen De kabelbacteriën lossen ijzer uit de bodem op. Dat ijzer stijgt op, daalt weer neer en verzegelt zo de zeebodem. sulfideuitbarstingen zelden voor. In Namibië kennen ze die wel. Daar vluchten kreeften regelma tig de zee in. Onduidelijk was waarom dat in de Grevelingen niet gebeurt. Elke zomer worden de diepere delen immers zuur stofloos. De onderzoekers ontdek ten dat kabelbacteriën optreden als gifbewakers. Ze geleiden over enkele centimeters stroom (zo ha len ze adem), lossen zo ijzer uit de zeebodem op, dat vervolgens weer als een oranje laag neer slaat. Deze laag verzegelt als het ware de zeebodem, waardoor een giframp uitblijft. VLISSINGEN. De Cultuurwerf zoekt lichtkunstenaars voor het festival Wonderstroom. Dat evenement is een kleine winterse uitgave van Festival Onderstroom, met thea ter, muziek, vuurshows en bijzon dere lichtobjecten en -projecties. Wonderstroom wordt gehouden van vrijdag it tot en met zondag 13 december. De organisatie roept iedereen met een prachtig lichtkunstwerk of een lumineus lichtidee op om dit in te sturen. De inzenders ma ken vervolgens kans om dit te la ten zien op het festival. De Cultuurwerf roept vooral nog onbekend talent op, maar ie dereen mag meedoen. De gekozen ideeën moeten met een kleine ver goeding ook echt door de kunste naars uitgevoerd kunnen worden. De Machinefabriek op het Schelde- terrein in Vlissingen kan een mooi decor en inspiratie zijn. DINSDAG 13 OKTOBER 2015 zwart, rood en geel dreigt Matty Verkamman, Oranjekenner Camiel van Tiggelhoven, Oranjefan door Frank Balkenende BROUWERSHAVEN. Elektriciteit- producerende bacteriën behoe den de Grevelingen voor een gif ramp. Ze zorgen ervoor dat giftig sulfide niet uit de zeebodem ont snapt. Dankzij deze 'kabelbacteri ën' blijven oesters, kreeften en vis in de Grevelingen in leven. Inzendingen kunnen voor zaterdag 7 november worden gemaild naar kunst@cultuurwerf.nl Oranjefans Camiel van Tiggelhoven (I) en Richard Drubbel zijn er vanavond bij in de Arena. Niemand wil met ze mee. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 31