61% TO0S 19 en 15 jaar cel voor eerwraak IJzendijke IWee dagboekcahiers Hans Warren vermist Brandweervereniging ageert tegen besluit Acht uur 2 NIEUWS De Stelling Reageer op pzc.nl Economische vluchtelingen moeten zo snel mogelijk terug. Uw Mening Strijd bij brandweer Zeeuwse dialectdag Samen naar de roeitop paul kusters ORANJE dinsdag Marleen Blommaert Het zijn van die och tenden die zich niks aantrekken van uw gordijnen. Alsof ze zeggen: zie maar, maakt ons niks uit. Open of dicht, donker is het voorlopig nog wel even. Naarmate de temperaturen bovendien richting vriespunt gaan, wordt opstaan in alle vroeg te de eerste klus van de dag. Van de snooze-knop op uw wekker om nog even tien minuten te sla pen kunt u beter afblijven. Even omdraaien is al helemaal uit den boze, u komt gegarandeerd te laat Wat er ook veranderd is in de afgelopen eeuw, niet de lengte van de werkdag. aan op uw werk. Uw dekbed is op dat moment uw behaaglijke co con. Die warmte gecombineerd met de duisternis spannen samen om u terug te slepen naar het land der slaap en dromen. Ik vind het eigenlijk wel vreemd dat we niet meer met de natuur meegaan. Maar we zijn geen kip pen zult u tegenwerpen. Ik hoor echter zoveel hersenloos gekakel van sommigen dezer dagen, dat ik zelfs dat wel eens betwijfel. Maar terug naar de natuur, waar om doen we dingen zoals we ze doen? Bijvoorbeeld in de herfst en winter in het donker opstaan om te gaan werken, acht uur aan een stuk. Want dat is toch eigenlijk wel de minimale norm acht uur. Ik heb het eens opgezocht. We hebben die achturige werkdag al bijna 100 jaar. Wat er ook veran derd is in de afgelopen eeuw en dat is nogal wat, niet de lengte van de werkdag. Als we voor het gemak van het getal uitgaan van een generatie van twintig jaar, zijn er dus al vijf generaties die hier mee opgegroeid zijn. Dat be dacht ik allemaal toen ik vanoch tend mijn voet buiten het dekbed stak om hem snel en schielijk weer binnenboord te halen. Een onmiskenbare noordelijke stro ming had koude lucht uit polaire streken naar ons lieflijk landje ge stuurd. Je hoefde geen meteoro loog te zijn om dat te weten. Bijna had ik het probleem van de werkeloosheid en klimaat opge lost terwijl ik lag te mijmeren. En toen schrok ik wakker. Het was acht uur en ik had nog tien minu ten om het pand te verlaten en de bus te halen. Baasjes moeten hun huisdieren verzekeren tegen ziektekosten. toosenhenk.nl G De Zeeuwse brandweer houdt zaterdag 17 oktober een onderlinge wedstrijd in Borssele. Tweeëndertig ploegen en acht officieren van dienst laten zien hoe zij een nagebootst, maar wel realistisch, incident op lossen. De locatie is geheim. Bezoe kers en supporters kunnen zich melden bij de brand weerpost aan het adres Quistenburg 3 in Borssele. De wedstrijden vinden plaat tussen 8 en 16 uur. Om 19 uur reikt burge meester J. Gelok de prijzen uit. De Zeeuwse Dialectvereni ging houdt zaterdag 17 ok tober de jaarvergadering in De Vroone in Kapelle. De dag wordt geopend door cultuurgedeputeerde Ben de Reu. Hij gaat nader in op het belang van dialect en volkscultuur. Em. Prof. Dr. Magda Devos van de Rijksuniversiteit Gent, houdt een inleiding over Zeeuwse familienamen, hun oorsprong en beteke nis. Aanmelden voor 15 ok tober via 0115 481521. Een toevallige ontmoeting in de zomer van 2014 leidt tot successen op het water. De Vlissingse roeister Za- rah van der Putten vond in Sanne van den Tol, studen te aan de Roosevelt Aca demy, haar roeimaatje. Sa men de nationale top ha len is sindsdien hun doel. Mensen Rechtbankvoorzitter Koen de Ja ger zei gisteren dat eerwraak het motief was om de wegwerker uit Dordrecht om het leven te breng en. Hij had een geheime relatie met de dochter van Hamza ter wijl haar familie al had inge stemd met een huwelijk met een neef. Toen de verloving werd ver broken leidde dat, volgens de rechtbank, tot grote problemen binnen de Koerdische familie. De 'eerschending' kon worden recht gezet, zo concludeert de recht bank na het horen van afgeluister de telefoongesprekken, door te doden. Volgens de rechtbank nam Hasan die 25e september Bozkurt mee naar IJzendijke en schoot hij hem daar dood. Kort daarvoor of daarna arriveerde Hamza, nam het wapen over, belde 112 en ver telde dat hij de dader was. Op die manier kon zijn zoon vluchten. De rechtbank stond ook stil bij het feit dat Hasan en Bozkurt vrienden waren en dat de ene toch de andere om het leven heeft gebracht. Volgens de recht bank blijkt dat het slachtoffer, op het laatste moment, wist dat hij door zijn vriend om het leven zou worden gebracht. De Jager: „Hij moet zich in hoge mate ver- 'Het slachtoffer moet zich in hoge mate verraden hebben gevoeld' raden hebben gevoeld." De rech ter zei ook dat eerwraak buitenge woon onacceptabel en onge wenst is. Tegen de oom van de schutter, Hüsnü D. (49), was twee maanden cel geëist omdat hij zijn nicht zou hebben be dreigd. Aanvankelijk zag het OM hem als de organisator op de ach tergrond. Dat kon niet worden be wezen. Hij is bestraft met één week cel. Molegraaf verwijt de ZB dat zij onbehoorlijk omgaat met de col lectie-Warren, die hij in 2004 aan de bibliotheek schonk. Twee cahiers van het dagboek zijn zoek en Molegraaf heeft niet lan ger toegang tot het depot, wat volgens hem tegen de afspraken is. Daardoor kan hij ook niet ver der met zijn Warren-biografie. „Het is als pesterij begonnen en daarna volledig uit de hand gelopen", zegt Molegraaf. Hij legt een direct verband met de kwestie rond Krantenbank Zee land. Molegraaf heeft een au teursrechtenclaim ingediend, die heeft geleid tot een factuur van 13.000 euro. Gisteren stelde hij een nieuw ultimatum: de reke ning moet vrijdag zijn voldaan, anders wordt deze verhoogd tot zeker 180.000 euro. De ZB stelt dat Molegraaf wel iswaar niet meer in het depot mag komen, maar de stukken uit de collectie altijd kan opvragen en inzien. De vermissing van de dagboeken wordt onderzocht. Voor de auteursrechten van de Krantenbank wil de ZB in zee gaan met de stichtingen Lira en Pictoright. Zij hebben nog geen concreet voorstel gedaan, zegt Saskia Bakker van Lira. „Er heeft onlangs een gesprek plaatsgevon den. Nu zijn we bezig met het vormgeven van een voorstel." In juli stemde het algemeen be stuur van de Veiligheidsregio Zeeland in het plan Maatwerk in de brandweerzorg, een blauw druk voor het toekomstbesten- dig maken van de brandweer zorg in Zeeland. Sluiten en sa menvoegen van posten en de in troductie, op een aantal posten, van brandweerauto's die ook met vier mensen kunnen uitruk ken, zijn maatregelen in het plan om een dreigend tekort aan vrij willigers op te vangen. De VBV heeft lange tijd haar bezwaren tegen het plan geuit. Tot nu toe zonder resultaat. Hoe wel het algemeen bestuur be staat uit de burgemeesters van de dertien Zeeuwse gemeenten, klopt de VBV bij diezelfde ge meenten aan in een poging de uitvoering van het plan Maat werk tegen te houden. In een brief aan de gemeen ten stelt de Ruud van Vliet, vice- voorzitter van de VBV dat 'het genomen besluit in strijd is met de wet'. De vereniging doelt daar bij op de verruiming van de aan- rijtijden. Volgens VBV zijn raads leden onjuist geïnformeerd. 218 reacties HENK ZIT NO© IN t>E ONTKENNINSSFASE BORSSELE KAPELLE VLISSINGEN Zeeland 12&13: Elkaar opdrijven naar hoger niveau Reactie? Tips? redactie.terneuzen@bndestem.nl OVEZANDE Lisa Kapper in finale Holland's Next Top Model De 16-jarige Lisa Kapper uit Ovezande staat in de finale van het RTL5-programma Holland's Next Top Model. Dat werd gisteren bekend. De finale wordt maandaga vond 26 oktober live uitge zonden op RTL 5. De winnaar van de model- lenwedstrijd wint een con tract bij modellenbureau Touché Models en een co- vershoot voor online maga zine Amayzine.com. door Emile Calon MIDDELBURG. Hasan D. (26) en zijn vader Hamza (52) uit Dord recht zijn door de rechtbank ver oordeeld tot negentien en vijftien jaar cel. Tegen elk van hen was ne gentien jaar geëist omdat ze sa men betrokken waren bij de ge welddadige dood van Muzekka Bozkurt (24) op 25 september 2013 bij IJzendijke. Koen de Jager, rechtbankvoorzitter door Rolf Bosboom MIDDELBURG. De onenigheid tus sen Mario Molegraaf, erfgenaam en biograaf van Hans Warren, en de ZB loopt hoog op. Zeeland 8 en 9: Erfenis Warren blijkt splijtzwam LEUSDEN. De Vereniging van Brandweervrijwilligers (VBV) blijft zich verzetten tegen de reor ganisatie van de brandweer in Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 2