Groei zet door, maar ook de moordende concurrentie De kunst van veilig douchen molenaar^t ECONOMIE 21 Deaton krijgt Nobelprijs Economie Philips krijgt nieuwe cfo Europese auto-industrie vraagt om een 'realistische' dieseleis De Nobelprijs voor de Economie gaat dit jaar naar de Schot Angus Deaton (foto). Dat maakte de Zweedse Koninklijke Academie voor de Wetenschappen giste ren in Stockholm bekend. De aan Princeton University verbon den micro-econoom krijgt de prijs voor zijn onderzoek op het gebied van 'consumptie, armoe de en welvaart", aldus het Nobel- comité. Deaton onderzocht wel ke invloed individuele keuzes van consumenten kunnen heb ben op economisch beleid om ar moede te bestrijden. Zo onder zocht hij de meetmethode van armoede in onder meer India. Philips heeft Abhijit Bhattacharya per direct aangesteld als finan cieel directeur. Hij vervangt Ron Wirahadiraksa, die vertrekt naar een niet nader genoemd ander be drijf. Bhattacharya (1961) werkt sinds 1987 bij Philips. Nieuwe eisen aan de milieu vriendelijkheid van dieselau to's moeten met overleg wor den ingevoerd. Overhaaste be sluiten kunnen ten koste gaan van de werkgelegenheid en het aanbod van betaalbare auto's. Daarvoor waarschuwde de Eu ropese autobranchevereniging ACEA. De Europese autofabri kanten zeggen de noodzaak in te zien voor een betrouwbare test van uitlaatgassen, die een realistisch beeld geeft van de vervuiling door auto's tijdens Oldtimertaks levert flink minder op De wegenbelasting die sinds ja nuari vorig jaar weer moet wor den betaald over diesel- en lpg-auto's met een leeftijd van tussen de 25 en 40 jaar heeft flink minder opgeleverd dan was begroot. Waar het ministe rie van Financiën uitging van een opbrengst van 120 miljoen euro in 2014 voor de oldtimers, blijft de teller steken op een be drag tussen de 60 en 70 mil joen. Staatssecretaris Eric Wie bes van Financiën gaf dat giste ren toe in een overleg met de Tweede Kamer. ING stopt met digitale brievenbus ING stopt per 1 januari met zijn dienst FiNBOX, een digitale brievenbus die begin 2012 werd geïntroduceerd. Steeds minder klanten maken gebruik van de mogelijkheid om onder meer rekeningen, acceptgiro's, salaris stroken, pensioenoverzichten en polisbladen centraal op te slaan. De FiNBOX was een ge zamenlijke dienst van ING, Ra bobank en ABN Amro. De part ners hebben nog niet de beslis sing genomen om te stoppen. OLIE normaal gebruik, aldus ACEA. Maar zonder 'realistische' dead lines en voorwaarden komt de productie van diverse auto's en vrachtwagens in gevaar, waar schuwt de belangenvereniging. Consumenten zouden daar door minder keus krijgen, ter wijl de werkgelegenheid in de auto-industrie afneemt. De brancheorganisatie wijst erop dat er binnen Europa al nieuwe regels zijn opgesteld, die vanaf 2017 gefaseerd worden doorge voerd. Spanje berispt vanwege begroting De Spaanse begroting voor vol gend jaar voldoet op dit mo ment niet aan de Europese ei sen. Als de Spaanse regering dit niet aanpast, dan dreigt Spanje de doelstellingen te missen en dan kan Brussel een boete op leggen. Volgens de rekenmees ters in Brussel komt het begro tingstekort in 2016 uit op 3,5 procent, terwijl er was afgespro ken dat het tekort 2,8 procent zou bedragen. Ook het tekort voor dit jaar is te hoog. Het economisch herstel zet krach tig door in 2016. Naast de export groeien nu ook de binnenlandse bestedingen. De consument geeft weer geld uit en koopt huizen. „Al leen de bedrijfsinvesteringen blij ven wat achter", zegt Paul Dirken, directeur bedrijven bij de Rabo bank. „Ondernemers denken twee keer na voor ze investeren. Maar we verwachten dat ze ook gaan investeren als ze zien dat het beter gaat." Alle sectoren van het mkb profi teren van de groei. De zakelijke dienstverlening, onder andere uit zendbureaus, accountants en ma kelaars, het meest met een ver wachte groei van 4,5 procent. „Denk aan uitzendbureaus. Ook architecten profiteren van de aan trekkende bouw. En in de ICT-sec- tor zit ook flinke groei", zegt Dir ken. Andere groeisectoren zijn de groothandel en de bouw. Dat bete kent nog niet dat de omzet evenre dig gaat toenemen. Door de moor- 'De oude wereld is er niet meer en die komt niet meer terug' dende concurrentie staan de mar ges onder druk. „En dat verandert ook niet", verwacht Dirken. Dat is wennen voor de onderne mers. Want nu de markt aantrekt is het maar de vraag of ze de prij zen kunnen verhogen. De oorzaak ligt in de toenemende digitalise ring. „Dat zorgt voor transparan tie. Consumenten kunnen gemak kelijk de prijzen vergelijken. En het is gemakkelijker een markt te betreden. Veel dienstverlening kan digitaal, daar is geen hoge toe tredingsdrempel meer. De oude wereld is er niet meer en komt ook niet meer terug." Hogere verkopen betekenen dan niet langer meer geld in het laatje. Om toch geld te verdienen moet de ondernemer zich duide lijk onderscheiden. En flexibel zijn, want een onderneming moet op nieuwe trends kunnen insprin gen. Goed personeel is daarbij van levensbelang. Medewerkers moe ten mee kunnen met de verande ringen. Dat biedt goede kansen voor zzp'ers. Uzelf veilig voelen in de badkamer is wel zo prettig. Waarom zou u dan nog langer over de badrand stappen en uitglijden riskeren? Als u kiest voor een veilige badkamer dan blijft u nu en in de toekomst dagelijks met plezier gebruik maken van uw badkamer. Molenaar bewijst dat een veilige badkamer ook heel mooi kan zijn. De stijlvolle collectie is standaard voorzien van een antislip-vloer en eenvoudig te reinigen wanden en verkrijgbaar in meerdere kleurstellingen. Bel 0800 - 27 40 400 voor de gratis brochure of ga naarwww.molenaar.nl www.molenaar.nl DINSDAG 13 OKTOBER 2015 Computerfabrikant Dell betaalt 67 miljard dollar (59 miljard euro) om dataopslagbedrijf EMC in te lijven. Het is de grootste overname ooit in de techsector. BRUSSEL DEN HAAG AMSTERDAM Staatssecretaris Wiebes van Fi nanciën. foto ANP MADRID 'VRAAG EN AANBOD KOMEN IN BALANS' De wereldwijde vraag naar olie is groeiende, terwijl producenten die niet tot het kartel van olie-exporterende landen (OPEC) beho ren minder produce ren. Daardoor ko men vraag naar en het aanbod van olie komend jaar in even wicht. Dat stelt OPEC-voorzitter Ab- dalla El-Badri (foto). „Als de huidige situa tie voort blijft duren, komt de markt in ba lans", aldus de be stuurder. Ook de mi nister van Olie van Koeweit steunde die visie. Hij voorspelde dat de balans in het derde kwartaal van 2016 wordt bereikt. Onder meer door een stevige overpro ductie stond de olie prijs de afgelopen tijd onder druk. Volgens de OPEC komt de wereldwijde vraag naar zijn olie in 2016 uit op 30,8 mil joen vaten per dag. Daarmee verhoogde de organisatie zijn eerdere prognose met een half miljoen vaten. In september produceerden de OPEC-landen geza menlijk bijna 31,6 miljoen vaten. Vol gens El-Badri zal de vraag in 2040 op lopen tot 110 mil joen vaten per dag. door Peet Vogels UTRECHT. Alle sectoren van het be drijfsleven profiteren volgend jaar van de economische groei. Maar de concurrentie is moordend, dus zul len ondernemers hard moeten wer ken voor hun euro's. En dat blijft zo, verwacht de Rabobank. Paul Dirken Rabobank Exclusiefin Nederland! Waarom alleen functioneel kiezen als Molenaar bewijst dat een veilige badkamer ook heel mooi kan zijn. Welkom bij de nieuwe art collectie!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 21