Verlaging kinderalimentatie is teruggedraaid Het einde van de economische malaise leidt ook tot opluchting bij stellen die graag uit elkaar willen. 20 Dixons, iCentre, MyCom verder De Nederlandse export is in au gustus gegroeid in het sterkste tempo sinds januari, zo meldt het CBS. In augustus werden 5,4 procent meer goederen uit Nederland verscheept dan een jaar eerder. iCentre, Dixons en MyCom gaan in afgeslankte vorm ver der onder de nieuwe eigenaar Relevant Holdings (onder meer Phone House). Slechts de helft van de duizend werkne mers kan mee. 1PiVfe,. 'vfeSw'ï'jÉ f DEN HAAG. Mediator Marga Steen- meijer uit Assen ziet nu stellen voorbijkomen die anderhalf jaar geleden ook al bij haar aanklop ten. Toen was hun huis onver koopbaar, nu profiteren ze van de aantrekkende woningmarkt en zetten de voorgenomen scheiding door. „De stap om uit elkaar te gaan, is makkelijker geworden nu het economisch wat beter gaat." Dat vertaalt zich direct in een stijging van het aantal scheidin gen. Gingen in 2013 bijna 33.500 echtparen uit elkaar, een jaar later zijn dat er ineens 2.000 meer; een stijging van 5 procent. „Typisch uitstelgedrag", ver klaart hoofddemograaf Jan Latten van het Centraal Bureau voor de Statistiek de trend. „Met het aan trekken van de huizenmarkt zie je dat er een inhaalslag wordt ge maakt." De scheiding uitstellen om eco nomische redenen is een feno meen dat zich pas sinds het begin van deze eeuw voordoet. Voor dien leidde economische tegen wind juist tot meer echtscheidin gen. „De man was kostwinner, de vrouw deed het huishouden. Als de man zijn baan verloor, gaf dat extra spanning in het huwelijk. Nu is het baanverlies van de man niet meer dé reden voor de schei ding, omdat beide partners vaak een eigen inkomen hebben." Daardoor weegt het gezamen lijk financieel belang, dat met na me in een koophuis zit, nu zwaar der. Als je huis onder water staat of onverkoopbaar is, wordt schei den een uiterst kostbare onderne ming. „Sommige mensen hebben er jaren mee gewacht", weet be stuurslid Dianne Kroezen van ver eniging Familierecht Advocaten Scheidingsmediators. „Ze konden het zich niet veroorloven om twee huishoudens te financieren. Nu de huizenmarkt aantrekt, zetten die mensen de scheiding door." In die zin zou je kunnen zeg gen dat het hogere aantal scheidin gen staat voor economische voor uitgang. Maar ook maatschappelij ke veranderingen spelen mee in een verklaring van de toename. Zo stappen partners op latere leeftijd in het huwelijksbootje. Uit onderzoek blijkt dat oudere echtelieden meer risico lopen op een scheiding. Demograaf Latten: „Die men sen hebben vaak eerder een relatie gehad en zijn eerder geneigd om een relatie te verbreken, een soort recidivisme." 'De stap om uit elkaar te gaan, is makkelijker geworden nu het wat beter gaat' Daarnaast is ook onder scheidings kandidaten sprake van vergrijzing. De oudere generatie, voor wie het verstandshuwelijk geen onbeken de samenlevingsvorm is, neemt de nieuwe norm over: je blijft bij elkaar omdat je van elkaar houdt, niet omdat het verplicht is. „Die normverandering is nog steeds gaande." Toch denkt mediator Steenme ijer dat met name de economische groei haar momenteel een volle agenda bezorgt. Sinds oktober vo rig jaar heeft ze twee keer zo veel werk op haar bordje gekregen. Of de stijging blijft doorzetten, betwijfelt Latten. „Steeds minder mensen trouwen, dus het aantal scheidingen zou in de toekomst ook kunnen dalen." Mr. Theo Zwiers van Blankestijn Advocaten in Hengelo, gespeciali seerd in familierecht, waarschuw de begin dit jaar al dat de herziene Wet hervorming kindregelingen verkeerd zou uitpakken. Mr. Zwiers: „In de praktijk bete kent het, dat de alimentatieplich- tige partner, meestal is dat de va der, opnieuw meer alimentatie moet gaan betalen. De wetswijzi ging van begin dit jaar had tot ge volg dat de kinderalimentatie in veel gevallen omlaag ging en soms zelfs op nul uitkwam. In plaats daarvan financierde de fis cus het onderhoud van het kind of kinderen van gescheiden ouders. De advocatuur heeft al voor de invoering van de wetswij ziging gewaarschuwd voor dit on gewenste effect, maar toen is er niets mee gedaan. De Hoge Raad trekt dat nu recht." „De Hoge Raad constateert dat de wetswijziging anders uitpakt dan de bedoeling was. We zien hier dat de fiscale regelgeving niet aan sluit op de praktijk. Het had voor komen kunnen worden als de wet gever hierover vooraf overleg had gevoerd met de rechtspraktijk, maar dat is onvoldoende gebeurd. „In de loop van het jaar ont stond de situatie dat sommige rechtbanken, bijvoorbeeld die in Den Haag en Noord-Holland, uit zichzelf zeiden: Dit gaan we zo niet doen. De rechters daar deden andere uitspraken dan collega's in andere delen van het land. De Ho ge Raad zorgt nu voor duidelijk heid." 'De meeste van mijn cliënten gaan nu weer terug naar het oude alimentatieniveau' „In veel gevallen wel. Ik heb in mijn eigen praktijk zeker voor vijf tien cliënten een procedure ge voerd om het bedrag aan kinderali mentatie dat ze moesten betalen omlaag te krijgen op basis van die wetswijziging. In verreweg de meeste gevallen is dat verzoek door de rechtbank ook ingewilligd en een aantal procedures loopt nog. Voor de meeste van mijn cliënten geldt nu dat ze weer te ruggaan naar het oude alimentatie niveau of iets daaronder. Of ik de nog lopende procedures moet sta ken, verschilt van persoon tot per soon" „In de praktijk zal dat zo zijn voor de verzorgende ouder die tussen de 1.000 en 2.000 euro bruto per maand verdient. De verzorgende ouder met een uitkering, schiet er in de meeste gevallen niets mee op. Want de sociale dienst brengt dat deel in mindering." Bierbrouwer AB InBev is bereid zijn bod op SABMiller (onder meer Grolsch) te verhogen van 42,15 tot 43,50 pond (58,78 euro) per aandeel. door Heieen Boex 3mli a ktiïR.v uv Marga Steenmeijer mediator DEN HAAG. De Hoge Raad heeft geoordeeld dat de rekenmethode, die sinds begin dit jaar wordt ge bruikt bij het berekenen van kin deralimentatie, verkeerd is. Dit heeft grote gevolgen voor tiendui zenden gescheiden ouders. Wat betekent het arrest van de Ho ge Raad voor gescheiden ouders? Heeft de rechterlijke macht de wets wijziging verkeerd begrepen? Theo Zwiers advocaat Nu wordt alles teruggedraaid? Dus dit is een overwinning voor de gescheiden ouder die de kinderen verzorgt? Die krijgt nu meer?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 20