Van Persie niet op bank na ruzie met Memphis Rollen van Lage Landen 16 ORANJE TUSSEN HOOP EN VREES Hopen tegen beter weten in. We zijn het niet gewend in Nederland, maar het is zoals het is: Oranje is aan de goden overgeleverd. Daar waren ze hoor, alle ramp toeristen en cri sisverslaggevers, in de perszaal van de Arena. Een klein legertje aan Belgische en Duitse journalisten rukte uit gistermiddag, allemaal op zoek naar het antwoord op precies de zelfde vraag, namelijk: hoe is dit mogelijk? Hoe is het Nederlands elftal in vredesnaam verzeild ge raakt in dit ongelooflijke rampsce nario van hopen tegen beter we ten in? Hoe heeft het allemaal zo ver kunnen komen? Want dat is precies wat het ge worden is: hopen tegen beter we ten in. Van bondscoach Danny Blind tot de spelers; ze belijden het geloof van ijdele hoop. Van geloven in het ongelooflijke. Van niet opgeven, want je weet het maar nooit. Scenario „Het enige waar wij zelf invloed op hebben, is winnen van Tsje chië", zei Blind gisteren. „Daar fo cussen we ons volledig op - en dat is niet zozeer moeilijk, of an ders. Wat dat betreft is het scena rio juist heel duidelijk." Maar of de bondscoach werke lijk gelooft dat IJsland van Tur kije gaat winnen in Konya? Nota bene een land dat al zeker is van het EK? „Ja, ik geioof dat dat kan", aldus Blind. „Of het werke lijk gaat gebeuren, is een ander verhaal." Het is een haast on-Nederland- se situatie. Een groot deel van deze Oranje-selectie kan zich het WK van 2002 niet eens bewust herinneren. Zij groeiden op met het idee dat het Nederlands elftal altijd aanwezig is op eindtoer- 'Het enige waar wij zelf invloed op hebben, is winnen van Tsjechië' nooien, en vaak als één van de toplanden bovendien. De oudere spelers in het elftal - de dertigers - wonnen in hun carrière veel va ker dan dat ze verloren, laat staan dat ze een eindtoernooi misten. Kenny Tete is pas achttien. In zijn tienertijd haalde het Neder lands elftal één keer de WK-fina- le, en werd het een keer derde. Al die journalisten die nu steeds over de jaren tachtig beginnen, het is leuk en aardig, maar letter lijk niemand bij dit Nederlands elftal kan zich die tijd nog herin neren. Het is als de prehistorie. Ben Wijnstekers? Daley Blind had er wel eens van gehoord afge lopen week, maar hij wist niet precies wie Ben Wijnstekers was, laat staan dat die dappere oud-aanvoerder de personificatie is van grofweg het tijdperk 1980-1986. Slechts één keer in de recente geschiedenis van het Nederlands elftal was de situatie enigszins te vergelijken met die van nu, maar dat was tenminste nog op een eindtoernooi. Op het EK van 2012 in Polen en Oekraïne stond Oran je er óók hopeloos voor, richting de laatste groepswedstrijd, en had het tegen Portugal nog voor al een theoretische kans om zich Terwijl Oranje vanavond hoopt op een wonder om de play-offs voor het EK te halen, is België bij winst op Israël de nieuwe mondi ale nummer één. De omgekeerde wereld, zo lijkt het. Zeker met de zwarte jaren van het Belgisch voetbal vers in het geheugen. Het schrikbeeld: Nederland als het nieuwe België van het vorige de cennium dat vijf grote toer nooien op rij miste. Hoe voelt dat eigenlijk, de kelder van Europa? Filip Joos ziet zichzelf nog de Egyptische nacht inlopen. Stiefel end door de krottenwijken van Cairo overdacht de Vlaamse sportverslaggever wat hij zojuist had gezien. Het was februari 2005 en het nationale elftal van België had zichzelf belachelijk ge maakt. „Van de vele schandalige wedstrijden was dit het diepte punt. Het was slechts een oefen match, maar dat verzachtte de pijn niet. Het werd 4-0." Grofweg het begin van een zwarte periode voor het Belgisch voetbal. Het EK 2004 was toen al gemist. Ook voor de WK's van 2006 en 2010 en de EK's van 2008 en 2012 was kwalificatie te veel gevraagd. Vijf gemiste eindtoer- nooien, treffender kan het ver blijf van België in de krochten van het internationale voetbal niet worden geduid. Van het stelselmatig falen van het nationale team werd het volk zuur, weet Joos. „Het mantra werd: mathematisch kunnen we het nog halen. Dat zeiden we ook als we na vier kwalificatiewed strijden één puntje hadden. Cyni- 'ledereen wist: wij zijn het lachertje van Europa. Dan lachten we maar mee' scher kan niet. Iedereen wist: wij zijn het lachertje van Europa. Dan lachten we maar mee." Maar zie nu. Een generatie toptalenten (Eden Hazard, Kevin De Bruyne en Thibaut Courtois als uitschieters) heeft België gere- Bondscoach Danny Blind ontkende gisteren met klem dat een ruzie tus sen Memphis en Robin van Persie de reden was dat de laatste op de bank moest begin nen in Kazachstan. „Dat is totale onzin", vertelde de bondscoach gisteren in de Arena. Blind bevestigde wél dat er in aanloop naar de vorige interland een flink meningsverschil tussen Van Persie en Memphis op het trainingsveld was geweest. Van Persie sprak Memphis aan over een spelsitua- tie en de aanvaller van Manchester United zou volgens ingewijden erg weinig respect hebben getoond voor de me ning van de routinier. „Maar bonje was het niet", zegt Blind. „Er zijn op trainingen wei eens situaties waar spe lers anders over den ken. Daar spreek je dan over. Dat is gebeurd. Het heeft bij mij geen enkele rol gespeeld bij het maken van de op stelling." Van Persie lijkt te gen Tsjechië wederom een bijrol te moeten vervullen. Bondscoach Danny Blind vindt dat de aanval ler fit is, maar twijfelt of hij zó fit is dat hij negentig minuten aan kan. De aanvaller en de coach zit ten, zonder overigens met de kop pen tegenover elkaar te staan, niet op één lijn over zijn inzetbaar heid. „Dat Robin zegt dat hij top- fit is, komt omdat hij lang met pijntjes heeft gespeeld", zegt Blind. „Dat is nu niet meer zo en dus voelt hij zich fit. Maar ik wil hem fit ge noeg zien voor een hele wed strijd." De aanvaller zelf denkt wel klaar te zijn voor interland 101. „Ik voel me goed, zelfs meer dan dat. Dat heb ik ook aangegeven bij de trainer", zegt Van Persie. „Tegen Kazachstan heeft hij voor een an der gekozen. Dat was jammer, want ik wilde graag spelen. Maar ook tegen Tsjechië zijn de drie punten het allerbelangrijkste. Dan moet je jezelf eventjes wegcijfe ren. Over mijn fitheid hebben we het gehad. Daar heeft de trainer zijn mening over en ik ook. Nee, ik ben het daar niet mee eens. Ik voel me fris en hartstikke goed. Ik heb jarenlang met pijn tjes gespeeld en dat is al een tijdje niet meer zo. En als je jezelf zo lekker voelt, dan wil je graag de wei in. Maar de trainer beslist en zijn keuze respecteer ik." Van Persie staart zich niet blind op de positie van centrum spits. „Het is niet zo dat ik per se op één plek moet spelen, ik sta ook open voor een plek achter de spitsen of op rechts. Op links zou ook nog kunnen, maar van de vier moge lijke posities voorin is dat de plek die ik het minste ambieer. Al blijft de spitspositie mijn favoriete posi tie. Maar nogmaals, het blijft de keuze van de bondscoach. En ik respecteer zijn keuzes." 'Als je jezelf zo lekker voelt, dan wil je graag de wei in. Maar de trainer beslist en zijn keuze respecteer ik' Sport Oranje moet realiteit toch echt onder ogen zien door Sjoerd Mossou Danny Blind door Daniël Dwarswaard Filip Joos Vlaamse verslaggever Memphis en Robin van Persie kijken elkaar veelbetekend aan als Tsjechië in september 2014 de eerste wedstrijd in de EK-kwalificatie wint. foto Pro Shots door Mikos Couka Robin van Persie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 16