Internet ip-bellen <J§b kpn 'Opeens twee kinderen kwijt' 8 NIEUWS De Onderzoeksraad komt morgen met conclusies over de vliegramp. De schuldvraag blijft onbeantwoord. Andere thema's Met gratis Panasonic IP-toestei >0? 24/7 DEN HAAG. De Onderzoeksraad voor Veiligheid (OW) presen teert morgen zijn onderzoeksrap porten over de MHi7-ramp. Die zullen tot in detail de toedracht van de ramp beschrijven, maar op één belangrijke vraag komt nog geen antwoord: wie heeft het ge daan? Stof voor discussie is er in ie der geval genoeg. Rusland komt morgen met een eigen rapport. Voorzitter Tjibbe Joustra kan morgen niet op de schuldvraag in gaan. „De raad zoekt altijd naar de vraag wat er is gebeurd en wat daarvan valt te leren, en niet naar de schuldvraag", zegt Wim van der Weegen van de Onderzoeks raad. Het zoeken van de schuldi gen is een taak voor het internatio nale strafrechtelijke onderzoek, dat aan het einde van het jaar ge reed is. De uitkomsten zullen voortbordu ren op het tussentijdse rapport van de raad van 9 september 2014. Daarin staat dat het toestel van buitenaf met hoge snelheid is doorboord door 'een groot aantal objecten'. Op basis van getuigenis sen, fdmmateriaal en gevonden resten gaat de raad waarschijnlijk wijzen naar een aanval met een BUK-raket, afgeschoten vanaf de grond. Als de raad in het rapport ook het type BUK-raket noemt, kan dat iets zeggen over de her komst: was het van Russische komaf, zoals algemeen aangeno men, of toch een ander type? Voor het tussentijdse rapport hadden onderzoekers de wrak stukken nog niet in bezit. Inmid dels zijn deze in Gilze-Rijen uit voerig onderzocht en is de cockpit gereconstrueerd. Die reconstruc tie wordt morgen getoond. Ook Rusland is niet blij met het rapport en presenteert morgen eigen conclusies over de toedracht van de ramp zijn er nu uitkomsten van patholo gisch onderzoek. Morgen wordt ook duidelijk of de raad kon be schikken over Amerikaanse satel- lietbeelden. De VS waren kort na de ramp stellig over de toedracht, maar leken niet bereid informatie te delen. Onderzoek naar vliegrampen is ge bonden aan strenge internationale voorschriften, vastgelegd in het Verdrag van Chicago. Doel van het onderzoek is lessen te trekken voor de toekomst. Dat maakt de luchtvaart veiliger, is de gedachte. „Betrokkenen bij een ongeval moeten vrij kunnen spreken met de onderzoekers, zonder dreiging van vervolging. Dan is het makke lijker om te praten over fouten of misstanden", zegt oud-piloot Ben- no Baksteen. In de wet is daarom vastgelegd dat getuigenissen en gegevens uit de zwarte dozen niet bruikbaar zijn in een rechtszaak. Uitgezon derd zijn gevallen van dodelijke opzet, zoals moord en terrorisme. MHt7 valt hier ook onder. Het Verdrag van Chicago schrijft voor dat sommige landen betrok ken móeten zijn bij het onder zoek. Dat zijn de landen van regis tratie van het vliegtuig (Maleisië), bouw van het vliegtuig (de VS), bouw van de motoren (Verenigd Koninkrijk) en het land van de ramplocatie (Oekraïne). In het verdrag staat echter ook dat als de raad een land informa tie vraagt, dat land automatisch een onderzoeker mag leveren voor het onderzoeksteam. In dit geval schoven daardoor Australië en Rusland aan. Dat maakte het wel ingewikkeld: Oekraïne en Rus land hebben groot belang bij een 'gunstige' uitkomst. De landen hebben al inzage gekregen en heb ben een reactie mogen geven. De raad verzekert dat zij geen beslis sende invloed hebben. Rusland is niet blij met het rap port. Het land presenteert morgen eigen conclusies. Rusland stelt dat het gaat om een BUK-raket van een type dat het Oekraïense leger gebruikt, afgeschoten vanuit een gebied dat in handen was van het Oekraïense leger. De locatie, nabij het dorpje Zarosjtsjenske, hebben de Russen eerder genoemd. Ge toonde satellietfoto's bleken toen gemanipuleerd. Door de Russi sche opstelling zal er lang discus sie blijven over het rapport van de Onderzoeksraad. Telefooncentrale 3 App /Q Gratis Installatie f On der«emerspal<l<e Nu eerste 6 maanden %kpn /mnd* KPN XL winkel kpn.com/zakelijk 0800 0403 Elise overleed vorige week dinsdagnacht in het UMC Utrecht. Daar sloegen artsen alarm om dat ze geen doodsoorzaak kon den vaststellen. Op het lichaam pje waren wel sporen zichtbaar die zouden kunnen duiden op een misdrijf. Elise had blauwe plekken in haar nek en op haar kaak. Het onderzoek naar de exacte doodsoorzaak is nog in volle gang. Moeder Amanda en haar vriend Pepijn uit het Zuid-Hol landse Papendrecht zijn als ver dachten gehoord. In hun woning ging het maandagavond mis. Ook de vader, die even verderop in Hardinxveld-Giessendam woont, is als verdachte gehoord. Elise verbleef in het weekeinde voor haar dood bij hem. Het drie tal zit niet vast. Jeugdzorg be sloot dinsdag direct om Aman da's andere dochtertje van 3 (voorlopig) in een gastgezin on der te brengen. Moeder en vriend zeggen te genover deze krant geen schuld te hebben aan de dood van hun kind. „Gezien de omstandighe den snap ik dat er onderzoek wordt gedaan en dat wij verdach te zijn, maar emotioneel gezien vind ik het onbegrijpelijk", ver telt Amanda. Ze praat rustig maar maakt een aangeslagen, haast verdoofde indruk. „Ik ben in tien uur tijd twee kinderen kwijtgeraakt. Eén dood, de ande re uit huis geplaatst. Het is niet te bevatten." Het jonge stel sloeg vorige week maandagavond zelf alarm. Pepijn zegt dat hij Elise rond elf uur 's avonds levenloos aantrof in haar bedje. Amanda: „Toen brak er paniek uit. Ik heb 112 ge beld en de onderbuurvrouw ge roepen. Ik was in shock. De buur vrouw heeft de mond-op-mond- beademing van mij overgeno men." Het stel vermoedt dat de blauwe plekken op de kaak van het meisje een gevolg zijn van de (te) hardhandige mond-op- mondbeademing. Pepijn: „Dat moet wel." Amanda, momenteel opnieuw in verwachting: „We hebben haar niets aangedaan." Wel een nieuw rapport, nog steeds geen daders door Jeroen de Vreede WAT WETEN WE AL VAN DE UITKOMSTEN? WAAROM ZOEKT DE RAAD NIET NAAR DADERS? WAAROM ZIT RUSLAND IN HET ONDERZOEKSTEAM? In het langverwachte onderzoeks rapport dat morgen wordt gepre senteerd door de Onderzoeksraad voor Veiligheid komen ook de vol gende drie thema's aan bod. Dat is goed zakendoen. Zakelijke Helpdesk door Jan-Dirk Verheij Elise, een baby van negen maan den uit Papendrecht, is waar schijnlijk door een misdrijf om het leven gekomen. Moeder Amanda is als verdachte ver hoord, net als haar nieuwe vriend Pepijn en haar ex, de vader van het meisje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8