Alles voor nieuwbouw gereformeerde kerk Boek Beveland, hart van Zeeland BEVELANDEN en THOLEN 15 Bekende inwoners beschrijven hun favoriete plek in nieuw boek van uitgever Theo Spinnewijn. Op Tholen geen drankrijders Altijd al willen weten wat het favoriete plekje van zangeres Mar jon van Iwaarden is? Of van ge deputeerde Jo-Annes de Bat? Het antwoord staat in Beveland, hart van Zeeland, de nieuwste uit gave van uitgeverij De Groote Roeibaerse die volgende week ver schijnt. In totaal werkten maar liefst 22 mensen belangeloos mee aan het boek. „Een hele klus om alles goed in de steigers te zetten", zegt Spinnewijn, oud-eigenaar van on der meer boekhandel De Koperen Tuin. Twee jaar geleden lanceerde hij een Bevelandse spel-leesdoos. Spinnewijn kreeg het idee voor het boek toen hij een bericht van Scoop onder ogen kreeg. Daarin stond dat Zeeuwen van alle Neder landers het meest van hun eigen provincie en in het bijzonder hun eigen regio houden. „Over Zee land is natuurlijk al heel veel ver schenen, dus toen bedacht ik om de Bevelanden eruit te lichten. Dat is nog steeds een vrij grote re gio, ik kwam vervolgens op het idee om een aantal mensen te vra gen iets te schrijven over hun favo riete plek op de Bevelanden, te be ginnen met een wethouder uit el ke Bevelandse gemeente. Zo kon ik meteen dat grote gebied in klei nere hapjes verdelen", doet Spin newijn zijn werkwijze uit de doe ken. De beschrijvingen van 17 're presentatieve Bevelanders' (Spin newijn incluis) vormen de rode draad in het boek. Ieder kreeg twee pagina's tot zijn beschikking voor tekst en foto's, al dan niet zelf gemaakt. Naast bestuurders schreven onder anderen Jaques Boonman van Podium Reimers- waal, kunstenares Ineke Otte, trou badour Engel Reijnhoudt, make laar Mark Faasse en oud-AD -hoofdredacteur Peter de Jonge een bijdrage. Die laatste had ech ter niet begrepen dat het verhaal ongeveer 1300 tekens lang moest zijn en leverde een epistel van 1300 woorden. Zijn beschrijving 22 mensen werkten belangeloos mee aan het boek. 'Een hele klus om alles goed in de steigers te zetten' over de Molenweg in Ovezande kon Spinnewijn echter zo bekoren dat hij het integraal opnam. „Hij heeft dus vier pagina's", lacht hij. De uitgever benaderde 'veelschrij ver' Jan J.B. Kuipers voor een histo risch en economisch overzicht. Al lerlei thema's komen aan bod, van toerisme, visserij en landbouw tot kunst, cultuur en fruitteelt. De fo tografie komt van Piet Grim uit 's-Heerenhoek, Ron Quinten uit Wemeldinge, Diana de Graaf van de Fotoclub Noord-Beveland en de eigen collectie van Theo Spin newijn. Alles bij elkaar levert dat een kijk en -leesboek van 144 pagina's met 276 foto's op. Het eerste exemplaar van Beve land, hart van Zeeland (prijs 18,95) wordt op dinsdag 20 oktober over handigd aan gedeputeerde Jo-An- nes de Bat in restaurant Katseveer van Rutger en Jessica van der Weel. Die verleenden ook hun me dewerking aan het boek. Een logi sche plek, aldus Spinnewijn. „Daar raken Noord- en Zuid-Beve land elkaar bijna." THOLEN. Op Tholen zit nie mand dronken achter het stuur. Tenminste, niet de 122 au tomobilisten die in de nacht van vrijdag op zaterdag tussen 21.30 uur en 00.30 uur werden gecontroleerd op de Krabben- kreekweg in Sint Philipsland, op Onder de Molen in Oud-Vossemeer, op de Stoof- dijk in Stavenisse en op de Ha ven in Sint-Maartensdijk. Een 24-jarige Wemeldingenaar werd bij Hoogerheide betrapt. In de nacht van zaterdag op zondag was het tijdens contro les in 's-Heerenhoek, waar het Oktoberfeest XXL plaatsvond, wel 'prijs'. In totaal 57 mensen werden gecontroleerd, twee au tomobilisten, beide beginnend bestuurder, liepen daarbij te gen de lamp. Een van de twee bleek bovendien al eerder be trapt te zijn op rijden onder in vloed. De machines in de enor me loods van uien- en bloembollenbedrijf Ste- ketee aan de Groenix van Zoelenstraat in Yerseke moes ten zaterdag even plaatsmaken voor kraampjes. De hal bood ruim te aan een snuffelmarkt, waarvan de opbrengst ten goed komt aan de toekomstige bouw van een nieuwe kerk aan de Steeweg. De Gereformeerde Gemeente houdt al jarenlang allerlei acties voor de nieuwbouw, die plaats zal bieden aan tweeduizend kerkgan gers. In totaal is daar al een kleine dertigduizend euro mee verdiend. De snuffelmarkt was voor het eerst. Daar heeft zo'n tien maan den voorbereiding in gezeten, ver telde voorzitter Kees van Burg van de activiteitencommissie. En niet voor niets, het was 's ochtends vanaf de opening met een al volle bak met bezoekers. In de kramen was van alles te koop, euro) ging onder de hamer. „Het leeft onder gemeentele den", stelde Van Burg tevreden vast. „Er wordt gul gegeven en we krijgen van iedereen veel mede werking." Behalve dan van omwo nenden van de voorziene locatie. Die maken bezwaar tegen de komst van de megakerk, onder meer vanwege de verwachte ver keersbewegingen. Het is daarom nog niet bekend wanneer de bouw kan beginnen. Tot die tijd gaat de Gereformeerde Gemeente gewoon door met het bij elkaar ha len van het benodigde bedrag: zo'n zestien miljoen euro, aldus Van Burg. De Reimerswaalse gemeente raad moet zich nog inhoudelijk over de plannen buigen. Als de kerk er in zijn voorziene vorm komt, zal het één van de grootste godshuizen in Zeeland zijn. De op brengst van de snuffelmarkt wordt deze week bekend. van kaarten en schilderijen tot in- terieuraccessoires en - uiteraard - kinderkleding. Ook was er de mo gelijkheid om gezinsfoto's te laten maken, een nieuwe coupe aan te laten meten en er was een ver koop per opbod. Onder meer een motorjacht (bieden vanaf 25.000 MAANDAG 12 OKTOBER 2015 Waar het hart sneller klopt door Luc Oggel Op koopzondag 25 oktober is er van 14 tot 15.30 uur een signeersessie in Het Paard van Troje in Goes. door Luc Oggel www.nieuwbouwgergemyerseke.nl Grote drukte tijdens de snuffelmarkt ten bate van de nieuwbouw van de kerk voor de Gereformeerde Gemeente in Yerseke. foto Johan van der Heijden Theo Spinnewijn neemt de proefdruk door van zijn nieuwe uitgave 'Beveland, hart van Zeeland'. Meer dan twintig mensen werkten er aan mee. foto Johan van der Heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 68