'Correctie ooglid kan nu al niet' plastische chirurgie of kunstgebir Mark Rutte: Van mensen blijf je af Pootje baden in de winter? NIEUWS 5 Vluchtelingenwerk: „Het zijn nu vooral Syriërs die naar Nederland komen. Die krijgen inderdaad een tijdelijke verblijfsvergunning voor vijf jaar, maar wel met een B-sta tus: dat houdt in dat die vergun ning tussentijds nu ook al intrek baar is, voor het geval de situatie in Syrië weer veilig genoeg is." 2 Zijlstra wil alleen nog maar nood zakelijke medische hulp voor vluchtelingen. „Geen plastische chi rurgie, ooglidcorrecties, borstvergro tingen en gebitsrenovaties meer." „Een asielzoeker in een azc valt on der de Regeling Zorg Asielzoekers. Daarin staat nu al dat plastische chirurgie niet wordt vergoed. En op het moment dat iemand een verblijfsvergunning krijgt, moet hij verplicht een zorgverzekering nemen." Meestal is dat een basis verzekering, daarin wordt plasti sche chirurgie alleen vergoed bij medische noodzaak. lasten. Gemeenten krijgen 100 eu ro per asielzoeker per week om asielzoekers met een verblijfssta tus tijdelijk te huisvesten, zo werd vrijdag besloten in overleg met ge meenten en provincies. Ook Zijlstra zei gisteren ervan overtuigd te zijn dat de coalitiepar tijen, hoewel zij beide een andere insteek kiezen, er samen uitko men, omdat dat de afgelopen tijd steeds is gelukt. Zijlstra kwam dit weekend van alle kanten onder vuur te liggen nadat hij in deze krant zijn plan nen voor een soberder verblijf voor asielzoekers had ontvouwd. Politieke tegenstanders doken vooral gretig op zijn suggestie dat asielzoekers in Nederland een oog lidcorrectie, een borstvergroting of complete gebitsrenovatie ver goed zouden krijgen. „Riskeren mensen hun leven voor een kunst gebit? De VVD blaast het draag vlak voor opvang op en ridiculi- 'Dit soort misleidende uitspraken zijn pure paniekpolitiek' seert mensen die vluchten voor oorlog", twitterde SP-leider Emile Roemer. D66 verwijt Zijlstra een 'onverantwoordelijke manier van politiek bedrijven' en GroenLinks vindt dat WD-premier Mark Rut- te afstand moet nemen van zijn partijgenoot Zijlstra. „Dit soort misleidende uitspraken zijn pure paniekpolitiek", aldus Groen- Links-voorman Jesse Klaver. Zijlstra bekende zaterdag na al le commotie dat het niet klopt dat medische ingrepen zoals een borstvergroting in het zorgpakket zouden zitten. „Dat is gewoon fout van mij", zei hij in een online spreekuur. De enige partij waar van Zijlstra dit weekend enige bij val kreeg, was het CDA. De chris tendemocraten pleiten al langer voor meer tijdelijke en sobere op vang van asielzoekers. Wel vindt CD A-leider Sybrand Buma dat de VVD laat komt met haar plannen en dat het kabinet faalt met de aanpak van het asielvraagstuk. PW-leider Geert Wilders meent dat sobere opvang niet zal voorkomen dat vluchtelingen naar Nederland komen. „Ze komen toch zolang de grenzen open staan. Dus grenzen dicht", stelt hij. Zolang een asielzoeker in een azc wacht op een beslissing over zijn verblijfsvergunning, krijgt hij elke week leefgeld: 44,66 euro voor eten en 12,95 euro voor de rest. Met een verblijfsvergunning komt ook het recht op een bijstandsuit kering. Bots: „Vluchtelingen krij gen geen standaard huishoudelij ke hulp. Geen idee waar Zijlstra op doelt." Statushouders kunnen wel een bijstandsuitkering aanvra gen. Velen doen dat omdat ze, ze ker in het begin, nog geen werk hebben. „Ze kunnen ook zorgtoe- slag en kinderbijslag aanvragen." DEN HAAG. Politici van links tot rechts hebben vol afschuw gerea geerd op de aanval op een vluchte lingenopvang in Woerden. Minister-president Mark Rutte spreekt van een 'laffe actie' die 'volstrekt ontoelaatbaar' is. „Van mensen blijf je af', aldus de pre mier. Rutte nam zaterdag zelf pools hoogte in de belaagde sporthal. Volgens Rutte zijn de vluchtelin gen die er verblijven enorm ge schrokken, zo liet hij weten op zijn Facebook-pagina. Rutte: „Degenen die hiervoor verantwoordelijk zijn, moeten hard worden aangepakt. Ik heb ge zegd dat wij en alle betrokken in stanties er alles aan blijven doen om de veiligheid van deze men sen te garanderen." De premier deed vrijdag nog de oproep om de rust te bewaren en 'binnen de grenzen van de wet en het betamelijke' te blijven. Nog diezelfde avond bestormden twin tig mannen, in het zwart gekleed en met bivakmutsen, de sporthal waar 150 vluchtelingen verblijven. PW-leider Geert Wilders blijft oproepen tot verzet tegen opvang van vluchtelingen, 'maar nooit met geweld'. De wereld is Kras Turkse Rivièra MAANDAG 12 OKTOBER 2015 tegenover elkaar Asielzoekers moeten in Nederland soberder worden opgevangen, meldde VVD-fractievoorzitter Zijls tra zaterdag in deze krant. Woord voerder Annemiek Bots van Vluch telingenwerk Nederland reageert. IHalbe Zijlstra stelt voor de tijde lijke verblijfsvergunning van vijf jaar in te korten tot één jaar en deze elk jaar opnieuw te bekijken. Jesse Klaver GroenLinks 3 In het nieuwe VVD-plan kunnen vluchtelingen met een tijdelijke vergunning niet langer aanspraak ma ken op bijstand. Zijlstra: „Zij kunnen best toe met leefgeld van een paar tientjes. Ze krijgen niet langer uitge breide huishoudelijke hulp en meer dere toelages." door Laurens Kok Een betoging van de an- ti-islamorganisatie Pegida heeft zondagmiddag in de binnenstad van Utrecht tot veel onrust geleid. De de monstratie was gericht te gen de komst van vluchte lingen. Het protest trok honderden mensen naar de binnenstad, zowel voor als tegenstanders. De sfeer was grimmig, en de beto ging ontaardde vrijwel di rect na aanvang in opstoot jes. Pegida-aanhang pro beerde door de linie agen ten heen te breken en scan deerde leuzen als „Vuile landverraders. Eigen volk eerst." Tegendemonstran- ten riepen op hun beurt: „Vluchtelingen welkom. Na zi's raus." Politie te paard wist de onruststokers uit eindelijk uiteen te drijven. Ongeveer tien mensen zijn aangehouden. Rond kwart over vier was het weer rus tig in de binnenstad van Utrecht. foto's Martijn Beekman/ Angeliek de Jonge/ANP In de winter naar de zon! CostadelSol sdgnv.a. 299 Madeira sdgnv.a. 349 Sharm El Sheikh sdgnv.a. 399 Dubai 5dgnv.a. 399 Curasao 9dgnv.a. 599 Aruba 9dgnv.a. 699 Bali "lOdgnv.a. 699 Dom. Republiek 9dgnv.a. 699 Deze zonvakanties zijn inclusief vlucht, transfer of huurauto, accommodatie en reisleiding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5