Archeologen in spe ingewijd in het vak Slotconcert met bevlogen musici Wolf Blazers Ensemble origineel PZC COLOFON Collectieve garage sales zijn populair 16 ZEELAND Het ruimt lekker op en je houdt er een zakcentje aan over. Hele dorpen wagen zich tegenwoordig aan een 'garage sale'. Aanleiding was de jaarlijkse bijla ge die de PZC uitbrengt over de Zeeuwse leerlingen die afzwaaien van de basisschool. Daarbij geven ze ook allemaal op wat ze later wil len worden. Dit jaar was de SCEZ aangenaam verrast door het feit dat nogal wat scheidende groep 8-leerlingen aangaven archeoloog te willen worden. Daar moeten we wat mee, dacht de stichting. Zij benaderde via de scholen de betreffende leer lingen en nodigde hen uit langs te komen in het SCEZ-pand in Mid delburg. Van de negentien bleken er dertien zaterdag ook aanwezig te kunnen zijn. Zij werden enthousiast ont haald door adviseur archeologie Robert van Dierendonck en depot beheerder Henk Hendrikse. Ook Deandra de Looff was aanwezig. Zij deed op de middelbare school al een stage bij het archeologisch depot van de SCEZ, studeert het vak inmiddels aan de universiteit van Leiden en vertelde erover aan de brugklasleerlingen die wellicht dezelfde weg gaan volgen. De scholieren hadden allemaal het verzoek gekregen eigen vond sten mee te nemen waarvan zij vermoedden dat deze archeolo gisch zijn. Dat leverde een geva rieerde oogst op. Toch bleek zeker niet alles archeologisch te zijn, zo als een haaientand. „Archeologie gaat over mensen, niet over die ren", legde Van Dierendonck uit, die wel meteen wist te vertellen dat de haaientand 22 miljoen jaar oud was. Zeker wel archeologisch was het Romeinse porselein, dat een van de kinderen had meege bracht. Van Dierendonck legde verder de beginselen van het vak uit, zo als het zoeken naar sporen in de grond. Vervolgens kregen de ar cheologen in spe een rondleiding in het depot. 088-0139910. Garages en oprit ten staan hele maal vol. Rekken met kleding, di verse afgedankte apparatuur, over bodig geworden huisraad, plan ken vol prullaria. Het is zaterdag ochtend in Sluiskil en het hele dorp is veranderd in een eldora do voor rommelmarktjunks en ja gers op tweede- of desnoods der dehands koopjes. Ook in de Baljuwlaan hangen overal spandoeken met 'garage sa- Ie', bijvoorbeeld bij de familie De Caluwé. „Het is gewoon een ge zellige dag", zegt Janny de Ca luwé. „En ook zo makkelijk. Voor een rommelmarkt moet je eerst al je spullen inladen en nu ver koop je het gewoon aan huis." Rond tien uur heeft het gezin al een paar tientjes omzet. „We hebben onder meer een schilde rijtje verkocht, bloesjes, een jasje en veel opschik. De prijs bepalen we ter plekke. Het hoeft echt niet de hoofdprijs te zijn, want je wil het gewoon kwijt. Je wordt er ook zeker niet rijk van. Als we er een keer lekker van kunnen gaan eten, is het al mooi." Heel Sluiskil staat in het teken van de garageverkoop. Zo'n tach tig huishoudens doen eraan mee, verspreid over het dorp. Bezoe kers kunnen voor een sanitaire stop en een bak koffie terecht in de speeltuin of't Meulengat. De collectieve garage sale wint snel aan populariteit. Een week eerder was er ook een in Sas van Gent, evenals in Oost-Souburg, maar dan onder de naam rommel- route. De garageverkopen groeien onderhand uit tot een vaste najaarstegenhanger van de vrijmarkten in april. In Sluiskil nam Ans van Puy- velde twee jaar geleden het initia tief. „Ik heb het idee overgeno men van Sas van Gent, waar ze al Het slotconcert van de 'zo merperiode' van Muziek- podium Zeeland was spe ciaal. Een zo goed als volle Grote Kerk kreeg gisteren twee bekende romantische werken voorgescho teld. Philharmonie Zuidneder land begon zijn nieuwe seizoen in Veere en werd geleid door een jonge energieke dirigent. Het vioolconcert in D op. 77 van Brahms is een technisch veel eisend werk. Brahms was pianist en had minder kennis van de moeilijkheden van het strijkin strument. Hij schreef een muzi kaal hoogstaand werk dat niet echt virtuoos klinkt. Violisten pakken graag uit met virtuositeit, maar in dit concert kunnen ze dat alleen kwijt in de cadens. Brahms schreef het concert in 1878 als een eerbetoon aan zijn vriendschap met de violist Joseph Joachim, die de bekendste cadens schreef. Si- mone Lamsma is een jonge, veel belovende musicus. De violiste De veelbelovende violiste Simone Lamsma speelde doorvoeld en met grote inzet. speelde doorvoeld en met grote inzet. Dat ze de cadens met res pect voor de rustmomenten ver tolkte, toonde aan dat ze de mate rie beheerst. Zij bracht het werk stijlvol. Opvallend waren de innig gebrachte melodie in het Adagio door de hobo en het tempera mentvolle Rondo. De vijfde sym fonie van Tsjaikovski, in e op. 64 (geschreven in 1888), staat in het teken van het noodlot. Dat thema komt in dit cyclische werk in alle vier delen voor. Opvallend blijft de knappe orkestratie in dit werk, alle instrumenten komen wat klankkleur betreft uit en de sa menklanken zijn vaak hartverwar mend. De afwisseling tussen ener gieke momenten en meeslepende melodieën blijft aantrekkelijk bij Tsjaikovski. De tempi waren soms net iets te langzaam of te overrompelend, maar in totaliteit was het gewoon genieten gebla zen. Het Wolf Blazers Ensem ble, met lean-Philippe Poncin en Vlad Wever- bergh (klarinet), Vinciane Baud- huin en Griet Cornells (hobo), Jean-Pierre Dassonville en Johan Van Neste (hoorn), Jean-Franqois Carlier en Alain De Rijckere (fa got) en Eric Mathot (contrabas), speelde verstrooiingsmuziek voor blazers dat eind van de 18de en be gin 19de eeuw in de mode was. Om de muziek zo getrouw moge lijk te vertolken hebben de musi ci gekozen om op periode-instru menten te spelen. Spelen op deze instrumenten vereist meer techni sche vaardigheden, maar geeft ook zachtere en meer ronde klan ken. In de Serenade KV 375 (voor zes blazers) in Es van Mozart werd met respect voor stijl ge speeld. De klarinetten fungeer den als melodie-instrumenten en de fagotten en hoorns zorgden voor een brede ondersteuning. Er waren mooi verzorgde kleine so lo's te horen en de menuetten met contrasterende trio's kwa men vlot en speels over. Beethoven schreef een arrange ment voor blazers van zijn 7de Symfonie. Wolf speelde het Alle gretto met als hoofdthema een langzame mars. Het was interes sant om de verschillende klank kleuren van de blazers apart en sa men te kunnen beluisteren. Serenade KV 388 in c van Mo zart is een van de zwaarmoedig ste werken voor blazers. Wolf speelde het Allegro in balans en onderstreepte de mineurstem ming. Na het sombere Adagio klonk met Menuet speelser en de inbreng van de hobo's en fagot ten was bijzonder knap en in ba lans. In het slot allegro demon streerden de musici dat zij een mooie eenheid vormen. door Rolf Bosboom MIDDELBURG Met de toekomst van de archeologie in Zeeland lijkt het wel goed te zitten. De Stich ting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) ontving zaterdag dertien brugklasleerlingen die ambities hebben in die richting. Twee deelnemers aan de archeologische middag bekijken de meegebrach te vondsten, foto Lex de Meester Krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel onze bezorgservi- ce: 088 0561510, of meld het op: www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Vragen? Bel: 088-0139910 Uitgever Erik van Cruijthuijsen Sales manager Kees van Zalinge Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Hoofdredactie Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Centrale redactie Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118- 43 4000 T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl www.pzc.nl Redactie Walcheren. Bevelanden. Schouwen-Duiveland en Tholen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen T: 0118- 434021 E-mail: walcheren@pzc.nl; bevelanden@pzc.nl; schouwen-duiveland@pzc.nl; tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl Snel van je rommel door Rolf Bosboom Dempsey (3) toont een van zijn aanwinsten bij de garage sale. Rechts zijn grootouders. door Jeanette Vergouwen Brahms en Tsjaikovski. Door Philharmo nie Zuidnederland o.l.v. Antonio Men- dez en m.m.v. Simone Lamsma (viool). door Jeanette Vergouwen Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen Serenades van Mozart en Beethoven. Door Wolf Blazers Ensemble. Vrijdag 9 oktober, NH Kerk in IJzendijke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 52