538. ING Weergoden helpen Rossi handje in Japan T Hl Matteo Trentin sluit winnend af 10 SPORT Een pelotonnetje koers verslaafden bleef in Europa om Parijs-Tours van enig cachet te voorzien. Schlemiel Wout Poels baalt flink na schuiver in Abu Dhabi Doe mee aan de Leukste Amateurclub van Nederland en win 20.000 om jullie clubdroom waar te maken TOURS. Wereldkampioen Peter Sa- gan was er niet. En ook Tom Boo- nen, Philippe Gilbert en Mark Ca vendish ontbraken. Maar wat was-ie leuk, die laatste Noord-Eu- ropese klassieker van de wielerka- lender. Een strakblauwe hemel. Wind. Waaiers. Kopgroepen. Leeg lopende banden. Ontluikende ta lenten. Wegblijvende vluchters. Recordsnelheden. En balende sprinters. Werkelijk alle ingrediënten had Parijs-Tours om als een van de fraaiste klassiekers van 2015 de geschiedenisboeken in te gaan. Be halve een deelnemersveld om van te watertanden. Een afbrokkelend monument is het enkeltje Tours na 109 edities. Een oude dame die wegkwijnt in het bejaardenhuis en de aanloop op haar bezoekuur steeds minder ziet worden. Haar lievelingsneefjes komen al lang niet meer nu de koers sinds 2009 niet meer is opgenomen in de WorldTour. De grote kampioe nen die ze dolgraag nog eens had willen bijschrijven op haar rijkge- vulde erelijst verkozen de laatste jaren de alweer ter ziele gegane Ronde van Peking op jacht naar WorldTour-punten. Dit keer vlo gen ze massaal achter het grote geld aan naar Abu Dhabi, waar de UCI na een slopend seizoen nog een eindejaarsfeestje in de overvol le kalender propte. Voor de gele genheid planden voor het gala ook nog een vierdaagse etappe koers in de woestijn, met tempera turen ver boven de veertig graden. ABU DHABI. Het mo ment waar iedereen aan terug zal denken na de eerste editie van de Ronde van Abu Dhabi? De crash van Wout Poels. Za terdag was de Lim burger van Sky hard op weg om de ronde te winnen, maar hij verslikte zich in de al lerlaatste bocht van de koninginnenrit. De Colombiaan Este- ban Chaves (Orica) bij wie Poels even eer der weggereden was, verzekerde zich zo op de top van de Jebel Hafeet van de etap pe- en de eindzege. Poels, die ook Fabio Aru (Astana) nog langs zag flitsen voor hij weer op kon stap pen, kon logischer wijs gisteren weinig meer uitrichten in de slotrit op het uitge storven Formule ï-cir- cuit van Yas Marina. Achter Chaves en Aru werd hij gehul digd als derde. De tweede dagzege van ploeggenoot Elia Vi- viani was een doekje voor het bloeden. De exotische en futuristische plaatjes uit het Midden-Oosten vlogen je de laatste dagen om de oren. Peter Sagan op een kameel. Peter Sagan die een 'wielerpitstop' maakt op het Yas Marina Ft Cir cuit. Peter Sagan onder een palm boom. Hippe kiekjes waarvan Pa rijs-Tours het niet moet hebben. De herfstkoers is mooi van lelijk heid. Zo kwam een kampioen als John Degenkolb er twee jaar terug met een afbladderend affiche graag winnen. Ook gisteren waren er van die échte koersdieren die hun vakan tie graag nog even uitstelden. Zo als Roy Curvers (veertiende), die zijn seizoen in februari al begon in Dubai en niet zo nodig nog eens naar het Midden-Oosten hoefde. „Ik rijd liever in Parijs- Tours rond dan op een verlaten cir cuit in de woestijn", aldus Cur vers, die heus wel het belang van de race in Abu Dhabi inziet. „Wie betaalt, bepaalt. Peking, Abu Dha bi, Dubai, daar zit het geld en dus de interesse van de sponsoren en de toekomst van de sport. Dus moeten die koersen erbij op de wielerkalender en dat kan alleen aan het begin of het einde van het jaar. Alleen zonde dat zo'n ontwik keling dan ten koste gaat van Pa rijs-Tours." Op papier dan, want spektakel was er genoeg in de herfstklassie- ker. Greg Van Avermaet gaf de koers na toch al een spetterend koersverloop - waaiers, dertig man vooruit, drie man weg in vol le finale - nog een dramatisch tint je. Van Avermaets leegloper in de finishstraat promoveerde mede vluchter Matteo Trentin tot win naar. Het was zo'n verhaal waar 'Tours' voor gemaakt is. Nog één collectieve wielerherinnering scheppen waar de wielerliefheb- ber nog even op kan teren, zo vlak voor een koersloze winter. De laagstaande zon die de Ave nue de Grammont nog één keer oplichtte voor een sprint van twee stervende zwanen met op de achtergrond een foeterende pech vogel. Daar kon geen wereldkampi oen op een kameel tegen op. o Niet Jorge Lorenzo, die op een gegeven mo ment met een marge van bijna vier secon den aan de leiding reed, won de MotoGP van Japan, maar Dani Pe- drosa, die halverwege nog zo ver achter lag dat hij Lorenzo niet eens kon zien. De grote winnaar van de wedstrijd vol bizarre wen dingen was Valentino Rossi, die dankzij de tweede plaats zijn voor sprong in het WK uitbouwde tot achttien punten. Lorenzo stond balend op de laagste trede van het podium op de Twin Ring in Motegi. Opnieuw keerden de weergoden zich tegen hem. Was het droog geweest, zo als de eerste twee dagen, dan had hij vrijwel zeker gewonnen. Was het drijfnat gebleven, na de hoos buien van eerder op de dag, dan had hij ook de beste kansen ge had. Maar de baan droogde gedu rende de 24 ronden van de race op. De regenbanden werden te warm, stukken rubber vlogen Lo renzo om de oren en de Spanjaard had grote moeite om zijn Yamaha in het gareel te houden. „De laatste ronden was het overleven om niet al te veel pun ten te verliezen", sprak de teleur gestelde Spanjaard. „Alweer ver lies ik door pech met het weer. Wereldkampioen worden is nog steeds mogelijk, maar dan moet het de laatste drie races wel eens allemaal meezitten." Op de natte baan had Lorenzo al na de eerste ronde een gaatje van een seconde op de achtervol gende Rossi. Dat gat bouwde hij gestaag uit tot bijna vier secon den. Hij leek onbedreigd op weg naar de overwinning, maar in ron de zestien ging het spel op de wa gen. Dani Pedrosa reed een gat van vier seconden op Rossi dicht en passeerde de Italiaan. Vedergewicht Pedrosa stoomde door, zette ook Lorenzo opzij en nam Rossi in zijn kielzog mee. De kleine Span jaard maakte dankbaar gebruik van de omstandigheden - als ve dergewicht zette hij minder druk op de voorband, die daardoor net iets minder hard sleet - en kwam met een voorsprong van ruim ze ven seconden over de streep om zijn vijftigste Grand Prix-zege te noteren. Lorenzo volgde op meer dan drie seconden achter Rossi. Pedrosa was verrast: „Dit had ik nooit verwacht. Ik lag bijna tien seconden achter Jorge en had al moeite om de vierde plaats te be houden. Maar langzaamaan kwam ik in mijn ritme. Ik zag dat ze vooraan problemen hadden met de banden en dat de rondetijden opliepen." Pedrosa ziet de titelstrijd tus sen de twee Yamaha-coureurs ge spannen aan. „Het is zwaar, voor allebei. Ze rijden constant op de li miet, kunnen zich geen van bei den een foutje permitteren. Dat is mentaal ontzettend moeilijk." Meer info: leuksteamateurclub.nl l i Drama tot in de finishstraat door Arjan Schouten Way- Matteo Trentin. foto Cor Vos TJ ro door Natascha Kayser Daniel Pedrosa is een tevreden man in Japan, foto EPA 1838. ING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 38