Toch nog puntje voor Verstappen, Hamilton nadert kampioenschap thriller onderuit tegen Bulgaren Toekomst van Red Buil binnen enkele weken duidelijk De Faeroër Eilanden moeten zich schamen SPORT 9 onlangs vast en Esteban Gutierrez is de gedoodverfde kandidaat voor het tweede stoeltje. Die benoe ming laat echter al een tijd op zich wachten. Misschien omdat Ferrari, dat uiteindelijk bepaalt wie er naast Grosjean komt, Ver stappen naar voren wil schuiven. Hij zou bij Haas nog een jaar kun nen rijpen en in 2017 als opvolger van Raikkönen doorschuiven naar de Scuderia. Binnen twee weken wil Red Bulls topman Dietrich Mateschitz weten of zijn teams over competi tieve motoren kunnen beschikken en het voor hem zin heeft door te gaan met Formule 1. Dan zal er ook snel duidelijkheid komen om trent Verstappens toekomst. Nu nog onzeker, maar desondanks al goudgerand. SOTSJI. Max Verstappen kon gis teren binnen een kilometer bijna een streep zetten door zijn debuutrace in Sotsji. De tie ner werd kort na de start van de Russische GP in de flank ge raakt door Nico Hülkenberg ('Ik wilde eromheen rijden, maar dat lukte niet'), waarna hij als een zondagsrijder de race moest voltooien. Door een tijd- straf van Fernando Alonso nam hij alsnog een WK-punt mee. Na België, Italië, Singapore en Japan ontbeerde Max Verstap pen ook in Rusland aanvanke lijk het nodige geluk. Welis waar maakte hij in de kwalifica tie met plaats negen veel in druk, de euforie was een et maal later van korte duur. De Limburger kon de valse start op het Olympic Park ditmaal niet corrigeren met een wervelende inhaalrace. „Er was zoveel be schadigd", stelde Verstappen. „Er zat een gat in de vloer, ver der waren de voor- en achter vleugel net als de ophanging be schadigd. Omdat alles scheef stond, sleten de banden ook sneller." De STR10 bleek daardoor moei lijk te besturen. Met veel kunst- en vliegwerk, en dank zij een groot aantal uitvallers, fi nishte de tiener als elfde. Om dat Alonso na afloop een tijd- straf van vijf seconden kreeg (vanwege het herhaaldelijk overschrijden van de witte lij nen) schoof Verstappen een plaatsje op, goed voor één WK-punt. Teamgenoot Carlos Sainz, zaterdag in de vrije trai ning met een impact van 46G gecrasht maar desondanks toch gestart, viel na een sterke race uit met remproblemen. „We hadden hier allebei dik kunnen scoren. Zonde", vond Verstap pen. „We hadden geen geluk." Net als een jaar geleden, bij de inaugurele race, was de Russi sche GP niet eentje die lang in de herinnering zal blijven. Polesitter Nico Rosberg viel al snel uit met een technisch man kement, waarna Lewis Ha milton onbedreigd op zijn ne gende overwinning van 2015 af koerste en werkgever Mercedes alvast de constructeurstitel be zorgde. De Brit kan over twee weken in Amerika zijn derde kampioenskroon ophalen. Twaalfduizend schreeuwende en toeterende tegenstanders op de tribune en een ijzersterke tegen stander, daar keek de bondscoach naar uit. De bomvolle Arena Ar- meec viel ook nog eens helemaal stil tijdens het duel. Halverwege de tweede set stond Vermeulen klagend aan de wedstrijdtafel omdat collega Pla- men Kostantinov een extra libero wilde opstellen. Dat mag alleen in het geval van een blessure bij de eerste twee libero's en daar was in het geval van Vladislav Ivanov geen sprake van. De klacht van Vermeulen werd na een ellenlange discussie gegrond verklaard. Bulgarije was daarna van slag, met libero Ivanov - in een potsier lijke wegwerkershesje - in het middelpunt. In de wolk van on rust verdiende Oranje zes punten op rij. Dat vormde de basis voor winst in de tweede set. Nederland zat goed in de wed strijd tegen de favoriet, de num mer zeven van de wereld. In het eerste en derde deel liet Oranje kansen op setwinst liggen tegen de gelouterde Bulgaarse ploeg. Vooral het verlies in de derde set, na een 22-18 voorsprong, was pijn- Na overwinningen op Tsjechië en Duitsland komt Oranje bij het EK net tekort tegen het sterke gastland Bulgarije lijk te noemen. De wedstrijd bleef een thriller tot de laatste bal. Met invaller Thijs ter Horst in een prominente rol bleef de barrage bloedstollend spannend. Bij het derde matchpoint moest Oranje toch buigen (27-29 25-20 26-28 25-2315-17). Marathonwedstrij d De laatste wedstrijd was bepa lend voor de zege in de groep, om dat Nederland zaterdag in een ma rathonwedstrijd Duitsland had verslagen (3-2). Ook toen was het onrustig buiten de lijnen. De Bel gische bondscoach Vital Heynen van Duitsland wekte de indruk dat hij in de kwartfinale liever te gen Bulgarije dan tegen wereld kampioen Polen wilde spelen. Topspelers werden gespaard en mede dankzij een aantal wissels aan Nederlandse kant werd een 1-2 achterstand in sets omgebo gen in een overwinning. Vermeu len bracht in de vierde set vier frisse invallers binnen de lijnen en zij zorgden voor impulsen. De middenaanvallers Bas van Bem- melen en Thomas Koelewijn wer den uitstekend benut. De vijfde set was er eentje om van te water tanden (15-13). Heynen kreeg zodoende zijn zin, Duitsland heeft België en Bulgarije als komende tegenstan ders. Voor Nederland is de kwarfi- nale haalbare kaart, Slovenië is een opponent van vergelijkbaar niveau. Dan wacht met Polen een kandidaat voor de gouden plak. COLUMN Diederik Smit Als je tien jaar geleden had voorspeld dat zo wel IJsland als Noord-Ierland en Wales actief zou zijn op het EK van 2016, zou je voor gek zijn verklaard. Je had er aan kunnen toevoegen dat het toer nooi liefst 24 deelnemers zou tel len. Wellicht had men je dan al minder koekoek geacht. Vervolgens had je alsnog het stempel krankjorum kunnen krij gen door te zeggen dat de IJslan- ders, de Noord-Ieren en de Welsh men groepswinnaar zouden wor den in hun kwalificatiepoules. De hypothetische menigte uit 2005 zou echter te snel geweest zijn in haar oordeel, want bovenstaand scenario staat op de drempel van de werkelijkheid. Ook België speelt volgend jaar ein delijk weer eens een EK-eindron- de. De laatste keer dat België zich voor een EK kwalificeerde, was al weer een hit van Doe Maar gele den: 32 jaar. Het Noordwest-Euro- pese voetbal zit klaarblijkelijk in Het voetbal in Noordwest-Europa zit klaarblijkelijk in de lift, Nederland is een uitzondering de lift. In die zin is Nederland de uitzondering op een regel waar je nou net geen uitzondering op wilt zijn. Net als de Faroër Eilan den overigens. Je zou de opmars der noordwesterlingen bijna over het hoofd zien, omdat we geneigd zijn het EK-debuut van IJsland, Noord-Ierland en Wales te koppe len aan de uitbreiding van het deelnemersveld. Ten onrechte, want Noord-Ier land heeft zich al verzekerd van groepswinst in poule F, terwijl ook IJsland en Wales nog een kans maken om hun poules te winnen. Het is dus goed mogelijk dat zij zich ook voor een EK met zestien landen geplaatst hadden. De verklaring voor dit alles is mo gelijk geologisch van aard. Vijf jaar geleden kreeg Noordwest-Eu ropa te maken met een aswolk van de IJslandse vulkaan Eyjafjal- lajökull (spreek uit: 'Hè ja fijn, flauwekul'). Zelf denk ik dat die aswolk het leidingwater heeft ver vuild met stofjes waarvan je beter positiespel gaat spelen. Eén ding is zeker: de Faeroër Eilanden moe ten zich schamen. MAANDAG 12 OKTOBER 2015 Max Verstappen (rechtsonder) kan nog net aan ernstiger schade ont snappen, maar ziet in de beginfase van de race in Rusland wel zijn kan sen slinken doordat het nodige aan zijn wagen is verbogen, foto EPA .7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 37