'FIFA-betaling aan Platini staat niet zwart op wit' Oranje in Mercedes en Ferrari lonken naar Formule 1-talent 8 SPORT De Formule 1 -toekomst van Red Buil is ongewis, die van Max Verstappen gegarandeerd. Wat zijn de scenario's? Muskens en Piek laten titel liggen Voor badmintonsters Eefje Muskens en Selena Piek kreeg het Dutch Open in Almere niet het gehoopte einde. De titel verdedigsters waren voor eigen publiek gebrand op een nieuw succes maar een mindere dag brak ze gisteren op. De Bulgaar- sen Gabriela en Stefani Stoeva, als tweede geplaatst, waren te sterk: 24-22 21-15. ..Het was niet eens net niet goed genoeg. Het was gewoon niet goed genoeg", aldus Muskens. Een dag eerder strandde Piek met Jacco Arends in de halve finales van het ge mengd dubbelspel. Schotland maakt het zichzelf lastig Schotland heeft de kwartfina les van het WK rugby bereikt door Samoa met 36-33 te ver slaan, na een achterstand van 23-26 bij rust. De Nederlandse Schot Tim Visser kwam niet in actie. Gisteravond werd de poulefase afgesloten. De acht kwartfinalisten zijn nu bekend. Zeven van de acht landen zijn geen verrassing. Wales is dat wel een beetje, omdat die ploeg zich plaatste ten koste van En geland. De kwartfinales: Zuid- Afrika - Wales, Nieuw-Zeeland - Frankrijk, Ierland - Argenti nië en Australië - Schotland. WIELRENNEN KORT Stap handbalsters richting EK 2016 De Nederlandse handbalsters hebben een voorschot geno men op deelname aan het EK, volgend jaar december in Zwe den. Het team van bondscoach Henk Groener won gisteren de lastige uitwedstrijd in Oosten rijk: 25-31. Oranje miste in Ma ria Enzersdorf met Danick Snel- der, Estavana Polman, Jessy Kra mer en Martine Smeets bepa lende speelsters door blessures. Na rust (11-13) werd toch duide lijk afstand genomen. Lois Ab- bingh (zes doelpunten) en San ne van Olphen (vijf) waren de meest productieve speelsters. Van Cerwen laat hoofdprijs glippen Michael van Gerwen heeft zijn derde hoofdprijs in de World Grand Prix, waarin de darters moeten beginnen en eindigen met een dubbel, uit handen la ten vallen. De titelverdediger moest in een sensationele fina le zijn meerdere erkennen in Robert Thornton: 5-4. De Schot verdiende met zijn ver rassende zege 135.000 euro. De 26-jarige Brabander, num mer één van de wereldranglijst bij de PDC, begon met vlotte winst van de eerste set, maar zag 'The Thorn' daarna boven zichzelf uitstijgen. ZÜRICH. Michel Platini heeft geen getekend FIFA-contract waarin de betaling van bijna 2 miljoen euro staat vermeld. Dat meldt The Guardian. De UEFA- baas kreeg het geld na een mon delinge toezegging van Sepp Blatter. Platini beweert dat hij de geldsom kreeg voor zijn werk voor de FIFA tussen 1998 en 2002. De Fransman is net als FIF A-baas Blatter door de ethische commissie van de we reldvoetbalbond voorlopig voor negentig dagen geschorst. Plati ni kreeg in februari 20111,8 mil joen euro, drie maanden later verklaarde hij zich niet kandi daat te stellen als FIF A-voorzit ter. In plaats daarvan steunde Platini de zittende Blatter. De Zwitserse aanklager Michael Lauber zou zich volgens The Guardian ook richten op het feit dat je in Zwitserland na vijfjaar geen geld voor gedane arbeid meer kunt claimen. De FIFA, die in Zürich zetelt, betaalde Platini pas negen jaar na vermeende, ge dane arbeid. De ethische com missie onderzoekt of Blatter de autoriteit had om een mondelin ge toezegging te doen voor de 1,8 miljoen euro. Platini werkte 3,5 jaar voor de FIFA. Hij kreeg voor die periode 960.000 euro. In 2007 werd de Fransman geko zen tot voorzitter van de UEFA. os Verstappen beweerde het ruim twee weken gele- H den in Suzuka met grote 11 stelligheid. Indien Red Buil I zich volgend jaar uit de For- mule 1 terugtrekt en ook op- J leidingsteam Scuderia Toro Rosso - de renstal waarbij zoon Max debuteert - het toneel ver laat, heeft dat geen consequenties voor de tiener. Zelf maakt de roo kie zich evenmin veel zorgen, zo verklapte hij aan de vooravond van de Russische GP. Want er zijn alternatieven. Zeer aantrekkelijke zelfs. Vorig jaar signeerde de Limbur ger op de luchthaven van Düssel- dorf een driejarig contract met Red Bull. Die overeenkomst is in beton gegoten. Verstappen is bij de energiedrankenfabrikant tot 2018 verzekerd van een racestoel tje in de Formule 1, in tegenstel ling tot teamgenoot Carlos Sainz. Waar hij volgend jaar rijdt indien Red Buil de Formule 1 trouw blijft, is een open vraag. Leerproces Vader Jos zou hem het liefst nog een jaartje bij zijn huidige team willen stallen, om het leerproces geleidelijk te vervolgen. Maar hij weet ook dat de drang van zijn zoon zo snel mogelijk voor po diumplaatsen, overwinningen en eventueel de wereldtitel te kun nen vechten ('het gaat om win nen, maakt niet uit in wat voor au to', stelde de tiener), niet te beteu gelen is. De kenners achten de nieuwkomer daar met topmateri- aal al toe in staat. Aanvankelijk was het Red Bulls idee Verstappen langzaam in de Formule 1 te brengen. Twee jaar kennis en ervaring opdoen bij Toro Rosso, vervolgens de over stap maken naar het veel rijkere en succesvollere moederteam. Om daar, als wat meer gearriveerde coureur en nog voor zijn twintig ste, te gaan jagen op overwinnin gen en titels. Zoals Sebastian Vet- tel ooit deed. Maar nu de motorensaga - Red Buil wil alleen in de Formule 1 blijven wanneer het over competi tieve krachtbronnen kan beschik ken - het voortbestaan van beide teams ernstig bedreigt, moet er worden geschakeld. Manager Vermeulen schaakt de laatste weken op meerdere borden tegelijk. Zaterdag sprak de Limbur ger samen met Jos Verstappen in Mercedes' motorhome uitgebreid Waar Max Verstappen volgend seizoen rijdt indien Red Buil de Formule 1 trouw blijft, is een open vraag met teambaas Toto Wolff. Waar schijnlijk om eventuele interesse van de Duitse autofabrikant te pei len. Die is er ongetwijfeld. Merce des wilde de tiener vorig jaar al contracteren, maar kon hem geen stoeltje in de Formule 1 aanbie den. Red Buil wel. Derde auto Wolff is een toegewijd fan van Max Verstappen, herkent net als zijn collega's het zeldzame talent van de Limburger. Met Lewis Ha milton en Nico Rosberg is Merce des in 2016 voorzien van twee pilo ten. Toch is een overgang van Ver stappen volgend jaar niet uitgeslo ten. Mocht Red Buil beide teams terugtrekken, dan bestaat de kans dat de vier belangrijkste spelers in de Formule 1 (Mercedes, Ferrari, Williams en McLaren) een derde auto gaan inzetten. Daarvoor zou de Duitse fabri kant Verstappen op het oog heb ben. De tiener kan bij een vertrek van Red Buil immers gaan en staan waar hij wil, is niet meer ge bonden aan een contract. En bij het beste team kan Verstappen meteen laten zien wat hij ten op zichte van collega's als Hamilton en Rosberg in huis heeft. Het is slechts één van de drie scenario's. Want ook Ferrari lonkt naar de Nederlandse debutant. De Italiaanse renstal heeft voor 2016 Vettel en Kimi Raikkönen onder contract. Ook hier zal Verstappen ongetwijfeld meer dan welkom zijn als derde rijder. Daarnaast heeft Ferrari wellicht nog een an dere troef in handen: een plekje bij het Amerikaanse Team Haas, dat volgend jaar met motoren van Italiaanse makelij zijn entree maakt in de Formule 1. Haas legde Romain Grosjean De selectie van bondscoach Gido Vermeulen versloeg Duitsland (3-2), maar verloor gisteravond laat in een zinderend gevecht, dat drie uur duurde, van poulewin naar Bulgarije (2-3). Vermeulen verheugde zich op voorhand al op een overvolle zaal voor de laatste groepswedstrijd. BADMINTON RUGBY HANDBAL DARTS Bakelants boekt weer zege in Italië Jan Bakelants heeft de 98e Ronde van Emilia gewonnen. De Belgische coureur van AG2R kwam in San Luca na 200 kilo meter iets eerder over de meet dan de Italiaan Andrea Fedi en de Spanjaard An gel Madrazo. Maurits Lammertink (Room pot) was op de elfde plaats de beste Ne derlander. Voor Bake lants is het zijn twee de zege in Italië deze maand. Hij won ook al de Ronde van Pie- monte. Robert Ge- sink wist de Ronde van Emilia in 2009 en 2010 te winnen. Boonen voorlopig nog in ziekenhuis Tom Boonen (foto) moet nog enkele da gen in een zieken huis in Abu Dhabi blij ven. De Belgische wielrenner brak vrij dag bij een valpartij in de Ronde van Abu Dhabi zijn linkerslaap been. Boonen is za terdag opnieuw on derzocht en de resul taten daarvan zijn ge ruststellend. „Tom voelt zich goed", meldde zijn ploeg Etixx-QuickStep. „De aard van de breuk vereist observatie en verder herstel in de kliniek." Colbrelli sprint naar thuiszege De Italiaan Sonny Col brelli heeft in eigen land de negentiende editie van de GP Bru no Breghelli gewon nen. Na een koers over 196 km met start en aankomst in Monteveglio bleek de 25-jarige renner van Bardiani de sterk ste van een kop groep van zo'n dertig renners. Maurits Lam mertink werd tiende. Verstappen heeft genoeg alternatieven door André Venema door Herman Nijman Rob Bontje slaat de bal langs het Bulgaarse block, foto EPA SOFIA. De Nederlandse volleybal lers moeten morgen Slovenië ver slaan om de kwartfinale van het EK te bereiken. Dat is de slotsom na een enerverende weekeinde in So fia, waarin Oranje onderstreepte dat de afstand tot de Europese top- teams beduidend kleiner is gewor den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 36