in Praag Wat er na dinsdag gebeurt Het Oranje van uus Hiddink SPORT 5 doel zitten uitzinnige Turken, die het doelpunt al tellen. Inan schiet raak. Sterspeler Arda Turan balt zijn vuist. Zijn boogbal op Hakan ^alhanoglu bij het tweede doel punt is fenomenaal. Op de tribu nes steken Turken fakkels aan. Na het fluitsignaal omhelzen de Turken elkaar. Maar de armen gaan nog niet de lucht in. Er is nog één puntje nodig, morgen in Istanbul. En, zegt bondscoach Fa- tih Terim na afloop in korte zin nen. „Ik zou willen dat ik blij kon zijn. Ja, we staan er goed voor. Maar ik ben vooral verdrietig om wat er is gebeurd in Ankara." COLUMN Hugo Borst Hopelijk verliezen de Turken morgen niet van IJsland. Het is calvinistisch gerede neerd, maar zelfs deelnemen aan een ernstig gede valueerd Europees kampioen schap (er doen 24 landen mee) moet je echt hebben verdiend. Je zult mij het woord kut hier niet horen gebruiken in relatie met de kwalificatiewedstrijden van het Nederlands elftal. Het was tenenkrommend, onwaarach tig, bizar, lachwekkend, potsier lijk, schandalig. Wat mij in dertig jaar voetbaljour- nalistiek opvalt, is dat er na echecs zelden een hand in eigen boezem wordt gestoken. 'Ik heb gefaald.' 'Ik schaam me.' 'Ik ben een visieloze, uitgebluste man ge worden.' 'Ik was verblind door ambitie.' 'Ik stap op.' 'Mea culpa.' In een vergelijkbare situatie in Ja pan hadden de technisch direc teur van de voetbalbond en de bondscoaches besloten tot haraki ri. Maar zelfs in spreekwoordelij ke zin zijn Guus Hiddink en Bert van Oostveen niet bereid hun ei gen buik open te snijden en hun hart een fataal kerfje te geven. Eer verlies? Ze kennen dat woord niet eens. Wat er na dinsdag gebeurt? Niets. Bert van Oostveen blijft. Danny Blind blijft Ik maak het heel groot ja. Daar ben ik columnist voor. Ik heb het nog best netjes gehouden voor al die non-valeurs. Wat er na dinsdag gebeurt? Niets. Bert van Oostveen blijft. Danny Blind blijft. Als de leidinggevenden niet be reid zijn schaamte te tonen en schuld te bekennen, hoefje niet te verwachten dat voetballers dat doen. Zij hebben de afgelopen veertien maanden geleerd dat je elkaar de schuld mag geven. Beschadigd gaan Van Oostveen en Blind door. De WK-kwalificatie volgt. Frankrijk, Zweden, Bulga rije, Wit-Rusland, Luxemburg. Slechts één land plaatst zich recht streeks. Daarom moet je er toch niet aan denken dat Oranje zich alsnog plaatst voor het EK van vol gende zomer. Afwezigheid in Frankrijk vergroot de kans op plaatsing voor het WK in Rusland in 2018. Gewoon omdat niet mee mogen doen hongerig maakt. En nederig. Dat laatste is helemaal hard nodig. Maar dat is weer een heel ander verhaal. De oefennederlaag tegen Italië in september 2014 bood ook Hiddink een gouden kans om meteen bij de start zijn stempel te drukken op Oranje. Ook dat ver lies bracht huiswerk. En ruimte om zelfoverschatting bij spelers weg te nemen die nog latent slui merde na een topklassering op een WK. Maar dan moet je dus wel een plan van aanpak hebben. We zien hem nog staan, Hiddink, in de da gen erna op het trainingsveld in Seefeld. Beetje dollen met de spe lers, zelf middelpunt zijn van af- werkoefeningen op doel. Een los se sfeer, gekoppeld aan zwalken met de speelwijze. Vier verdedi gers of toch vijf? Drie spitsen of twee? Kuyt erin of Kuyt eruit? De twijfel van de coach vrat aan alles en iedereen. En dat allemaal ook nog in een tijdsbestek van amper vijf dagen tot aan de start van de nieuwe kwalificatiereeks. Want Hiddink moest wel meteen al aan de bak voor het echte werk tegen Tsje chië. Vanuit die beginsituatie is ook onder hem het balletje gaan rol len. En viel er in de tijd die volgde bijna niks meer goed. Waar Oran je eerder bijna altijd 1-0 voor kwam, scoorde nu juist steeds eerst de tegenstander. Waar vrije trappen en corners eerder een vracht aan doelpunten brachten, daar waren ze nu goed voor een la ding makkelijke tegengoals. Die standaardsituaties, ze waren zo wel onder Hiddink als onder Van Gaal eigenlijk de barometers van het beleid. Om ook de vergelijking met Van Persie door te trekken: onder Hiddink kwamen er nog maar twee schamele goaltjes bij voor de spits van Oranje. Dat is allereerst te wijten aan Van Persie zelf en zijn tanende vorm en fitheid. Maar waarom begon Hiddink bij zijn start al meteen over een pro ject dat hij zag gloren om Van Per sie en Huntelaar samen voorin op te stellen? Het zal positief bedoeld zijn geweest, maar het voedde toen onderling oud zeer en het gaf onduidelijkheid in een fase dat Oranje dat niet kon gebruiken. Geen pech Natuurlijk: soms had Hiddink ook pech. Maar als beslissingen en keu zes zo vaak slecht uitpakken, is het geen pech meer. Er wordt nu soms gewezen op Letland-uit, dat hij na die 0-2 zege wel verder had gekund als bondscoach. Maar elke insider weet dat rond die wedstrijd Blind al extra verant woordelijkheid nam. Geen Nigel de Jong in de selectie bijvoor beeld, geen geschuif om Afel- lay in de ploeg in te passen, dat kwam toen al uit zijn ko ker. Blind startte als offi ciële nieuwe bonds coach daarna beroerd met twee nederla gen in zijn eerste werkweek die wel geteld één gerich te training ken de. Maar zater dag in Ka- zachstan was er in elk geval al iets te rug te zien van waar hij aan werkt. Al leen: als Tur kije morgen ge woon het karwei afmaakt tegen IJsland, komt het allemaal te laat om nog naar het EK te gaan. MAANDAG 12 OKTOBER 2015 Selcuk Inan is uitzinnig van vreug de na zijn benutte strafschop tegen Tsjechië, foto Reuters om meer of pech

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 33